’Kiedy’ jest Mistrz Sachy Dhawana?

Mistrz Sachy Dhawana jest jedną z najlepiej ocenianych i najbardziej uwielbianych rzeczy w serii 12, a może nawet w całej (dotychczasowej) erze Chibnalla. I o ile aktorsko faktycznie potrafi ukraść cały odcinek, o tyle fabularnie jego postać jest niestety problematyczna. Dla niektórych fanów cierniem w oku jest brak ciągłości między Missy (która wszak chciała walczyć z Doktorem ramię w ramię), a szaleńczym i bezwzględnym Mistrzem Dhawana. Tak dużym, że pojawiły się teorie jakoby tak naprawdę miała to być jakaś starsza inkarnacja Mistrza. Nie bez powodu nigdy ich nie numerowaliśmy – mieliśmy trzech Mistrzów w Klasykach*, jednego filmowego, a teraz czworo w New Who, ale tak naprawdę możemy tylko domniemywać, że pokazywani nam są w kolejności chronologicznej, bo regenerację od początku do końca widzieliśmy tylko dwa razy (historia Keeper of Traken z Czwartym i odcinek „Utopia” z Dziesiątym). Także wszystko możliwe.

Mistrz Sachy Dhawana

Albo właśnie… niemożliwe, ponieważ tegoroczny Doctor Who Annual 2021 zawiera zapis rozmowy między Trzynastą, a Mistrzem Dhawana. Czytamy tam:

Doktor: Wyglądasz inaczej, niż kiedy się ostatnio widzieliśmy. Nawet polubiłam ciebie jako Missy. Ona przynajmniej chciała się zmienić, być lepszą osobą.

Mistrz: Spędziła zbyt dużo czasu w twoim towarzystwie, Doktor. To błąd, którego nie zamierzam powtarzać.

Z jednej strony to zamyka dyskusję. Ale z drugiej strony – to tylko Annual, materiał poboczny, który może, ale nie musi znaleźć potwierdzenia w serialu. Rozbieżności między serialem, a Expanded Universe się zdarzały w przeszłości. Poza tym, zawsze jest opcja, że Mistrz gra, aby zmylić Doktor. Bo jedna z niewielu rzeczy, których w Doctor Who możemy być absolutnie pewni, brzmi – tutaj nie ma rzeczy niemożliwych.

Mistrz Sachy Dhawana

Jednakowoż jest jeszcze druga wersja wydarzeń, która tłumaczy zachowanie Mistrza Dhawana, nie naruszając kolejności narzuconej przez Annual. Po prostu: był jeszcze jeden Mistrz, pomiędzy Missy i Dhawanem! Słuchowisko Missy. Series 02, napisane przez Lisę McMullin, wprowadza na scenę nową postać: nową Mistrzynię, graną przez Ginę McKee. Jak się dowiadujemy z fabuły, owa Mistrzyni – albo jak się sama tytułuje, Lumiat – wprost mówi, że jest inkarnacją po-Missy i faktycznie jest odkupiona, a to dzięki technologii Pola Elizejskiego. Jest to urządzenie Władców Czasu, które pozwala oczyszczonemu z nienawiści Władcy uzyskać nowy cykl regeneracji. Lumiat jest teraz dobra do tego stopnia, że wręcz sabotuje plany młodej jeszcze (wciąż nikczemnej) Missy. Ostatecznie jednak Missy doprowadza do śmierci Lumiat, zapowiadając, że regeneracja to loteria i kolejne wcielenie może równie dobrze być jeszcze gorsze – w zamyśle scenarzystki tutaj miałby właśnie pojawić się Mistrz Sachy Dhawana.

Tak więc ponownie – w odmętach Wiru Czasu wszystko jest możliwe. A jaka jest Wasza ulubiona teoria na temat Mistrza Dhawana?

Źródło: RadioTimesNerd pod prawie każdym względem. Fan Klasyków i komiksów, brnie dalej przez EU. Przybiłby żółwika Drugiemu, pokłony oddaje Piątemu i chętnie pogadałby o 'kosmicznej magii' z Siódmym, ale najbardziej utożsamia się z Jedenastym, serce zaś oddał Romanie II. Poza tym, wierny fan brytyjskiej literatury.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *