John Hurt Rycerzem!

Znany i szanowany brytyjski aktor, który wcielił się w rolę War Doctora w odcinku Dzień Doktora, zostanie uhonorowany tytułem szlacheckim.

John Hurt otrzyma tytuł Rycerza Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (KBE), co da mu możliwość posługiwania się prestiżowym tytułem SIR. Zostanie on mu przyznany za zasługi dla sztuki brytyjskiej. Sir John Hurt jest aktorem od ponad pięćdziesięciu lat i przez ten czas wykreował kilkaset postaci zarówno na ekranie, jak i na deskach wielu teatrów świata. W Doktorze Who wcielił się w rolę War Doctora, ale jest znany także z wielu innych produkcji: V jak Vendetta, Obcy, Szpieg, 1984, Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki, a także w filmach o Harrym Potterze. Za każdym razem tworzy kreacje niebanalne i oryginalne. I jest to odznaczenie jak najbardziej zasłużone.

james-corden-31-12-2014
James Corden

Oprócz niego z okazji Nowego Roku zostanie odznaczony zostanie także James Corden, którego znamy z roli Craiga w odcinkach Lokator („The Lodger”) oraz Godzina zamknięcia („Closing Time”). Otrzyma on tytuł Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE). Jest to odznaczenie prestiżowe, choć o dwie klasy niższe od tego, którym nagrodzony został John Hurt.

Odznaczone zostaną także Sheridan Smith i Meera Syal. Otrzymają odpowiednio odznaczenia Oficera Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE) i Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE).

Sheridan Smith
Sheridan Smith

 Sheridan Smith wśród fanów Doktora Who jest znana ze słuchowisk Big Finish jako Lucie Miller, towarzyszka Ósmego Doktora. Meera Syal natomiast wystąpiła w dwóch odcinkach piątej serii, Głodna Ziemia („The Hungry Earth”) i Zimna krew („Cold Blood”), jako doktor Nasreen Chaudhry.

 Warto zaznaczyć, że John Hurt nie jest pierwszym aktorem grającym w Doktorze Who, któremu został nadany tytuł szlachecki. Pod koniec trzeciej serii w rolę Profesora Yana i Mistrza wcielił się Sir Derek Jacobi. Całkiem niedawno głosu Wielkiej Inteligencji udzielił Sir Ian McKellen. Warto również wspomnieć Sir Patricka Moore’a, wybitnego brytyjskiego astronoma, który wystąpił w odcinku Jedenasta godzina („Eleventh Hour”), grając samego siebie.

Meera Syal
Meera Syal

Ceremonia nadania tytułów dla Sir Johna Hurta oraz Jamesa Cordena, a także dla Sheridan Smith i Meery Syal odbędzie się dziś z okazji Nowego Roku. Odznaczenia wręczy prawdopodobnie osobiście królowa Elżbieta II.

Źródło: DoctorWhoNewsMateusz K. - sympatyczny student geografii, miłośnik literatury przygodowej i takiego też kina. Dziwny człowiek, który uwielbia psychologię i amatorsko się nią zajmuje (obserwuje ludzi). Poza tym bardzo lubi pisać.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “John Hurt Rycerzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *