Jodie Whittaker i Chris Chibnall opuszczają „Doctor Who”

Zgodnie z plotkami, które pojawiły się jakiś czas temu, Jodie Whittaker odejdzie z roli Doktor w 2022 roku po serii trzech odcinków specjalnych. Dodatkowo razem z nią serial opuści także obecny showrunner, Chris Chibnall.

Siedzący za sterami TARDIS od 2017 roku (wtedy rozpoczęły się pierwsze zdjęcia z Trzynastą Doktor) Chris Chibnall oraz Jodie Whittaker ogłosili, że opuszczają najsłynniejszą na Ziemi – i we Wszechświecie – budkę policyjną.

Na jesień ogłoszono serię 13 – początkowo oficjalne komunikaty mówiły o 8 odcinkach, wygląda na to jednak, że planowano je rozbić na 6 odcinków w serii plus dwa specjalne w 2022 roku. Teraz wiemy, że BBC One zamówiło dodatkowy odcinek specjalny na przyszły rok, tak by przed regeneracją w Czternastego lub Czternastą, wyemitować trylogię odcinków specjalnych. Pierwszy z odcinków specjalnych zobaczymy na Nowy Rok 2022, drugi z nich ma zostać wyemitowany na wiosnę przyszłego roku, zaś odcinek regeneracyjny zobaczymy jesienią, podczas obchodów 100-lecia istnienia BBC.

Po przejęciu sterów serialu Chris Chibnall podjął historyczną decyzję, by przekazać po raz pierwszy rolę Doktor w kobiece ręce. Ponadto jego era przyniosła nam „rodzinkę” złożoną z Tosina Cole’a (Ryan), Mandip Gill (Yaz) i Bradleya Walsha (Grahama), a także świetną kreację najnowszej inkarnacji Mistrza w wykonaniu Sachy Dhawana. Jednakże Trzynasta nie jest jedynym kobiecym wcieleniem, jakie poznaliśmy za czasów Chibnalla – w ostatniej serii pojawiła się bowiem Jo Martin jako Doktor Uciekinierka (popularnie zwana Doktor Ruth). Na ten moment ciężko określić które to dokładnie wcielenie Doktor(a), jednakże serial sugerował, że jest to raczej wcielenie sprzed Pierwszego Doktora.

Odcinki takie jak „Rosa”, „Demony Pendżabu” czy  „Spyfall” zostały docenione przez krytyków i zgarnęły przeróżne nagrody włączając w to dwie nominacje BAFTA w kategorii „moment, który trzeba zobaczyć” oraz wielokrotne nominacje do National Television Award, BAFTA Cymru, TV Choice, Screen Nation, Hugo, Saturn oraz Critics Choice. W czasie obecnej ery, serial został nagrodzony Visionary Awards TV Show of the Year, nagrodą Canadian Rockie Award na BANFF Television Festival w kategorii najlepsze science-fiction oraz najlepszy serial gatunkowy.

Mandip Gill oraz Vinay Patel otrzymali nagrody Eastern Eye Awards. Zeszłoroczna seria wygrała głosowanie w kategorii Best Science Fiction Show w głosowaniu czytelników Radio Times, przebijając taką konkurencję jak „Mandalorianin”, „Lucyfer” i The Boys. Otrzymała ona także nagrody od czytelników Digital Spy w kategoriach „Niezapomniana chwila” i „Najbardziej niezwykły zwrot akcji” – tutaj nagrodzono odcinki „W ukryciu przed Judoonami” i „Wyniesienie Cybermenów”. W 2019 roku cała obsada i ekipa filmowa zostały nagrodzone honorowymi doktoratami Uniwersytetu Sheffield Hallam za pracę nad serialem.

Jako Trzynasta Doktor, Joddie Whittaker została ogłoszona w 2017 roku, zaś próg TARDIS przekroczyła jeszcze w tym samym roku, w odcinku regeneracyjnym „Zdarzyło się dwa razy” i wystąpiła do tej pory w 20 odcinkach zwykłych i 2 specjalnych. Doliczając zapowiedziane 9 odcinków, daje nam to dorobek 31 odcinków, co czyni ją trzecim najkrócej urzędującym aktorem w roli Doktor(a) (z pominięciem Paula McGanna). Mimo to, jako pierwsza kobieta w tej kultowej roli, Jodie zachwyciła wielu fanów z całego świata. Jej interpretacja postaci Doktor sprawiła, że w 2020 roku Trzynasta została wybrana drugą najpopularniejszą inkarnacją Doktor(a), ustępując jedynie Dziesiątemu Doktorowi w głosowaniu Radio Times, w którym wzięło udział 50 tys. fanów.

Oddajmy głos Chrisowi Chibnallowi:

Razem z Jodie zawarliśmy pakt typu „trzy serie i koniec” na początku tej przygody, która zdarza się tylko raz w życiu. Teraz nasza zmiana się kończy i oddajemy z powrotem klucze do TARDIS.

Wspaniała, kultowa Doktor Jodie przekroczyła nasze wysokie oczekiwania. Była pierwszoplanową aktorką wprost ze złotego standardu, biorąc na siebie ciężar bycia pierwszą żeńską inkarnacją Doktor ze swoim stylem, ciepłem, wspaniałomyślnością i poczuciem humoru. Zawładnęła wyobraźnią publiczności i nadal wzbudza uwielbienie na całym świecie, tak jak wszyscy w produkcji. Nie wyobrażam sobie pracy z bardziej inspirującą Doktor – i nawet nie będę próbować tego robić.

Dla mnie przewodzenie temu wyjątkowemu zespołowi było niezrównaną kreatywną zabawą i jedną z największych frajd w mojej karierze. Jestem dumny z ludzi, z którymi współpracowaliśmy i opowieści, które opowiedzieliśmy. Zakończenie naszego czasu w serialu z dodatkowym odcinkiem specjalnym po tym, gdy pandemia zmieniła nasze plany i postawiła przed nami wyzwania, to świetny dodatek. To wyśmienicie, że punkt kulminacyjny historii Trzynastej Doktor będzie w sercu (a raczej sercach) obchodów stulecia BBC.

Życzę naszym następcom – kogokolwiek BBC i BBC Studios wybiorą – by mieli tyle zabawy, ile my mieliśmy. Będą mieć niesamowitą radochę!

Jodie Whittaker dodaje:

W 2017 roku otworzyłam mój wspaniały prezent z butami w rozmiarze 13. Nie zgadłabym za żadne skarby, jakie wspaniałe przygody, światy i cuda będzie mi dane w nich zobaczyć. Moje serce jest pełne miłości dla tego serialu, dla ekipy, która go tworzy, dla fanów, którzy oglądają go i tego, co serial wniósł do mojego życia. Nie jestem w stanie wystarczająco podziękować Chrisowi za powierzenie mi swoich niesamowitych historii. Wiedzieliśmy, że chcemy lecieć na tej fali ramię w ramię i razem przekazać pałeczkę dalej. Tak więc oto jesteśmy, tygodnie od zakończenia najlepszej pracy, jaką miałam w życiu. Nie sądzę, bym kiedykolwiek była w stanie wyrazić, co ta rola mi dała. Zawsze będę nosić ze sobą Doktor i lekcje, których się nauczyłam.

Wiem, że zmiana może być straszna i nikt z nas nie wie, czym się skończy. Dlatego cały czas szukamy. Podróżujcie z nadzieją. Wszechświat was zaskoczy. Niezmiennie.

Piers Wagner, dyrektor BBC Drama także zabrał głos:

Przez ostatnie cztery lata Chris i Jodie tworzyli historię „Doctor Who” i ich czas w serialu trwale zaznaczył się w naszych wspomnieniach. Od Rosy Parks do „Wyniesienia Cybermenów”, Chris i Jodie dali „Doctor Who” jego najbardziej afirmujących życie i wzruszających chwil i jesteśmy bardziej niż podekscytowani zobaczyć, co przygotowali dla nas w nowej serii na jesieni. Ostatnia przygoda Jodie z okazji stulecia BBC w 2022 roku ma być specjalnym odcinkiem, który zapadnie w pamięć. Chciałbym podziękować im obojgu za niesamowitą pracę nad serialem.

Od siebie chcielibyśmy natomiast napisać, że kadencja Chrisa Chibnalla, równoznaczna z Erą Trzynastej Doktor, była bez wątpienia nad wyraz kontrowersyjnym okresem w historii serialu – i to z wielu powodów. Mnogość towarzyszy jaką dał nam Chibnall to coś, czego nie widzieliśmy już od bardzo dawna. Jasne, mieliśmy już dwójkę, ale trójkę, do tego przez tak długi czas? Coś takiego ostatni raz wydarzyło się w latach 80., kiedy producentem serialu był – o ironio – John Nathan-Turner, postać swego czasu nie mniej kontrowersyjna, co Chris Chibnall. Nowa seria dała nam też powrót kapitana Jacka, na co wielu fanów czekało od lat. Nadchodząca seria ma być, zgodnie z zapowiedziami, jedną zwartą opowieścią, co jest pewnym powrotem do korzeni, kiedy odcinki Doctor Who łączyły się w historie, złożone z czterech, sześciu, dziesięciu, a w rekordowych przypadkach – dwunastu i czternastu części. Chris Chibnall pozwolił nam też poznać nowe talenty pośród doktorowych scenarzystów – z licznych dyskusji z czytelnikami mogliśmy zauważyć, że szczególną popularnością cieszyli się Vinay Patel i Pete McTighe. Kto wie, może zawitają jeszcze w serialu po odejściu Chibnalla; może nawet któryś z nich zostanie nowym showrunnerem?

A skoro o scenariuszach mowa, to ostatnie dwie serie zdawały się kłaść duży nacisk na kwestie socjologiczne. Seria 11 i 12 eksplorowały tematy segregacji rasowych (Rosa), podziałów na tle politycznym i religijnym w Indiach (Demons of the Punjab), polowań na czarownice (Witchfinders), kapitalizmu (Kerblam!), ochrony środowiska (Praxeus). Poznaliśmy też sporo postaci historycznych i historycznych wydarzeń, a odcinki ich dotyczące z reguły cieszyły się największą popularnością pośród przygód Trzynastki – tu prócz niektórych wyżej wymienionych, warto wspomnieć Nicola Tesla’s Night of Terror, The Haunting of Villa Diodati, czy też (poniekąd) Spyfall. Dalej pośród 'spadków’ po Chibnallu należy wymienić niezapomnianego Mistrza Sachy Dhawana, który aż prosi się o większą eksplorację i więcej występów; z nim zaś związany jest motyw zniszczenia Gallifrey (znowu) i stworzenia CyberMistrzów, wątku którego porzucić wręcz nie można. Dużą popularnością cieszyła się też Doktor Ruth. Znów, za czasów Nathan-Turnera też mieliśmy niestandardowe wcielenie Doktor(a) w postaci Valeyarda, który pojawił się w sezonie 23. Niestety, choć kilkakrotnie wspominany, nigdy nie pojawił się już w serialu osobiście[1]Wystąpił za to kilka razy w doktorowym Epanded Universe.; ciekawe, czy Doktor Ruth podzieli jego losy. A to wszystko i tak sprawy pomniejsze wobec angażu Jodie i motywu Dziecka spoza Czasu – kamieni milowych, które zmieniły nasze spojrzenie na postać Doktor(a) i rozwijają przed przyszłymi scenarzystami wachlarz możliwości szerszy niż niepojęty ludzką miarą bezkres Wiru Czasu.

Nie będziemy jednak ukrywać, że nie wszystkie decyzje Chrisa Chibnalla (i mamy tu na myśli głównie decyzje fabularne) przypadły nam do gustu. Choć gwoli ścisłości – decyzje same w sobie mogły być intrygujące i pomysłowe. Jeśli coś zawiodło, to ich wykonanie. A szkoda, bo wiele z nich istotnie było intrygujące i pomysłowe. Jeszcze bardziej żałujemy odejścia Jodie, która – abstrahując od kwestii fabularnych – szybko zdobyła naszą sympatię swoją ekspresyjną grą i promiennym uśmiechem. Wyciskała swoje scenariusze do ostatniej kropli i szkoda, że tak szybko nas opuszcza.

Ale tyle z naszej refleksji – przed nami jeszcze 9 odcinków aktualnej Ery. Następne miesiące będą dla fanów Doktor(a) nad wyraz ekscytujące – wszak tyle pytań czeka na odpowiedź! Czy w serialu zobaczymy jeszcze Doktor Ruth? Czy zobaczymy Mistrza? Czy Doktor znajdzie sposób na uratowanie Władców Czasu? Nade wszystko, czy pozna więcej faktów o swojej przeszłości? Przekonamy się – 9 odcinków przed nami!

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Doctor Who TV oraz BBC News

Przypisy

Przypisy
1Wystąpił za to kilka razy w doktorowym Epanded Universe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *