Geografia Doktora #2 – Sewilla
W następnym odcinku geograficznych podróży z Doktorem przenosimy się do hiszpańskiej Sewilli, gdzie w pewnym momencie pojawiło się aż dwóch Władców Czasu.
Sewilla to dzisiejsza stolica Andaluzji, jednej z hiszpańskich krain, ale w przeszłości było to także główne miasto Półwyspu Iberyjskiego. Założona została już w II wieku p.n.e. przez rdzennych mieszkańców tych terenów zwanych Iberami. W swojej historii przechodziła różne perypetie – trafiała w ręce Kartagińczyków, Rzymian, Wandalów, następnie Arabów, by w końcu włączyć się w terytorium Kastylii, będącej – w pewnym sensie – poprzedniczką dzisiejszej Hiszpanii. Szczególnie te dwa ostatnie władztwa wywarły największy wpływ na dzisiejszy wygląd Sewilli – styl arabski miesza się z hiszpańskim. Wąskie klimatyczne uliczki z niską zabudową stoją w sąsiedztwie okazałych pałaców i rezydencji budowanych w stylu renesansowym i gotyckim.
Turystów przyciąga do Sewilli ciepły klimat oraz ta właśnie kulturowa mozaika widoczna niemal na każdym kroku.
Obejrzeć można fantastyczny słynny Alkazar, czyli pałac królewski z czasów kastylijskich, skąd między innymi wydano zgodę na wyprawę Krzysztofa Kolumba (o którego związkach z Doktorem trochę później). Jest również jedna z najwspanialszych gotyckich katedr w Europie – Katedra Najświętszej Marii Panny. Można też zobaczyć Złotą Wieżę, jedną z pozostałości mauryjskiego systemu fortyfikacji. Wszystko to niewątpliwie warto zobaczyć i zwiedzić, ale… Gdzie tu Doktor? W tych budynkach, które swoim charakterem z pewnością świetnie nadawałyby się jako miejsce przygód Władcy Czasu nigdy nie zagościł plan serialu.
Prawdopodobnie większość z Was nawet nie kojarzy Sewilli z Doktora Who, w przeciwieństwie do Wenecji z ubiegłego miesiąca. I nie ma się co dziwić – Sewilla jest sceną odcinka The Two Doctors z roku 1985. Odcinka interesującego z kilku przyczyn. Po pierwsze, był to kolejny z serii odcinków z wieloma wcieleniami Doktora jednocześnie, ale też ostatni występ Patricka Troughtona w roli Władcy Czasu. Do niego, Szóstego Doktora oraz Peri Brown dołączył również niegdysiejszy towarzysz – Jamie McCrimmon. Wracając jednak do Sewilli – tym, co przyciągnęło twórców serialu do hiszpańskiego miasta nie były cuda architektoniczne, ale te wąskie, klimatyczne uliczki z kawiarniami. Czyli częściowo podobnie jak w Trogirze.
Powód takich wyjazdów na południe jest bardzo prosty – można tam zobaczyć zupełnie inną kulturę, inne widoki. Południe oferuje coś, czego nie znajdzie się w schematycznych, uporządkowanych miastach Wielkiej Brytanii. Anglia i Szkocja oferują monumentalne zamki, ciekawe pejzaże, ale na południu Europy można znaleźć coś innego, a mianowicie klimat małych, wąskich, dawnych uliczek, żeby nie powiedzieć alejek.
Wyjazd do Sewilii był jednym z pierwszych pozabrytyjskich wojaży planu serialu, ale miał swój konkretny cel – odświeżenie wizerunku, pokazanie czegoś nowego, innego w realistyczny sposób. Uliczki takie jak Calle Justino Del Neve, Calle Del Agua czy Plaza Venerables świetnie się sprawdziły jako sewillskie hiszpańskie tło.
Sewilla (w XVI wieku) jest także miejscem akcji słuchowiska Big Finish The Flames of Cadiz, w którym przygody przytrafiają się Pierwszemu Doktorowi wraz z Susan i Ianem. Bohaterowie trafiają w sam środek wojny hiszpańsko-angielskiej, więc z pewnością się dzieje. Z każdą z tych historii warto się zapoznać. A Sewilla jako tło akcji pokazuje, że zagraniczne wyprawy filmowych ekip dają bardzo ciekawy efekt.