Dziesiąty Doktor

Biografia
Kiedy Dziewiąty Doktor wchłania Wir Czasu od Rose Tyler i przenosi go znowu do serca TARDIS, komórki w całym jego ciele zaczynają ulegać zniszczeniu. Doktor regeneruje się więc kolejny, dziewiąty raz.

Przygody z Rose
Po zdematerializowaniu się TARDIS z Satelity 5 nieśmiertelny już Jack Harkness pozostaje sam, a Dziesiąty Doktor podejmuje temat, który rozpoczął w poprzednim wcieleniu, czym utwierdza nas w przekonaniu, że to nadal ta sama osoba – obiecuje Rose podróż na planetę Barcelona. Rose przeżywa kryzys emocjonalny, nie potrafi bowiem zaakceptować jego nagłej zmiany, Dziesiąty Doktor postanawia więc zabrać ją do domu, na osiedle Powell Estate w Londynie (Christmas Invasion). Po drodze przekonuje ją, że naprawdę jest nadal tym samym mężczyzną, przypominając jej pierwsze słowo, które do niej powiedział: „Biegnij!”. Zanim TARDIS kończy lądować, odzywają się skutki regeneracji; Doktor, doświadczając maniakalnej wręcz ekscytacji, przyspiesza TARDIS. Niemal rozbija swoją niebieską budkę i zapada w śpiączkę zaraz po tym, jak życzy wesołych Świąt Jackie Tyler i Mickey’emu Smithowi. Budzi się potem jedynie na chwilę, by używając swojego sonicznego śrubokrętu powstrzymać atakującą choinkę. Zaraz potem mówi jednak Rose, że obudziła go zbyt wcześnie, a stres jedynie pogorszył sytuację, po czym upada ponownie. Kiedy TARDIS zostaje przeniesiona na pokład statku Sycoraxów, budzi się za pomocą wylanej przez Mickey’ego herbaty – robi to w samą porę, aby powstrzymać kontrolę krwi jednej trzeciej ludzkości. Wyzywa lidera Sycorax na pojedynek, którego wynik ma zadecydować o losie Ziemi. Podczas walki na miecze przeciwnik odcina Doktorowi dłoń, jednak dzięki niedokończonej jeszcze regeneracji dłoń odrasta, a ten wygrywa pojedynek.
Kiedy statek Sycoraxów odlatuje, Premier Harriet Jones rozkazuje Torchwood wystrzelić pociski w jego kierunku. Wściekły Doktor wyszeptuje do ucha jej pomocnika zaledwie jedno zdanie: „Czy nie uważasz, że wygląda na zmęczoną?”, doprowadzając do jej przedwczesnego upadku. Pod koniec odcinka widzimy scenę wybierania przez Doktora nowego stroju (której towarzyszy piosenka Song for Ten, poniekąd zdradzająca nam przyszłe rozstanie Dziesiątego i jego towarzyszki), a także wspólnej kolacji wigilijnej wraz z Rose, Jackie i Mickey’em.

Wraz z Rose Dziesiąty Doktor przeżywa mnóstwo przygód – zarówno w serialu, jak i w komiksach, które stają się uzupełnieniem jego przygód na ekranie. Razem przylatują na Nową Ziemię (New Earth), gdzie odkrywają mroczne tajemnice nowoczesnego szpitala, prowadzonego przez koci zakon Sióstr Plenitude. Spotykają tam ponownie Cassandrę O’Brien oraz Twarz Boe.
Przypadkowo trafiają do Szkocji w 1879 roku, gdzie ratują Królową Wiktorię przed wilkołakiem (Tooth and Claw). W nagrodę zostają mianowani tytułami szlacheckimi, jednocześnie jednak Królowa skazuje ich na wygnanie z Imperium Brytyjskiego. Przypadkowo Władca Czasu inspiruje Królową do założenia Instytutu Torchwood dla obrony Brytanii przed najazdami obcych – o ironio, także dla obrony przed nim samym.
Innym razem jako nauczyciel fizyki Doktor dostaje posadę w szkole opanowanej przez Krillitane, w której dzieci są specjalnie przygotowywane do obliczania struktur Ziemi (School Reunion). Spotyka tam swoją towarzyszkę sprzed lat, Sarę Jane Smith, która razem z K9 pomaga mu w rozwiązaniu zagadki. Rose szybko dogaduje się ze swoją poprzedniczką, wspólnie śmiejąc się z dziwactw Doktora. Wraz z Mickey’em wszystkim udaje się pokonać Krillitane.
Zabierając ze sobą Mickey’ego przyjaciele przenoszą się na statek połączony z XVIII-wieczną Francją, gdzie Doktor wnika w życie Reinette Poisson, nazwanej później Madame de Pompadour (The Girl in The Fireplace). Ta zakochuje się w nim, a Władca Czasu ratuje jej życie przed droidami, przenikając całkowicie do jej świata i odcinając się jednocześnie od statku, na którym pozostaje Rose i Mickey. Wraca jednak do nich za pomocą kominka, który zapoczątkował całą historię. Nie zdąża jednak wrócić po Reinette – przybywa do Francji w dniu jej pogrzebu, dostając jedynie list, który do niego napisała, przekazany przez Króla Francji.
Podczas podróży w czasie wpadają przez szczelinę do równoległego Wszechświata, lądując na równoległej Ziemi, bardziej zaawansowanej technicznie (Rise of the Cybermen/The Age of Steel). TARDIS umiera, pozbawiona energii z właściwego Wszechświata, Doktor jednak poświęca dziesięć lat swojego życia dla szybkiego przywrócenia mocy TARDIS, mającego trwać 24 godziny. Do Rose dociera jednak, że w tym świecie jej ojciec żyje, dlatego postanawia go poznać. Razem z Doktorem angażują się jako kelnerzy na przyjęcie urodzinowe Jackie Tyler, gdzie okazuje się, że w tej wersji świata jej rodzice nie mają córki, a jedynie psa, którego nazwali jej imieniem. Imprezę jednak szybko kończy inwazja Cybermanów. Uciekając, Doktor sprzymierza się z gangiem Apostołów, któremu przewodniczy równoległa wersja Mickey’ego – Ricky Smith. Ten jednak umiera, pozostawiając w tym Wszechświecie miejsce Mickey’emu. Wszystkim udaje się wysadzić fabrykę Cybermanów, Mickey jednak decyduje się pozostać w tym świecie, gdzie wciąż żyje jego ukochana i potrzebująca babcia. Rose dowiaduje się, że już nigdy się nie spotkają, bowiem podróżowanie między równoległymi Wszechświatami nie jest możliwe i może spowodować ich załamanie. Żegnają się więc na zawsze.
Doktor i Rose postanawiają obejrzeć koncert Elvisa, cofają się więc w czasie, trafiając przypadkowo do Muswell Hill w 1953 roku, gdzie Wire planuje ukraść twarze i byt wszystkich oglądających w telewizji koronację Królowej Elżbiety II (The Idiot’s Lantern). Rose pada ofiarą kosmity, a Doktor na wiadomość o tym wpada w prawdziwą furię. Udaje mu się uratować wszystkich, łącznie z Rose.
W dalszych odcinkach oprócz pełnych akcji historii widzimy także rozwijające się uczucie między Dziesiątym Doktorem a Rose. Przysięgają sobie, że będą razem już zawsze.
Podczas zwyczajnej wizyty w domu Rose Jackie opowiada córce i Doktorowi, że od jakiegoś czasu na Ziemi pojawiają się duchy (The Army of Ghosts/Doomsday). Władca Czasu postanawia zbadać dziwne zjawisko, którego zasięg obejmuje całą planetę. Przez to jednak zostaje namierzony i wraz z Jackie i Rose wzięty do niewoli przez Yvonne Hartman, dyrektora Instytutu Torchwood. Tam dowiaduje się o istnieniu dziwnej kuli, która nie posiada żadnych właściwości fizycznych. Przedstawia Yvonne Jackie jako Rose, ta ostatnia natomiast porusza się po Instytucie za pomocą psychoaktywnej wizytówki. Szybko jednak zostaje zdemaskowana. Potajemnie dwóch pracowników włącza zmianę duchów, przesuwając ją do stuprocentowej mocy. Okazuje się, że pod postacią duchów w rzeczywistości kryją się Cybermeni. Kula aktywuje się, a z niej wylatuje czterech Daleków wraz z Arką Przymierza. Obok zdezorientowanej Rose pojawia się Mickey, który razem z Cybermanami przebył drogę z równoległego Wszechświata. Sytuacja staje się krytyczna, jednak między Dalekami i Cybermanami wybucha konflikt. Przypadkowo Mickey aktywuje Arkę Przymierza. Jak się okazuje, wykorzystuje ona naukę Władców Czasu i będąc mniejszą na zewnątrz, wewnątrz mieści ogromne zastępy Daleków. Doktor wpada na pomysł, by otworzyć szczelinę między Wszechświatami, która wchłonie każdego, kto podróżował w czasie i przeniesie go w Pustkę. Dlatego też Mickey wraz ze swoim gangiem i ojcem Rose, który także pojawił się w celu uratowania Ziemi mają teleportować się do równoległego Wszechświata. Jackie postanawia wyruszyć tam razem z mężem, zabierając ze sobą Rose. Doktor żegna wszystkich ze świadomością, że już nigdy ich nie zobaczy. Rose jednak, zabrana siłą chce wrócić i teleportuje się znów, zostawiając rodzinę w równoległym Wszechświecie. Doktor jest zszokowany i poruszony, przydziela jej zadania. Razem otwierają Szczelinę, trzymając się mocno. Dźwignia po stronie Rose zaczyna jednak przesuwać się, grożąc przerwaniem operacji, dlatego ta stara się ją przywrócić i zablokować. Udaje jej się to, jednak Doktor patrzy na jej działania z narastającym niepokojem. Ręce Rose zaczynają ześlizgiwać się z dźwigni, dziewczyna ją puszcza, lecz w ostatniej sekundzie pojawia się jej ojciec, który teleportuje ją do swojego Wszechświata. Szczelina zamyka się. Rose nie chce pozostać z rodziną i płacze z bezsilności.
Doktor pojawia się w jej śnie i każe jej pojechać na wybrzeże Dårlig Ulv Stranden w Norwegii. Gdy ta dociera tam po długiej podróży, on ukazuje się jej jedynie jako hologram, wykorzystując moc supernowej, na której orbicie zaparkował TARDIS. Supernowa może wygasnąć, lecz jest to cena, którą Doktor płaci za pożegnanie z towarzyszką. Rose wyznaje mu, że go kocha, ten jednak nie zdąża wyznać jej miłości, ponieważ połączenie zostaje zerwane. Władca Czasu pozostaje w TARDIS, samotny i zapłakany.

1 2 3 4 5Śpiewaczka operowa, baristka pracująca z kawą speciality, wielka fanka jogi i Murraya Golda. Za Peterem Capaldim wyemigrowała do Szkocji - to coś mówi o poziomie fangirlowania. Gdyby miała drugie życie, zostałaby astronomem. Albo astronautką. Albo obiema, bo w sumie czemu nie?

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

3 thoughts on “Dziesiąty Doktor

  1. Kilka błędów (regeneracja Dziewiąty -> Dziesiąty była dziesiąta, a Dziesiąty -> Jedenasty – dwunasta; fakt; łatwo się pogubić ; ) ). No i po łebkach potraktowane wątki z „Ogni Pompejów” oraz „Wód Marsa”, a przecież to były bardzo istotne momenty w historii Dziesiątego…

    1. Ale wiesz, że ten tekst powstał, przed odcinkiem rocznicowym? Tak, więc podobnie jak regeneracja Pierwszy->Drugi była pierwsza, tak Lady Skaro mogła zakładać pisząc ten felieton, że regeneracja Dziewiąty->Dziesiąty była dziewiąta, a Dziesiąty->Jedenasty dziesiąta/jedenasta (zależnie jak liczyć „regenerację z ręki” Dziesiątego w Dziesiątego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *