Doktor przyjmie Was na Dniach Fantastyki – po trzykroć!

Proszę Państwa, konwenty stacjonarne powracają! A przynajmniej taki jest plan. Tegoroczna edycja wrocławskich Dni Fantastyki planowana jest właśnie w tradycyjnym trybie, w dniach 20-22 VIII 2021 r. Miejscem imprezy będzie jak zawsze Zamek Leśnicki pod Wrocławiem – tzw. Centrum Kultury „Zamek”. Szczegóły znajdziecie na stronie wydarzenia.

Plakat Dni Fantastyki 2021

W tym roku będzie tam bardzo doktorowo, gdyż planowane są aż 3 prelekcje związane z serialem Doctor Who, a wszystkie one odbędą się już pierwszego dnia, w piątek, z czego dwie będą w moim własnym wykonaniu.

 1. Fantastyczne przyszłości według Doctor Who. Prelegentki: Ewa Tomaszewicz, Magdalena Stonawska / Whosome.pl
  Opis: Bohaterowie serialu Doctor Who mogą trafić wszędzie: na inne planety, w przeszłość – i w przyszłość. O ile podczas podróży do momentów w historii ludzkości siłą rzeczy mają oni nieco ograniczone możliwości działania, tak w przypadku futurystycznych wizji twórcy popuszczają wodzy wyobraźni, prezentując nieco chaotyczną, ale pełną rozmachu wizję przyszłości Ziemi i jej mieszkańców. Redakcja Whosome.pl poprowadzi was przez meandry potencjalnych przyszłości, pokazując, co nas czeka w dalekiej przyszłości. A raczej może czekać, bo czas jest płynny!
  Termin: 20 VIII, piątek, godzina 15:30
  Czas trwania: 50 min
 2. Przed-serialowe przygody Pierwszego Doktora. Prelegent: I3althazar
  Opis: Kiedy „Doctor Who” pojawił się na antenach w 1963 roku, wiedzieliśmy o jego tytułowym bohaterze bardzo niewiele. I choć minęło już wiele lat, postać ta nadal skrywa wiele sekretów. Przede wszystkim wciąż bardzo niewiele wiemy o jej przeszłości i młodości. Istnieje jednak skromna liczba słuchowisk i komiksów, które opowiadają o przygodach Doktora sprzed pierwszego odcinka serialu. Te właśnie przygody chciałbym przedstawić w niniejszej prelekcji.
  Termin: 20 VIII, piątek, godzina 15:30
  Czas trwania: 50 min
 3. Wojna Czasu w Doctor Who – przyczyny oraz przebieg. Prelegent: I3althazar 
  Kiedy serial „Doctor Who” wrócił na anteny w 2005 roku, fabularnym punktem wejścia było zniszczenie planety Władców Czasu w wyniku straszliwej wojny. Choć brzemię zbrodni wojennych ciążyło nad Doktorem przez setki lat, faktów poznaliśmy bardzo niewiele. Z pomocą przychodzi jednak Rozszerzone Uniwersum. W oparciu o słuchowiska, książki i komiksy zamierzam przedstawić najważniejsze wydarzenia Ostatniej Wielkiej Wojny Czasu.
  Termin: 20 VIII, piątek, godzina 16:45
  Czas trwania: 50 min

Jak widzicie, dwa pierwsze punkty niestety pokrywają się czasowo, ale na to nie mieliśmy wpływu. Z własnego doświadczenia szczerze zachęcam do udziału – Dni Fantastyki to świetna impreza, nie za duża, nie za mała, w pięknej scenerii i nigdy nie brakuje tam ciekawych gości ani pasjonujących prelekcji. Subiektywnie oceniam ją jako jeden z moich ulubionych polskich konwentów fantastyki.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz – z uwagi na pandemiczne obostrzenia, organizatorzy DF-ów musieli wprowadzić restrykcje związane z liczbą uczestników. W tym celu wprowadzono następującą zasadę – nie ma w tym roku biletów na konwent, są natomiast bilety na poszczególne punkty programowe. Powyższe linki prowadzą do stron, gdzie bilety można zakupić. Przestrzeń na salach Zamku jest znacznie ograniczona, dlatego na prelekcję #1 dostępnych jest jedynie 10 biletów (z czego maksymalnie 5 dla osób niezaszczepionych), zaś na prelekcje #2 i #3 dostępnych jest 15 biletów (z czego maksymalnie 10 przypada osobom niezaszczepionym). Bilety kosztują 15 zł w przedsprzedaży (plus opłata serwisowa), zaś w dniu konwentu koszt będzie wynosił 20 zł.

Jeśli więc interesuje was doktorowa futurologia, przeszłość Pierwszego Doktora lub chcielibyście wreszcie się dowiedzieć, co naprawdę wydarzyło się podczas Wojny Czasu – nie czekajcie, tylko rezerwujcie. I do zobaczenia na Zamku Leśnickim!Pasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. „Doktora Who”. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program „Kanapa Fizyków” na YouTubie.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *