Czwarty Doktor powraca na ekrany dzięki animacji

Od początku serialu wyprodukowano około 800 odcinków i kilka filmów, z czego niestety wiele epizodów, głównie z Drugim Doktorem, zostało bezpowrotnie utraconych. Trafienie do otchłani zapomnienia groziło również odcinkowi Shada z Tomem Bakerem jako Czwartym Doktorem w roli głównej.

Shada miało być finałem siedemnastego sezonu, niestety nigdy nie zostało dokończone. Odcinek był kręcony pod koniec lat siedemdziesiątych, kiedy duży wpływ na funkcjonowanie brytyjskiej gospodarki, w tym nagrywanie serialu, miały strajki związków zawodowych, które odcisnęły piętno na produkcji dwóch wcześniejszych sezonów. Udało się nagrać jedynie część finału zanim strajk zmusił studio do tymczasowego zawieszenia działalności. Strajk minął, lecz czas na produkcję Shady minął i skupiono się na kolejnej serii.

Po 36 latach oraz paru adaptacjach historii w formie komiksu, powieści oraz audiobooka, Shada powraca na ekrany, uzupełniona o brakujące elementy scenariusza w postaci animacji. Do produkcji porzuconego odcinka powrócił również Tom Baker jako Czwarty Doktor, Lalla Ward jako Romana II oraz pozostała oryginalna obsada. Efekty można podziwiać w zwiastunie:

Zapytany o przyczyny powrotu do Shady Tom Baker odpowiedział:

Myślę, że tak naprawdę to Doctor Who zawsze był przy mnie. To wspaniała część mojego życia. Kochałem grać Doktora, ponieważ to było moje prawdziwe życie, kolorowe i ekscytujące w porównaniu z szarością poza nim.

Natomiast na pytanie, dlaczego Czwarty Doktor jest tak uwielbiany, odpowiedział.

Bo byłem najgłupszy. Kiedy dostałem rolę, od razu wyczułem jej życzliwość oraz obcość, a była to także część mnie, więc oddałem się jej całkowicie. I to we mnie zostało.

Shada opowiada o silnie strzeżonym więzieniu zbudowanym przez Władców Czasu na tytułowej planecie, które powstało do trzymania w nim najgroźniejszych, międzygalaktycznych przestępców. Głównym antagonistą jest Skarga, szalony geniusz z planety Dronoid, który planuje stworzyć potężny umysł złożony z wiedzy więźniów przetrzymywanych na planecie. Odkrywa, że położenie więzienia, które zostało starannie ukryte, znajduje się w księdze pewnego Władcy Czasu, który pod przykrywką wykłada na uniwersytecie w Cambridge. Profesor, wyczuwając zagrożenie, wzywa na pomoc Doktora. Premiera wersji cyfrowej odbyła się 24 listopada, natomiast na wersję DVD trzeba było poczekać do 4 grudnia.

Producent następująco skomentował Shadę:

To wspaniały sposób na pożegnania tamtej ery Doctor Who, lat siedemdziesiątych i przede wszystkim Toma Bakera.

Kto wie, może jeśli produkcja odniesie sukces, to pojawi się szansa na otrzymanie w tej formie kolejnych historii, nie tylko z Czwartym Doktorem, gdyż jest to idealna forma, łącząca komiks i słuchowisko. W serialu, który przywraca bohatera sprzed 50 lat w postaci innego aktora, jest to całkiem możliwe.

Czekaliście na tę produkcję? Chcielibyście zobaczyć w tej wersji również innych Doktorów? Napiszcie jakich!

PATRONITEMarzy o tym by na starość wyglądać jak Peter Capaldi, a jeśli mówi o czymś dłużej niż minutę to jest to najpewniej Doctor Who

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who