BREAKING: Wiemy kto zagra Trzynastego Doktora!

Jak potwierdziło BBC w oficjalnym komunikacie prasowym dostępnym na swojej stronie internetowej, nowym Doktorem został…

Paweł Małaszyński

BBC opublikowało również pierwsze zdjęcie promocyjne aktora w roli Doktora:

Kim jest Paweł Małaszyński? Aktor urodził się 26 czerwca 1976 w Szczecinku. Wcielił się w rolę młodzieńca w karczmie w filmie Wiedźmin, w Karolka w Ciachu, zagrał Wladiego w Listach do M. oraz sequelu filmu. Nie można zapomnieć również o wspaniałej roli Piotra Korzeckiego w serialu Magda M. Jego największym sukcesem było niesienie znicza olimpijskiego w sztafecie przed igrzyskami w 2008 roku. Ostatnio mogliśmy go oglądać w serialu TVN Belle Epoque i to właśnie ta rola ostatecznie zaważyła na wybraniu go do roli Trzynastego Doktora.

Decyzja już budzi ogromne kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Fani narzekają na Twitterze na „poprawność polityczną” i przypominają, że Doktora zawsze grał biały Brytyjczyk i nie ma powodu, żeby odchodzić od tej tradycji. Oskarżają również BBC o próbę załagodzenia napięcia między Anglią, a krajami Unii Europejskiej powstałego po Brexicie.

[Maya Jones: co do?! cóż, przynajmnej to nie kobieta!]

Krytycy sugerują również, że Polak nie będzie w stanie mówić dostatecznie szybko po angielsku, a ciężki akcent uniemożliwi zrozumienie jego kwestii. Chris Chibnall, nowy główny scenarzysta, tak odpowiedział na te zarzuty:

Zapewniam, że zdajemy sobie sprawę z wagi tego castingu i wybraliśmy najlepszą osobę do roli Doktora. Nie wiem skąd wziął się mit, że Polacy nie potrafią mówić po angielsku, zresztą po szkockim Petera Capaldiego polski akcent nie powinien być dla widzów żadnym problemem.

chris chibnallPrzekazujący Chibnallowi pałeczkę, Steven Moffat odniósł się natomiast do kwestii reprezentacji:

Cieszę się, że nareszcie udało się zatrudnić aktora wywodzącego się z mniejszości. Nie dziwię się, że trafiło na polskiego obywatela – Polacy są obecnie największą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii, więc ta decyzja wydaje mi się dość naturalna. Kocham Chrisa [Chibnalla], jest wspaniałym scenarzystą, który świetnie radzi sobie, jeśli chodzi o kwestie reprezentacji i na pewno wie, co robi.

Swoje poparcie dla castingu wyrazili na Twitterze także inni scenarzyści związani z Whoniwersum, między innymi Mark Gatiss, Sarah Dollard, Toby Whithouse oraz Patrick Ness. Ten ostatni znany jest polskiej publiczności przede wszystkim jako autor wpadki z dwoma literami t w imieniu polskiego bohatera serialu Class, Matteusza. „Wszystkie mniejszości się liczą” – napisał dzisiaj na Twitterze.

Andy Pryor, odpowiedzialny za castingi do Doctora Who, potwierdził w wypowiedzi dla Radio Times, iż dostrzegł Małaszyńskiego właśnie dzięki jego roli w serialu Belle Epoque.

Była w Pawle pewna świeżość, nieomal na skraju amatorszczyzny… Doktor zawsze wyglądał, jakby mógł w każdej chwili zacząć recytować Szekspira, a nam zależało na czymś nowym, innym. Wystarczyło pół odcinka, żebym zrozumiał, że Paweł perfekcyjnie potrafi grać jedynie jedną miną, a więc nigdy nie będziecie wiedzieć, czego spodziewać się po jego Doktorze! Gdy to zrozumiałem, zadzwoniłem do Chrisa Chibnalla, a on szybko zgodził się, że powinniśmy zaprosić Pawła na casting. Reszta jest historią.

W telefonicznym wywiadzie dla BBC One Peter Capaldi powiedział, że choć smuci go fakt, że sam rozstaje się z serialem, nie może doczekać się aż będzie znowu oglądał go jako widz. Aktor podkreślił, że wiąże z Małaszyńskim wielkie nadzieje.

To wspaniałe, gdy przychodzi ktoś nowy, młody i nadaje roli swój własny rys. Jestem pewien, że Trzynasty Doktor będzie inny niż wszyscy dotychczasowi!

Nie udało nam się jeszcze uzyskać komentarza samego zainteresowanego, ale będziemy aktualizować ten wpis na bieżąco. Kasacja Belle Epoque po pierwszym sezonie zdaje się być natomiast nieunikniona, czekamy jedynie na oficjalną wypowiedź rzecznika TVN-u.

Spytaliśmy BBC Polska czy w związku z tym castingiem możemy się spodziewać szybszej emisji serialu, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi, więc nie wiemy jeszcze, czy i kiedy 11 seria zostanie wyświetlona w Polsce.

Nasze anonimowe źródło twierdzi natomiast, że TVP jest zainteresowane współpracą z BBC przy jedenastej serii Doktora Who w ramach nowego projektu repolonizacji brytyjskiej telewizji. Czekamy na potwierdzenie tej informacji.

[AKTUALIZACJA] Paweł Małaszyński potwierdził tę informację na swoim facebooku.

Już oficjalnie mogę potwierdzić… Producentom @BBC dziękuję za zaufanie, widzów proszę o jeszcze odrobinę cierpliwości  @Peter Capaldi – nie zawiodę ??

Dziękujemy bardzo za ten komentarz! Czyżby kolejny Doktor okazywał się być także fanem serialu?

Źródło: BBC, Radio Times, Twitter, FacebookUzależniona od herbaty, pisania i brytyjskich seriali. Kocha ludzi, teatr, wiedzieć więcej. Nie znosi fasolki, seksizmu i źle napisanych dialogów.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

13 thoughts on “BREAKING: Wiemy kto zagra Trzynastego Doktora!

 1. Zabawne :) Dzięki artykułowi przypomniałam sobie, że dziś prima aprilis, zupełnie wyleciało mi to z głowy. A podsumowanie gry aktorskiej Małaszyńskiego w „Belle Epoque” – świetne. Oglądam ten serial właśnie z powodu niezamierzonego komizmu, jaki wywołują miny aktora.

 2. Jak zobaczyłam tytuł pomyślałam : „To już wiadomo ?!”, ale popatrzyłam na datę i wiedziałam, że to będzie żart. Mimo to byłam ciekawa tego żartu, więc przeczytałam. Co do wyboru następnego Doctora mam nadzieję, że kolejnego Doctora poznamy pod koniec lub po wakacjach ;)

  Co do artykułu…
  Świetne zdjęcie :D
  O serialu „Belle Epoque” słyszałam, że dobry, widziałam zwiastuny, ale tym zdjęciem zachęciliście mnie do tego, że może kiedyś obejrzę. Póki co, po tym jak od 1,5 roku oglądam w BBC HD Doctora (słyszałam o nim już kilka lat temu, ale od takiego czasu oglądam i Doctora poznaję), na razie zaczęłam oglądać go – serie New Who – w internecie po kolei, co w moim tempie zajmie mi z kilka miesięcy.

  A co do ewentualnej współpracy BBC z TVP…
  Po Whomanikonie 2017 wiem, że takowa możliwość istnieje !
  Pod koniec prelekcji „Doktor miesza w historii i kulturze – ale jak i dlaczego ?” było o tym, że gdyby twórcy DW zrobili research Johna Dee i dotarliby do tego, że był w Krakowie, wywoływał ducha Barbary Radziwiłłówny i na podstawie jego życia została stworzona legenda o Twardowskim (czyli dotarliby do Mistrza Twardowskiego) to istnieje szansa, że któryś z odcinków DW byłby kręcony w Krakowie (czyli w mieście Whomanikonu i w moim mieście ! :D )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *