Big Finish zaadaptuje Damaged Goods Russella T Daviesa

Big Finish Productions poszerzy swoją serię adaptacji powieści o Doktorze wydawanych w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku o kolejny tytuł.

Damaged Goods
Okładka powieści „Damaged Goods” (The New Adventures #55, Virgin Books, 1996).

Chodzi tutaj jednak o pozycję wyjątkową – Damaged Goods to pierwsza opowieść z Doktorem, którą w jakimkolwiek medium napisał Russell T Davies, jedna z osób odpowiedzialnych za przywrócenie Doctora Who do telewizji oraz producent wykonawczy pierwszych czterech serii serialu wyprodukowanych przez BBC Wales. Powieść na język dwugodzinnego słuchowiska przełożył Jonathan Morris, a samo wydawnictwo ukaże się w sierpniu przyszłego roku.

Davies tak komentuje cały projekt:

Zawsze byłem wielkim fanem Big Finish, więc kiedy zapytano mnie o możliwość adaptacji książki to… hmm, bądźmy szczerzy – zapytałem, dlaczego tyle im to zajęło. Jonny odwalił kawał naprawdę dobrej roboty – w adaptacji jest mnóstwo nowych i ciekawych elementów, ale całość jest wciąż bardzo wierna temu, co napisałem 18 lat temu. I nareszcie pani Jericho ożyje! I ci inni, oryginalni Tylerowie – Bev i jej mama, Winnie, z małym Gabrielem i jego tajemniczym darem. Wszyscy mieszkańcy Red Hamlets po tylu latach przemówią w końcu własnymi głosami.

Kilka słów o adaptacji dorzuca również Jonathan Morris:

Adaptowanie „Damaged Goods” było niesamowitym doświadczeniem. To honor i wielka odpowiedzialność, przełożyć tę nietypową powieść Russella tak, aby nie zawieść fanów „The New Adventures”. Pracowałem mimo wszelkich przeciwności nad tym, by uchwycić ducha powieści, charakter oraz pisarski głos Russella, a efektem końcowym jest bez wątpienia najlepszy scenariusz, jaki kiedykolwiek napisałem dla Big Finish.

Producentem słuchowiska jest David Richardson, który, jak się okazuje, doprowadził do powstania samej powieści:

W 1995 roku pracowałem w piśmie zwącym się „TV Zone”. W tamtym czasie widziałem dwie produkcje Russella („Dark Season” oraz „Century Falls”), które strasznie mi się spodobały, więc umówiliśmy się na wywiad. W czasie rozmowy stwierdziłem, że byłby znakomitym scenarzystą „Doctora Who”, a on odpowiedział, że zawsze był fanem serialu. Skontaktowałem go więc z Virgin Books i w efekcie powstało „Damaged Goods”. Ja osobiście książkę tę pokochałem – jest to jedna z moich ulubionych historii z Doktorem, biorąc pod uwagę wszystkie media razem wzięte, więc możliwość zrobienia na jej podstawie słuchowiska z pełną obsadą aktorską to prawdziwy przywilej. Dodam, że mimo iż Russell jest obecnie niesamowicie zajęty swoim kolejnym projektem telewizyjnym, to jednak zdołał przeznaczyć trochę swego cennego czasu na zaznajomienie się ze scenariuszem i zasugerował dodatkowe poprawki i propozycje, które potem nanieśliśmy do ostatecznej wersji historii.

Tak jak w oryginalnej opowieści, Siódmemu Doktorowi będą towarzyszyć Roz Forrester i Chris Cwej. Nie wiadomo jeszcze, kto ich zagra w adaptacji, ale z nieoficjalnych źródeł wiemy, że wyniki castingu najprawdopodobniej zostaną ogłoszone w najbliższy poniedziałek. Wydawnictwo ukaże się w sierpniu 2015 roku w formie pojedynczej oraz w boxsecie z The Well Mannered War – trzecią z kolei adaptacją powieści Garetha Robertsa.

Big Finish po raz pierwszy zaadaptowało książkę wydaną przez Virgin Publishing w 2012 roku, kiedy to z okazji 20-lecia pojawienia się profesor Bernice Summerfield w świecie Doktora jej książkowy debiut, Love and War, na język słuchowiska przełożyła Jaqueline Rayner. Wydawnictwo stało się zalążkiem kolejnych adaptacji, które zaczną się ukazywać z końcem bieżącego roku. Obecnie plan wydawniczy całej serii jawi się następująco:

  • grudzień 2014 – The Highest Science (Siódmy Doktor i Bernice Summerfield) – scenariusz Jaqueline Rayner na podstawie powieści Garetha Robertsa,
  • styczeń 2015 – The Romance Of Crime i The English Way of Death (Czwarty Doktor, Romana II i K9) – scenariusze Johna Dorneya na podstawie powieści Garetha Robertsa – dostępne pojedynczo i boxsecie,
  • sierpień 2015 – Well Mannered War (Czwarty Doktor, Romana II i K9) – scenariusze Johna Dorneya na podstawie powieści Garetha Robertsa oraz Damaged Goods (Siódmy Doktor, Roz Forrester i Chris Cwej) – scenariusz Jonathana Morrisa na podstawie powieści Russella T Daviesa – dostępne pojedynczo i boxsecie.

Słuchowiska można już zamówić w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa.

Źródło: Big Finish ProductionsPromotor wszechFranczyzy. Wspomagacz merytoryczny. Irytator redakcji. Spijacz herbaty. Ultimate cat. No cookies. Just lasagne, please.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *