Big Finish – nowa trylogia z Szóstym Doktorem, Peri i… Rani

Tegoroczna finałowa trylogia z głównej linii wydawniczej Big Finish Productions zapowiada się nad wyraz ekscytująco.

Usłyszymy w niej trzy przygody z Szóstym Doktorem i Peri Brown. Nie jest to nic nowego, bo Nicola Bryant pojawiała się już u boku Colina Bakera wiele razy, czy to przy okazji comiesięcznych wydawnictw czy linii Lost Stories. Szczegółem jest jednak umiejscowienie słuchowisk w chronologii przygód Doktora. Otóż nowa trylogia ma mieć miejsce PO telewizyjnym sezonie 23., znanym powszechnie jako „Trial Of The Timelord”. Jak wiemy zakończył on podróże Peri w tragiczny, ale jak się potem okazało, niejednoznaczny sposób. Co prawda rozwiązanie zagadki mogliśmy już okazję poznać w słuchowisku Peri and the Piscon Paradox, ale wydawnictwo postanowiło podejść do problemu raz jeszcze. W jaki sposób? Tego dowiemy się w październiku, w pierwszym słuchowisku z trylogii – The Widow’s Assassin. Autorem scenariusza jest jedna z ciekawszych osób piszących dla Doctor Who poza telewizją, Nev Fountain, więc możemy spodziewać się czegoś bardzo interesującego.

Okładka "Masters Of Earth".
Okładka „Masters Of Earth”

W drugim słuchowisku, Masters Of Earth, Doktor po raz kolejny będzie musiał zapobiec paradoksowi, który może poważnie zagrozić integralności ziemskiej historii. Razem z Peri lądują w Szkocji w roku 2163, na rok przed tym jak razem z Susan, Barbarą i Ianem doprowadzili do zakończenia 10-letniej inwazji Daleków na Ziemię. Tutejsi rebelianci szukają informacji o legendarnej wyspie Orkney, ponoć wolnej od okupantów. Gdy Doktor przez przypadek im w tym pomaga, wpada w pułapkę swoich dobrych chęci: jak rzecze historia, przez kolejny rok ruch oporu nie odniósł żadnego sukcesu. A Doktor jako Władca Czasu nie może pozwolić, aby rebelianci przeżyli wyprawę czy pobyt na wyspie. Dalekowie muszą wygrać… Autorem scenariusza jest duet Mark Wright i Cavan Scott, znani słuchaczom ze stworzenia postaci Nimroda i organizacji Forge.

Siobhan Redmond jako Rani.
Siobhan Redmond jako Rani

Jednak dopiero finałowe, mające ukazać się w grudniu słuchowisko będzie stanowić główne danie trylogii. Po raz pierwszy w słuchowisku produkcji Big Finish pojawi się Rani – zaraz po Mistrzu i Mnichu najważniejszy przeciwnik Doktora rodem z Gallifrey. Pierwotnie postać miała zagrać oryginalna odtwórczyni tej roli, czyli aktorka Kate O’Mara. Wcześniej wcieliła się w tę postać czterokrotnie: w telewizyjnych serialach The Mark Of Rani (1985) i Time and the Rani (1987), okrytym złą sławą Dimensions In Time (1993) oraz w słuchowisku The Rani Reaps the Whirlwind (2000) wydanym przez BBV Productions. Niestety, aktorka zmarła na początku obecnego roku i mogłoby się wydawać, że Rani jednak w produkcji Big Finish się nie pojawi – stało się jednak inaczej. O ostatnim życzeniu Kate O’Mary opowiada producent David Richardson:

Powrót Rani był pomysłem samej Kate. Jej agent skontaktował się ze mną i oznajmił, że z przyjemnością odegra postać w naszej produkcji. Kiedy wspomniałem o tym producentowi wykonawczemu Nicholasowi Briggsowi i edytorowi scenariuszy Alanowi Barnes’owi, obydwaj zaczęli pracować nad pomysłem na powrót postaci do świata Doktora. Justin Richards napisał dla nas The Rani Elite i byliśmy zaledwie kilka tygodni przed nagraniem, gdy doszła do nas wieść o odejściu Kate. Z początku nie wiedzieliśmy co robić – aż agent Kate skontaktował się z nami ponownie i przekazał nam jej ostatnią wolę, w której życzyła sobie, aby projekt doszedł do skutku, ale z inną aktorką.

Nową inkarnację Rani zagra szkocka aktorka Siobhan Redmond, znana głównie z telewizyjnych produkcji, takich jak The Smoking Room, Taggart i Holby City. Spodobała się ona producentom Big Finish w czasie nagrań do mającego mieć premierę w sierpniu Revenge of the Swarm z Siódmym Doktorem, w którym zagrała jedną z postaci pobocznych. David Richardson komentuje:

Kompletnie się w Siobhan zakochaliśmy. Jest mądrą i rozkoszną osobą, no i oczywiście niesamowitą aktorką – idealną do nowej, trochę innej wersji Rani.

Nową trylogię z Szóstym Doktorem i Peri można zamówić w przedsprzedaży lub w formie subskrypcji ze strony wydawnictwa. Para w tym roku pojawi się także w antologii czterech krótszych słuchowisk pt. Breaking Bubbles and Other Stories, która będzie mieć premierę w lipcu.Promotor wszechFranczyzy. Wspomagacz merytoryczny. Irytator redakcji. Spijacz herbaty. Ultimate cat. No cookies. Just lasagne, please.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “Big Finish – nowa trylogia z Szóstym Doktorem, Peri i… Rani

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *