Wywiad z Patrickiem Nessem (część 2)

Oto i druga część wywiadu z Patrickiem Nessem, w której opowiedział on trochę o tym, skąd wziął się tytuł Class i co chce osiągnąć przez swoją twórczość. Pierwszą część znajdziecie tutaj.

Mam pytanie o nazwę serialu [Class]. Chciałbym móc powiedzieć, że to moja obserwacja, ale ktoś inny zwrócił moją uwagę na interesujący rezonans tematyczny, ponieważ serial mierzy się również ze strukturami klasowymi. Czy był to z twojej strony świadomy wybór tematu, w który chciałeś się zagłębić?

Niekoniecznie zagłębić; po części podobało mi się, że był to niejednoznaczny tytuł, że coś sugeruje, nie tłumacząc wszystkiego. Żyję już w Anglii około osiemnastu lat i zauważyłem, że Anglicy mówią o klasie w sposób, w jaki Amerykanie mówią o rasie, co jest interesującą rzeczą, ponieważ ujawnia wiele o tym, jak rozumieją siebie samych, jak o sobie myślą i jak widzą świat. A że mnie to interesuje, chciałem, żeby to słowo było takim uwierającym tytułem, żeby przypomnieć im, że to ciągle tkwi przynajmniej w ich podświadomości. Zawiera w sobie ludzi, którzy tu żyją i to, jak odnoszą się do siebie nawzajem przez pryzmat społecznej klasy, jak postrzegasz innych przez ich klasę. To złożone słowo i dlatego mi się spodobało.

Ciągnąc ten temat – przez ostatnie miesiące pisałeś na Twitterze dużo o klimacie politycznym świata. Czy to coś, w co kiedykolwiek będziesz się angażować, czy to bezpośrednio, czy pośrednio w swojej narracji?

Myślę, że nie ma czegoś takiego jak apolityczny serial lub apolityczne opowiadanie, ponieważ historia rozgrywa się zawsze w dokładnie tym czasie, w którym pisarz ją napisał. Science fiction wcale nie jest o przyszłości, zawsze chodzi o teraz. Niezbyt dosłownie, ponieważ znowu, to bardzo, bardzo szybko przeistoczy się w dydaktykę, a to mnie nie interesuje. Nie chcę prawić kazań – ale interesuje mnie zadawanie pytań.

Obsada wygląda, jak wygląda, bo tak wygląda Londyn i pokazywanie czegoś innego byłoby kłamstwem. Tanya czuje, że odstaje i jest na to wiele powodów poza jej wiekiem – rozmiar jej mózgu, bycie jedynym czarnoskórym członkiem grupy to różnice, z których wagi współczesny nastolatek zdawałby sobie sprawę, ponieważ oni są tego świadomi. Nastolatkowie są zaangażowani, zainteresowani światem dookoła nich. Więc dałem jej kilka linijek, które do tego nawiązują – jak sądzę, w ten sposób to zwykle rozgrywam. Nigdy dosłownie, ponieważ to szybko się starzeje, a chodzi w tym o próbę wczucia się w życie nastolatka teraz, o to, jak Londyn wygląda teraz.

To już na zakończenie – jakie jest najważniejsze przesłanie twojej twórczości?

Naprawdę, naprawdę staram się unikać odpowiadania na to pytanie, ponieważ myślę, że – zwłaszcza w książkach, ale w każdej fikcyjnej narracji – chodzi o osobiste doświadczenie, a twoja odpowiedź na coś uwarunkowana jest tym, kim jesteś i co poczułeś, oglądając to. Nigdy nie chciałbym narzucać, czego powinieneś się z tego nauczyć lub co powinieneś z tego wziąć – próbuję powiedzieć, że są to rzeczy, na których mi nie zależy i mam nadzieję, że dość się postarałem i zostawiłem dość przestrzeni, aby zaproszony czytelnik lub widz mógł się w tym sam odnaleźć.

Myślę, że to najlepsze, co literatura młodzieżowa lub science fiction mogą zrobić, zaprosić czytelnika i zapytać go: jakbyś ty zareagował, kim byłbyś na tym miejscu? Właśnie to najbardziej chciałbym za każdym razem wymusić na czytelniku lub widzu, żeby zastanowił się, co sam by zrobił. Jakby się tam wpasował? Od tej pory wszystko zależy od nich, w najlepszy i najszczęśliwszy sposób możliwy, to czytelnik decyduje, czego chce i kim jest. Jeśli zrobiłem mu na to przestrzeń, to świetnie, moja praca jest skończona.

W tym wywiadzie Patrick Ness mówił również o przyszłości Class, sugerując, że BBC czeka z ogłoszeniem drugiego sezonu na wyniki oglądalności z USA – jednak serial zakończył swoją emisję w Stanach kilka miesięcy temu i nadal nie mamy żadnych oficjalnych informacji na ten temat (nieoficjalnie mówi się, że decyzja o skasowaniu serialu została już podjęta). Tymczasem sam scenarzysta ogłosił na Twitterze, że nie będzie na pewno pisać drugiego sezonu…

I jak, dowiedzieliście się czegoś ciekawego z tej wyczerpującej rozmowy z Nessem? Chcielibyście, żeby napisał kolejny sezon Class, a może obejrzelibyście jego odcinek Doktora?

Źródło: Yahoo! NewsUzależniona od herbaty, pisania i brytyjskich seriali. Kocha ludzi, teatr, wiedzieć więcej. Nie znosi fasolki, seksizmu i źle napisanych dialogów.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *