Zmarł Bob Baker

W ten piątkowy dzień mamy dla Was smutną informację – zmarł Bob Baker. Tym samym pożegnaliśmy ostatniego żyjącego scenarzystę ery Trzeciego Doktora.

Urodził się 26 lipca 1939 roku, często pracował u boku swojego nieżyjącego już współscenarzysty Dave’a Martina. Obaj panowie są najlepiej znani jako twórcy K9 – robotycznego psa Doktora. Po raz pierwszy pojawił się on w odcinku The Invisible Enemy w sezonie 15 z Czwartym Doktorem i Leelą.

Bob Baker był współtwórcą K9
Baker posiadał częściowe prawa do K9. Dzięki nim zatwierdził stworzenie serialu o K9. I nie, nie chodzi tu o K9 and the Company. Serial stworzony przez Bakera nosiły tytuł K-9 i była to brytyjsko-australijska produkcja. Powstało jej 26 odcinków (1 sezon), zaś premierę brytyjską miała w 2009 roku. W Polsce można było ten serial oglądać na kanale Disney XD w 2010 roku w wersji zdubbingowanej. Sam serial był skierowany do nastolatków w wieku 11-15 lat. Baker jest współautorem odcinka „Utracone wspomnienia”, napisał dla tego serialu też odcinek „Upadły Anioł”.
plakat K-9, serialu który został stworzony dzięki prawom autorskim Boba Bakera
 

Bob Baker razem z Davem Martinem stworzyli także renegackiego Władcę Czasu Omegę oraz Axonów, którzy pojawili się w odcinku „The Claws of Axos” – pierwszym odcinku pisanym przez obu wspomnianych scenarzystów, którzy tworzyli dla serialu do końcówki lat 70. W sumie napisał scenariusze do 8 odcinków „Doctor Who” oraz 8 opowiadań. W sierpniu tego roku nakładem Cutaway Comics ukazał się komiks o Eldradzie (z historii The Hand of Fear) napisany przez Boba Bakera, o tytule Eldrad Must Live!.

Poza Whoniwersum, najbardziej znaną rzeczą, przy której pracował Bob Baker jako scenarzysta jest serial animowany „Wallace i Gromit”.

Bob Baker współtworzył z animatorem Nickiem Parkiem, scenariusze do filmów krótkometrażowych „Wściekłe gacie” i „Golenie owiec” z powyższą dwójką bohaterów. Współtworzył także scenariusze do „Kwestii tycia i śmierci” oraz pełnometrażowego „Wallace i Gromit: Klątwa królika” – za oba scenariusze Baker został nagrodzony przez BAFT-ę.

Baker ostatnio ukończył scenariusze do nowego filmu i serialu z K9, nad którymi prace „będą kontynuowane w hołdzie dla niego”.

Płodny pisarz filmowy i telewizyjny o bogatym i urozmaiconym życiu, Baker zmarł w wieku 82 lat i pozostawił żonę Marie, dwóch synów, sześć córek i siedmioro wnucząt.

Źródło: CultBoxFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *