Radiowe i telewizyjne propozycje whomanistyczne

Specjalny odcinek  – kulminacja rocznicowych obchodów – już w przyszłą sobotę! Z tej okazji BBC na swoich kanałach telewizyjnych i w stacjach radiowych wyemituje specjalne programy oraz powtórki słuchowisk. Poniżej krótki przewodnik po czekających nas atrakcjach. Oto przed wami radiowe i telewizyjne propozycje whomanistyczne.

Kanały telewizyjne

The Science of Doctor Who – Nauka w „Doctorze Who”

Film został wyemitowany 14 listopada na antenie BBC2; powtórka – w nocy z piątku na sobotę (22/23 listopada), godzina 00:05 czasu polskiego, BBC2.

science-of-doctor-who-cox-smith Brytyjski profesor specjalizujący się w fizyce i astrofizyce, Brian Cox, z pomocą znanych gości wytłumaczy technologię Władców Czasu językiem ziemskiej nauki: możliwość podróży w czasie, życie na innych planetach w odległych galaktykach. To wyjątkowa szansa na poznanie mechanizmów działania Whoniwersum oraz ich realności w naszym świecie.

Greatest Monsters & Villains Weekend – Weekend wspaniałych potworów i wrogów

15 listopada, od godziny 21:00 czasu polskiego, BBC3
16 listopada, od godziny 20.30 czasu polskiego, BBC3
17 listopada, od godziny 20.30 czasu polskiego, BBC3

50th-anniversary-art-bbcw-monsters Część pierwsza: ułożona przez widzów lista dziesięciu najpopularniejszych antagonistów Doktora. Doktor przez lata swych przygód zmuszony był do konfrontacji z wieloma wrogo nastawionymi istotami takimi jak Cybermeni, Dalekowie czy Zygoni. Program ma na celu wytłumaczenie niekończącego się zachwytu publiki nad tymi stworami. Pierwszy zestaw, obejmujący stwory z miejsc 10-7, będzie podparty przykładami ich występowania w czterech odcinkach serialu. Prezentuje Joel Dommett.
Część druga: odliczanie 10 najpopularniejszych antagonistów serialu trwa. Potwory z klasycznych serii wystąpią obok kosmitów i awanturników serii nowych. Joel Dommet wyjawi nam, którzy z wielu wrogów Doktora zajęli w publicznym głosowaniu miejsca 6-4.
Część trzecia: odliczanie dobiega końca. Joel Dommet odkryje przed widzami, którzy ze sporej zbieraniny wrogów zajęli miejsca 3-1. Typowanymi zwycięzcami są starożytni mieszkańcy Ziemi –  Sylurianie, legiony Oodów, Cisza – asasyni kradnący pamięć, chłodno kalkulujący Cybermeni, ziejący wrogością Dalekowie oraz Mistrz – współbratymiec i nemesis Doktora.

Children in Need – Dzieci w Potrzebie

Wyemitowane 15 listopada.

children-in-need-2013-matt-smith

Premiera fragmentu odcinka Dzień Doktora. Krótki filmik zobaczyć możecie tutaj.

Doctor Who: The Ultimate Guide – Doctor Who: Ostateczny przewodnik

18 listopada, godzina 21:00 czasu polskiego, BBC3; powtórka – wtorek, 19 listopada, 01:40 czasu polskiego piątek, 22 listopada, 20:00 czasu polskiego sobota, 23 listopada, 23:05 czasu polskiego

doctor-who-the-ultimate-guide-2013 Matt Smith i Jenna Coleman świętują 50-lecie podróży Władcy Czasu oraz przyglądają się tej najbardziej intrygującej postaci fikcyjnej wszech czasów. Ze specjalnym odcinkiem na rocznicę, Dniem Doktora, mającym już za chwilę pojawić się na ekranach, spojrzymy na wszystkie 11 inkarnacji Doktora, na najsłynniejsze sceny i przygody, poznamy wiele stron Doktora oraz zapytamy, jaki jest naprawdę. Dodatkowo przyglądniemy się jego towarzyszom podróży i adwersarzom. Wystąpią David Tennant, Paul McGann, Sylvester McCoy, Noel Clarke, Rick Edwards, Konnie Huq, McFly, Joel Dommett i wielu innych – to będzie najlepsze przygotowanie się do odcinka rocznicowego.

Doctor Who: Blue Peter Special & Blue Peter Party – Doctor Who: program specjalny Blue Peter i Impreza Blue Petera

Blue Peter Special – 21 listopada, godzina 18:30 czasu polskiego, CBBC Blue Peter Party –  23 listopada, godzina 10.30 czasu polskiego, CBBC

bluepeter-logo CBCC świętuje 50-lecie Doktora Who specjalnym wydaniem programu Blue Peter z ekscytującym doktorowym konkursem i dwoma odcinkami na żywo – wszyscy młodzi fani serialu muszą to zobaczyć. W konkursie widzowie Blue Peter pomiędzy szóstym a piętnastym rokiem życia zostaną poproszeni o zaprojektowanie specjalnego urządzenia dźwiękowego dla komandora Straxa, Madame Vastry i Jenny Flint. Ich gadżety zostaną użyte w serialu. Zwycięzca otrzyma wyjątkową szansę zobaczenia swych projektów w akcji na planie serialu. W czwartek 21 listopada oraz w sobotę 23 listopada do prowadzących Barneya, Lindsey i Radzi dołączą kosmici i potwory, a publiczność będzie miała możliwość zaprojektowania własnego kosmity. Na pytania widzów programu odpowie Matt Smith; będą mogli także przygotować się na pięćdziesiątą rocznicę serialu poprzez zrobienie własnej poduszki (do chowania się za nią); pomożemy im zorganizować imprezę w stylu Doctor Who z babeczkami w kształcie Daleków.

An Adventure in Space and Time – Przygoda w czasie i przestrzeni

21 listopada, godzina 22:00 czasu polskiego, BBC2

An-Adventure-in-Space-and-Time-William-Hartnell-dalek Specjalny dokument zabierze nas w podróż w czasie do roku 1963, by zobaczyć, jak ukochany Doctor Who był wprowadzany na mały ekran. Aktor William Hartnell czuł się w pułapce ról twardych facetów. Niedoświadczona producentka Verity Lambert frustruje się szklanym sufitem w przemyśle telewizyjnym. Oboje mieli znaleźć nadzieję i nieoczekiwane wyzwania w formie sobotniego serialu do popołudniowej herbatki, pełnego podróży w czasie i potworów. Sprzymierzeni z zespołem wspaniałych ludzi byli na drodze do stworzenia najdłużej istniejącego serialu fantastyczno-naukowego, obecnie świętującego 50 rocznicę powstania. Trailer zobaczycie tutaj.

An Unearthly Child (Restored) – Dziecko nie z tego świata (odcinek odrestaurowany)

21 listopada, od godziny 23.30 czasu polskiego, BBC4

doctor-who-an-unearthly-child-a BBC Four przedstawi widzom Pierwszego Doktora (William Hartnell), w specjalnej reemisji pierwszej przygody, która była początkiem pięćdziesięcioletniej historii. Pierwsze cztery odcinki tej historii zostaną wyemitowane w niepokazywanym wcześniej, odnowionym formacie Dwoje nauczycieli, prowadząc śledztwo w sprawie dziwnego zachowania ich podopiecznej, znajduje na złomowisku jej dziadka i tajemniczą niebieską budkę…

The Culture Show: Me, You And Doctor Who – The Culture Show: Ty, ja i „Doctor Who”

22 listopada, godzina 22.30 czasu polskiego, BBC2

5061313-high-me-you-and-doctor-who-a-culture-show-special Matthew Sweet, fan od dzieciństwa, bada kulturowe znaczenie jednego z najdłuższych seriali telewizyjnych BBC, twierdząc, że jest to jeden z najważniejszych artefaktów kulturowych współczesnej Wielkiej Brytanii. Mówiąc prościej, Doctor Who jest ważny. Sprawdzi, jak serial stał się kulturową siłą działającą na własnych zasadach i opowie historie niektórych cichych i niedocenionych bohaterów, którzy byli pionierami innowacyjnej muzyki,  projektów i fabuły.

The Graham Norton Show

22 Listopada, godzina 23.35pm, BBC1

Matt Smith i David Tennant będą gościć u Grahama Nortona w jego telewizyjnym talk show. Emma Thompson, Jimmy Carr i Robbie Williams także będą gośćmi programu.

12 Again: Doctor Who Special

23 listopada, godzina 15.30 czasu polskiego, CBBC

12-again-logo Wielcy fani wraz z członkami obsady z przeszłości i teraźniejszości podzielą się wspomnieniami z oglądania Władcy Czasu, gdy byli bardzo młodzi. Który Doktor był ich ulubionym? Przed którym kosmitą chowali się za kanapą? Dowiemy się trochę o samym Doktorze, TARDIS i słynnym motywie muzycznym podczas podróży w inny wymiar z gośćmi, którzy znów będą mieli po 12 lat.

The Day of the Doctor – Dzień Doktora

23 listopada, godzina 20.50 czasu polskiego, BBC1 (w Polsce na BBC Entertainment ) powtórka – niedziela, 24 listopada, godzina 21:00 czasu polskiego, BBC3

50th-day-of-the-doctor-landscape-poster Doktorów czeka ich największa przygoda. W roku 2013 coś strasznego budzi się w londyńskiej National Gallery; w 1562 morderczy spisek zawiązuje się w elżbietańskiej Anglii; gdzieś w przestrzeni kosmicznej starożytna bitwa osiąga swój niszczycielski koniec. Cała rzeczywistość jest zagrożona, gdy Doktora nawiedza jego własna niebezpieczna przeszłość.

Doctor Who Live: The Afterparty – Doctor Who na żywo: Afterparty

23 listopada, godzina 22.05 czasu polskiego, BBC3

doctor-who-live-afterparty Na żywo z londyńskiego Southbank, Zoe Ball i Rick Edwards rozpoczną afterparty na BBC Three, podczas którego dołączą do nich Matt Smith z gośćmi, by podyskutować o największej przygodzie Doktora. Tuż po napisach końcowych Dnia Doktora na BBC one, widzowie będą mogli dołączyć do Doktora obecnego i poprzednich oraz ich towarzyszy w ostatecznej celebracji 50-ciu lat Doktora Who. Będą plotki o Dniu Doktora, wyjątkowe wywiady, mrożące krew w żyłach chwile z potworami, a fanom z całego świata będzie dana możliwość podzielenia się swymi reakcjami poprzez pokazanie, jak oni świętują rocznicowy odcinek specjalny. Zespół One Direction także weźmie udział w przyjęciu, przerywając na chwilę swój występ w Los Angeles, by życzyć Doktorowi wszystkiego najlepszego.

 

Programy radiowe

(powtórki znajdziecie w programie tygodniowym radia, gdzie zamieszczone jest każde słuchowisko, dostępne zazwyczaj do odsłuchania ze strony danego słuchowiska dla naszego regionu)

Doctor Who At 50: Doctor Who And The Daleks – Doctor Who i Dalekowie

Sobota, 16 listopada, godzina 19.00-19.45 czasu polskiego, BBC RADIO 4 EXTRA

Minęło 50 lat od emisji pierwszego odcinka hitu SF – Doctora Who. Radio 4 Extra dołącza do świętowania rocznicy serialu poprzez umożliwienie wysłuchania całej przygody każdego wieczoru w ciągu najbliższych siedmiu dni. Ze szczególnym naciskiem na atmosferę lat 60., dzisiejsze czytanie do Audio Go jest oparte na oryginalnym serialu telewizyjnym z 1963 roku. Nuklearne zagrożenie unosi się w tej sugestywnej opowieści, nie mniej niż w zniszczonym promieniowaniem świecie Skaro. To tam TARDIS zmierza na pierwsze, pamiętne spotkanie Doktora… Tom i Jerry, Lex Luthor i Superman, Sienfeld i Newman… Wszystkie wielkie waśnie gdzieś się zaczynają. Tak też jest dla Doktora i zmory jego podróży, Daleków. Jak po raz pierwszy skrzyżowali swe drogi? Czy zawsze Dalekowie byli tak bezwzględni i złowieszczy? W jaki sposób tacy się stali? Wszystkie te pytania dostaną odpowiedzi w pierwszej przygodzie, wplątującej metalizowanych wrogów. Nie tylko to – jest ona opowiedziana w pierwszej osobie przez pierwszego towarzysza Doktora, Iana Chestertona (granego przez Williama Russella). Oczekujcie zupełnie innej relacji ze spotkania Doktora i Iana, z udziałem Barnesa Commona i niekończących się potyczek.

Doctor Who At 50: Protect And Survive – Chroń i przeżyj

Niedziela, 17 Listopada, godzina 19.00-19.45 czasu polskiego,  BBC RADIO 4 EXTRA

Teraz kolej na Sylvestra McCoya, w nowym czteroczęściowym słuchowisku. Doctor Who zaczął się w latach 60., lecz także Zimna Wojna – i tak jak Dalekowie, raz po raz powraca. W czasie ery Stanislava Petrova, Thread i 99 Luftballoons, perspektywa nuklearnego konfliktu nigdy nie była bardziej prawdopodobna. Na szczęście nigdy nie miał miejsca… A może jednak? Młodzi towarzysze Doktora, Hex i Ace, zostali zanurzeni w późne lata 80., gdzie historia poszła w potwornym, złym kierunku. Globalne napięcie wzrasta, a świat drży na krawędzi ostatecznej, potwornej wojny. Co się stało z glasnost i pieriestrojką? Dlaczego ludzie budują schrony atomowe? Hex i Ace niezbyt się martwią, w końcu Doktor ich uratuje… prawda?

Doctor Who At 50: Fanfare For The Common Men – Fanfary dla zwykłych ludzi

Poniedziałek, 18 listopada, godzina 19.00-19.45 czasu polskiego, BBC RADIO 4 EXTRA

Tym razem: Peter Davison. Doktor jest z nami już około pięciu dekad – ale co z dekadą, która go wypuściła – z latami 60.? Radio 4 Extra organizuje własną podróż w czasie, by przywołać ten ciepło wspominany czas, a jak lepiej to zrobić, jeśli nie z Common Men? Młoda towarzyszka Doktora, Nyssa, nie jest zaznajomiona z ziemskim dziedzictwem muzycznym – więc podróż do dni formacyjnych Fab Four jest wymagana, by pokazać jej, o co tyle hałasu. Ale nigdzie nie widać Beatlesów – ich rolę przejęli Common Men, tercet, którego droga do sławy nie jest tak zdrowa, jakby się mogło wydawać. Peter Davison przejmuję stery TARDIS w tej opowieści o rozbitej historii.

Doctor Who At 50: Thousand Tiny Wings – Tysiąc małych skrzydeł

Wtorek, 19 listopada, godzina 19.00-19.45 czasu polskiego BBC RADIO 4 EXTRA

Późny 1963 zaznaczył się sporą liczbą dramatycznych zdarzeń – śmierć C.S. Lewisa, zamach na Johna F. Kennedy’ego, kenijska niepodległość w grudniu 1963. Doktor przybywa na odległą posiadłość w czasie tego krwawego okresu historii, gdzie ponownie spotyka się ze znajomą z przeszłości, byłą nazistką Klein. Oczywiście to nie byłby Doctor Who bez zagrożenia ze strony kosmitów, tu przybywających w formie lotnej grupy wywiadowczej. Ale czy stosując strategię „dziel i rządź”, Doktor przypadkiem nie staje się tak zły, jak jego przeciwnicy? W rolę Władcy Czasu ponownie wciela się Sylvester McCoy.

Doctor Who At 50: Farewell Great Macedon – Żegnaj, wielka Macedonio

Środa, 20 listopada, godzina 19.00-19.45 czasu polskiego, BBC RADIO 4 EXTRA

Ten niewykorzystany w serialu telewizyjnym scenariusz został wskrzeszony poprzez kombinację gry aktorskiej i narracji. Podróż w czasie to dziwna sprawa – tu nie chodzi o historię, którą znasz, ale o historię, której nie znasz. Obsesyjni fani Doctora Who powiedzą ci, gdzie i kiedy Władca Czasu był w telewizji. A co z przygodami, których nie widzieliśmy? Co z czasem, kiedy TARDIS wylądowała w wiszących ogrodach Babilonu i załoga poznała Aleksandra Wielkiego? Sprawdź, jak oryginalna drużyna – Ian, Barbara, Susan i pierwszy w historii Doktor przekraczają próg wehikułu czasu i wkraczają w jeden z cudów starożytnego Świata w roku 323 p.n.e. Wysłuchaj dowcipu i podstępu pierwszego Doktora w akcji, kiedy wypracowuje drogę ucieczki przez gorący węgiel – i oferuje Aleksandrowi Wielkiemu sposób na oszukanie śmierci za pomocą XX-wiecznych środków… żelazne płuca! Występują gwiazdy oryginalnej serii – Carol Ann Ford i William Russel.

Who Is The Doctor? – Kim jest Doktor?

Czwartek, 21 listopada, godzina 23:00-00.30 czasu polskiego,  BBC RADIO 2

W tym specjalnym dokumencie Radio 2 sprawdza powody długowieczności i popularności serialu. Przedstawiając nowe wywiady z obsadą i ekipą serialu, program analizuje trwającą atrakcyjność Doktora Who i pyta, ile jego sukces zawdzięcza podstawowej formule serialu. Z archiwalnymi klipami i muzyką skomponowaną przez Murraya Golda, Kim jest Doktor? rozważa charakter Władcy Czasu przez wszystkie jego inkarnacje i wraca do początków serialu z Warisem Husseinem, reżyserem debiutanckiej historii serialu, Dziecko nie z tego świata. Dokument sprawdza także, jak franczyza przeżyła brak serialu w telewizji, rozważa wpływ jego wznowienia w 2005 roku i ocenia jego wartość dla BBC.

The Blagger’s Guide To Doctor Who

Czwartek, 22 listopada, godzina 00.30-01:00 czasu polskiego, BBC RADIO 2

David Quantick spogląda na minione 50 lat science-fiction poprzez jego brytyjski najlepszy przykład, z szybkim przeglądem wszystkich rzeczy związanych z Doctorem Who. Uchyli rąbek tajemnicy niektórych przemysłowych sztuczek i eksterminuje wszelkie mity, które słuchacze mogli słyszeć o długowiecznej serii, takie jak: dlaczego William Hartnell został zastąpiony? Co takiego było w Dalekach, że doprowadzało Jona Pertwee do szału? I czemu serial został skasowany na 16 chudych lat? To i wiele więcej w jedynym w swoim rodzaju Blagger’s style.

Doctor Who At 50: Human Resources – Zasoby ludzkie

Czwartek, 21 listopada, godzina 19.00-19.45 czasu polskiego, BBC RADIO 4 EXTRA

Humor zawsze był integralną częścią podróży Doktora – nie inaczej w tym słuchowisku pióra Eddie’ego Robsona. Doktora gra Paul McGann. Biura mogą być trudnym miejscem pracy – ale pomyślmy o tych nieszczęsnych ludziach i tej historii. Kończą wspólnie z Cybermenami. Z udziałem Paula McGanna jako Doktora, ta dwuczęściowa opowieść wyjaśnia ciągnącą się tajemnicę Lucie Miller (Sheridan Smith) – sparowanej z Doktorem w programie ochrony świadków. Jednak jedno porwanie i przypadkową podróż do planety Lonsis później Doktor odkrywa o wiele bardziej zaskakującą prawdę. Połączona ona jest z osobliwą spółką Hulbert Logistics, zawziętym prześladowcą o nazwie Łowca Głów, bardzo dziwnym kryształem i w końcu – z Cybermenami. Kiedy Lucie odkrywa prawdę, karty zostają wyłożone na stół.

Doctor Who At 50: Dalek Invasion Of Earth – Inwazja Daleków na Ziemię

Piątek, 22 listopada, godzina 19:00-19.45 czasu polskiego BBC RADIO 4 EXTRA

Wyemitowana w telewizji ledwie 18 lat po zakończeniu II wojny światowej, ta klasyczna historia odnosi się do bardzo wojennego niepokoju…co by było z Wielką Brytanią jako narodem okupowanym? Historia otwiera się zwycięstwem Daleków. Propagandowe hasła, regularne patrole, kolaboratorzy, czarny rynek – wszytko to przed przybyciem Doktora, Iana, Barbary i Susan. Gdy już przylecą, zostają rozdzieleni i zaangażowani w walkę nie tylko w swoje życie, ale także o życie całej planety. Nie można powstrzymać dobrego człowieka  – co Dalekowie odkrywają, gdy dokonują poważnego błędu, napadając na ulubioną planetę Doktora… lecz to bitwa, zmieniająca życie dla wnuczki Doktora. Czytana przez Williama Russela, który zagrał Iana Chestertona w oryginalnej historii telewizyjnej, na której słuchowisko zostało oparte.

Who Made Who

Sobota, 23 listopada, godzina 10:00 czasu polskiego, BBC Radio 4 Extra

Pięć dekad nie znaczy wiele dla podróżnika w czasie, ale po pięćdziesięciu latach Doktor wciąż jest tajemnicą. Radio 4 Extra nie ma wszystkich odpowiedzi, ale możemy lekko rozjaśnić temat. Nie tylko jako fenomen telewizyjny, Doctor Who podjął nas także do dziwnych, nowych, dźwiękowych światów i słowa pisanego. Mark Gatiss bada nowele wydawnictwa Target, które zaoferowały wgląd w te historie dziejące się przed wydarzeniami z pierwszych odcinków. Usłyszymy od żyjących członków obsady i ekipy realizacyjnej odcinka pilotażowego, od ludzi, który dali wyjątkowy dźwięk w Dance of the Daleksby w końcu spotkać się z Susan, wnuczką Doktora, ostatnio widzianą na Ziemi w XXII wieku.

Pomiędzy Johnem Lloyd, Alem Kennedy i innymi specjalnymi gośćmi, którzy pamiętają te czarno-białe lata, sprawdzimy, co czyni je tak wyjątkowymi. Gospodarzem będzie Tracy-Ann Oberman, nie tylko gwiazda Friday Night Dinner i telenoweli Eastenders, ale także czarny charakter z Whoniwersum. Fani Doktora Who będą ją kojarzyć jako Yvonne Hartman – kobietę, która unowocześniła Torchwood.Joanna Cichoń Serce ma dość pojemne - pomieści słuchowiska, Classic Who, Ósmego, dzierganie, kakao, białą czekoladę. Ma nadzieję, że mózg także trochę pomieści informacji w sobie - ciągle trwa w ambicji pochłonięcia wiedzy z TARDIS Data Core.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

8 thoughts on “Radiowe i telewizyjne propozycje whomanistyczne

  1. Ekscytujące! Tyle do zobaczenia i wysłuchania. Mój nowy cel życiowy – zobaczyć wszystko z tej listy.

    1. Na pewno do odcinka rocznicowego i „An Adventure”. Do „Night of the Doctor” i Children in Need już są. Po rocznicy zrobię też może do Science i „The Culture Show”, jeśli okaże się tak ciekawe, jak zapowiada opis. :) Będę też otwarta na wszelkie propozycje, oczywiście.

  2. O matko kochana. Ile wspaniałości nas czeka! Może mi ktoś napisać zwolnienie ze szkoły bym miała czas to wszystko obejrzeć/wysłuchać? ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *