The Collection: Pierwszy Doktor na Blu-rayu

Co jakiś czas kolejne sezony klasyków ukazują się w wydaniach na Blu-ray w ramach The Collection, specjalnych wydań, które ukazują się od 2018 roku. Do tej pory w ramach kolekcji ukazały się sezony (w kolejności wg brytyjskiej daty premiery) 12, 19, 18, 10, 23, 26, 13, 8, 24, 17 oraz 22. Teraz dołączy do nich sezon drugi z Pierwszym Doktorem.

Drugi sezon to chyba największe wydanie kolekcji The Collection – dziewięć płyt wczesnych lat naszego ulubionego serialu, gdy w główną rolę wcielał się William Hartnell i nie tylko.

Oto opis sezonu od BBC:

W wypełnionym akcją sezonie złożonym z 37 odcinków do Doktora dołączają wierni towarzysze – Susan (Carole Ann Ford), Ian (William Russell), Barbara (Jacqueline Hill), Vicki (Maureen O’Brien) i Steven (Peter Purves).  Razem zmierzą się z przerażającymi Dalekami, grasującymi Mechanoidami, podobnymi do mrówek Zarbiami i Mącącym Mnichem, odwiedzając fantastyczne obce światy i niespokojne czasy w historii Ziemi.

Być może zastanawiacie się co z zaginionymi odcinkami The Crusade, szczególnie, że BBC wycofało się z finansowania animowanych rekonstrukcji. Oba odcinki zrekonstruowano przy użyciu poza antenowych zdjęć i oryginalnej ścieżki dźwiękowej, a reszta odcinków została na nowo odświeżona z najlepszych dostępnych źródeł.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – wydanie The Collection zawiera nie tylko sam serial. Na płytach i w pudełku znajdziecie:

 • Trzy nowe filmy dokumentalne: włączając w to przegląd sezonu 2, Flight Throuh Eternity, zerknięcie na przedmioty kolekcjonerskie z lat 60. w Doctor Who and The Collectors i coś o życiu i karierze edytora historii Davida Whitakera w Looking For David.
 • In Conversation: Dwa ekskluzywne pełnowymiarowe wywiady z Williamem Russelem i Maureen O’Brien.
 • Behind the Sofa: Nowe odcinki filmików dokumentalnych, w których obsada ogląda odcinki z danego sezonu na płytach. W odcinkach zobaczymy Maureen O’Brien, Peter Purves, Carole Ann Ford, Janet Fielding (Tegan), Wendy Padbury (Zoe), Sarah Sutton (Nyssa), Bonnie Langford (Mel) oraz Sophie Aldred (Ace).
 • Ekskluzywny komentarz audio: Dowiedzcie się więcej o przywróceniu The Lion, zaginionego odcinka, który wrócił w 1999 roku z trzema bohaterami odpowiedzialnymi za jego powrót.
 • Materiał z konwentów: Rzadka szansa, by posłuchać aktorek Jacqueline Hill i Adrienne Hill (Katarina) razem z Michealem Crazem (Ben) i Carole Ann Ford.
 • Galerie zdjęć jakości HD: W tym wiele niewidzianych wcześniej zdjęć.
 • Tekst informacyjny: Informacje zza kulis oraz ciekawostki o każdym odcinku.
 • Scenariusze, projekty kostiumów, dokumenty produkcyjne BBC i inne tego typu rarytasy z archiwum PDF

Dodatkowo na płytach znajdą się także dodatki wcześniej wypuszczone na DVD.

Podobnie jak przy wcześniejszych sezonach, które ukazały się w ramach The Collection, wypuszczono specjalny zwiastun na YouTubie, w którym pojawia się dawna towarzyszka Doktora i są nieco wyjaśniane jej losy. Tak było z Peri, tak jest teraz – do roli Vicki powróciła Maureen O’Brien, zaś za scenariusz odpowiada Pete McTighe (autor odcinków „Kerblam!” i „Praxeus”).

Doctor Who: The Collection – Season 2 zawiera następujące odcinki:

 • Planet of Giants
 • The Dalek Invasion of Earth
 • The Rescue
 • The Romans
 • The Web Planet
 • The Crusade
 • The Space Museum
 • The Chase
 • The Time Meddler

Płyty zamówicie w preorderze np. na Amazonie. Premiera wg danych z Amazonu ma nastąpić 31 grudnia 2025 roku, choć może to być wyłącznie data zastępcza, dopóki nie zostanie ogłoszona właściwa. Ciekawostką jest, że krajem pochodzenia produktu wg Amazona jest Polska, co być może oznacza, że same płyty są wytwarzane w naszym kraju.

Źródło: doctorwho.tvFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *