Rocznica odnalezienia „The Lion”

Trzy dni temu minęło szesnaście lat od momentu odnalezienia zaginionego odcinka The Lion, który rozpoczyna historię The Crusade. Siedzicie wygodnie? Oto jego historia…

TheLion-1-04-01-2015

Nagranie odcinka zostało odzyskane od nowozelandzkiego kolekcjonera przetrzymującego je w swoich zbiorach od ponad dwudziestu lat.

Odcinek nakręcono 5 marca 1965 roku, zaś wyemitowano go na kanale BBC1 kilka tygodni później, a dokładnie w sobotę 27 marca jako część przygody zatytułowanej The Crusade. Oryginalna taśma z odcinkiem, wraz z wieloma innymi, została zniszczona w wyniku czystki w archiwum BBC w latach siedemdziesiątych, jednakże jej zawartość została uprzednio skopiowana w kilku egzemplarzach w celach dystrybucyjnych. Odcinek obejrzano w wielu krajach w ciągu następnej dekady, ale pod koniec lat ’70 zaczęło dominować przekonanie o tym, że wszystkie kopie dystrybucyjne zostały zwrócone głównej siedzibie przedsiębiorstwa, by następnie podzielić los oryginału. Co ciekawe, kopia trzeciego odcinka, wchodzącego w skład tej przygody (Wheel of Fortune), jakimś cudem ocalała w filmotece BBC.

Jeden z egzemplarzy dystrybucyjnych trafił do Nowej Zelandii w 1967 roku, lecz nigdy go nie wyemitowano z powodu cenzury. W ramach ówczesnej umowy z BBC Enterprises, kiedy prawa do emisji danego odcinka wygasają, kopię należy przekazać innemu nadawcy lub zniszczyć, jednak The Lion został magicznie przeoczony. Gdy w końcu w 1974 roku wysłano go w ostatnią podróż na wysypisko w ramach rozliczeń NZBC, został przechwycony przez prywatnego kolekcjonera wraz z wieloma innymi nagraniami.

Przenieśmy się teraz w czasie do 1998 roku, kiedy podczas zjazdu kolekcjonerów feralna taśma przykuła uwagę Bruce’a Greenville’a, kolekcjonera, który zakupił taśmę zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że jest to odcinek zaginiony już przez całe dziesięciolecia. Był fanem Doktora Who i jedynie z tego powodu podjął decyzję o kupnie. W ciągu kilku następnych miesięcy oglądał go w towarzystwie przyjaciół. Wreszcie Cornelius Stone miał okazję zobaczyć ten odcinek i wspomniał o nim podczas rozmowy z zaprzyjaźnionym fanem serialu, Neilem Lambessem, który zdał sobie sprawę z faktu, że The Lion może być jednym z zaginionych odcinków i skontaktował się z kolekcjonerem.

Neil wspominał rozmowę z ówczesnym właścicielem taśmy następująco:

Rozmawiałem z Bruce’em, stojąc w ulicznej budce telefonicznej. Powiedział mi, że posiada w swoich zbiorach pierwszy odcinek historii o tytule The Lion. W tym momencie wiedziałem, że to nie może być żart. Zamilkłem na kilka sekund, po czym powiedziałem mu: „To, co masz w swojej kolekcji, to pierwszy odcinek przygody o nazwie The Crusade, ale do tej pory nie wierzyłem, że istnieje jeszcze jego jakikolwiek egzemplarz!”. Uczucie było i jest nie do opisania, ale wówczas pomyślałem o tym, jak bardzo odpowiednie było to, że tę rozmowę prowadziłem, stojąc w publicznej budce telefonicznej!

Neil porozumiał się z Bruce’em i razem z kolegą, Paulem Scoonesem, odwiedził Nową Zelandię, by zobaczyć wspomniany odcinek i 3 stycznia 1999 roku wspólnie zasiedli przed ekranem telewizora.

Paul z powodzeniem wynegocjował zasady wypożyczenia taśmy od kolekcjonera, która oficjalnie wróciła w ręce BBC 11 stycznia 1999 roku. Skopiowaniem zajął się Steve Roberts. Odzyskanie utraconego odcinka świętowano 10 lutego w siedzibie BBC, po czym kopię poddano pracom konserwatorskim celem przystosowania materiału do nagrania na kasetę VHS. Rok 2004 przyniósł ciąg dalszy renowacji odcinka, aby razem z pozostałymi „osieroconymi” odcinkami przygotować go do wydania na DVD w kolekcji Lost in Time.

Pełna historia odzyskania tego odcinka znajduje się na stronie nowozelandzkiego fanklubu Doktora Who.

TheLion-2-04-01-2015
Artykuł dotyczący odcinka opublikowany 27 marca 1965 roku w Radio Times

Źródło: DoctorWhoNews

 Katarzyna J. - absolwentka anglistyki, a zarazem wielbicielka szeroko pojętej literatury i kinematografii. Ostatnio zafascynowana językiem i światem (pop)kultury Korei Południowej. Gallifreyański Kot Schrödingera - losowo znika i pojawia się w składzie redakcji.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

4 thoughts on “Rocznica odnalezienia „The Lion”

  1. Doczekamy się historii na temat tego, w jakich okolicznościach zniszczono obecnie zaginione klasyki? Ciekawy byłby z tego artykuł.

    1. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w zakładce Doctor Who FAQ (punkt 12) i w sumie nie ma zbytnio co się rozpisywać. To historie związane z poszukiwaniami zaginionych odcinków są o wiele ciekawsze :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *