Popkultura w popkulturze: Doktor Who inaczej (część 1)

Czyli o amerykańskim odpowiedniku przybysza z Gallifrey w serialu Community.

Nie tak dawno temu Doktor Who obchodził swoje pięćdziesięciolecie. Motywy związane z serialem na stałe przeniknęły do kultury popularnej nie tylko krajów anglosaskich, jednak największą popularność zyskały właśnie na ich terenie. Odzwierciedleniem tego jest coraz większa tendencja do parodiowania, odnoszenia się lub nawiązywania do produkcji BBC, a wyszukiwanie takich momentów zawsze sprawia większości whomanistów wiele radości. W poniższym tekście chciałabym skupić się konkretnie na serialu Community i jego powiązaniach z Doktorem Who.

Uwaga! Tekst zawiera spoilery!

community

O czym jest Community?

Jeff, adwokat zawieszony w prawie wykonywania zawodu, musi powrócić na uczelnię, by zdobyć nowy dyplom. Nie chcąc się zbytnio wysilać, zapisuje się do Greendale, gdzie studiują renciści, gospodynie domowe i najgorsi absolwenci liceów. Niechcący wplątuje się we wspólną naukę hiszpańskiego (a potem i innych przedmiotów) z kilkoma studentami ze swojej grupy: atrakcyjną Brittą, kinomaniakiem Abedem, byłym sportowcem Troyem, starym milionerem Pierce’em, kurą domową Shirley i prymuską Annie.

Biology 101

Cała interesująca nas historia zaczyna się w pierwszym odcinku trzeciego sezonu, gdy Abed odkrywa, że jego ulubiony serial Cougar Town nie został przedłużony na kolejny sezon. Britta prezentuje mu brytyjski odpowiednik, Cougarton Abbey (oczywisty pastisz na doskonale znane Downton Abbey), co na jakiś czas go zadowala. Okazuje się jednak, że Cougarton Abbey ma tylko jeden sezon, na końcu którego wszyscy bohaterowie giną, co wpędza Abeda w katatonię. Chcąc naprawić swój błąd, Britta wyszukuje wieloodcinkowy brytyjski serial emitowany od 1962 roku (ekhm!) i pokazuje Abedowi pierwszy odcinek. Po obejrzeniu czołówki i pierwszej sceny Abed wraca do normalności i zostaje wielkim fanem serialu, a odniesienia do tej produkcji pojawiają się aż do końca piątego sezonu Community. Bohaterowie odwiedzają między innymi konwent fanowski Inspektora Spacetime, gdzie zbierano sugestie fanów odnośnie amerykańskiego rebootu serii.

Inspektor Spacetime

Red-phone-box
BOOTH – odpowiednik TARDIS. Nawet sam Inspektor nie wie, od jakiej nazwy to skrót. Może wygląda na całkiem mały w środku… Jednak zawsze, ZAWSZE znajdzie się miejsce dla jeszcze jednej osoby.
inspector_spacetime_by_calamitysi-d4b2r90
„The question isn’t where, constable, but when!”

Inspektor odbywa podróże w czasoprzestrzeni w czerwonej budce telefonicznej wyposażony w scyzoryk optyczny (Optic Pocketknife), przy okazji rozwiązując skomplikowane zagadki oraz ratując obce światy. Pochodzi z planety Kayaclasch i przybywa na Ziemię, by bronić jej mieszkańców przed atakami straszliwych Blorgonów, Nakręcanych Dżentelmenów (Circuit Chaps) i zapędami swego arcywroga – Sierżanta (The Seargeant). Kayaclasch zamieszkane było przez lud Rycerzy Nieskończoności, który odkrył sekret podróży w czasie. Szkolili się oni w Akademii Policji Międzywymiarowej (The Police-Time Academy), skąd wysyłano dziesiątki inspektorów w różne chmury czasowe, by pilnowali prawa i porządku w galaktyce. Niestety z biegiem czasu Kayaclaschanów opanowała korupcja i żądza władzy absolutnej, przez co zaczęli niszczyć wszystkie centra oporu przeciwko ich rządom. W konsekwencji doprowadziło to do Sztormu Czasu (The Time Wave), w wyniku którego planeta Kayaclasch uległa zniszczeniu; przetrwał jedynie Inspektor, Sierżant, a także, jakimś cudem, Blorgoni.

Jeżeli chodzi o wygląd Kayaslachan, wyglądają zupełnie jak ludzie, a jedyna różnica polega na tym, że Rycerze Nieskończoności nie mają serc. W momencie śmierci posiadają zdolność zmiany wyglądu; podobno liczba możliwych regeneracji wynosi 14, ale kto wie?

Brzmi znajomo, prawda?

Towarzysze

Tak jak Doktor, Inspektor także dobiera sobie towarzyszy, z którymi przemierza zawiłe odmęty czasoprzestrzeni. Jednym z nich był Rory Williams (!), który podróżował z dziewiątą inkarnacją Inspektora. Charakteryzowała go odwaga i nieustająca tęsknota za dziewczyną, którą porzucił, gdy był dzieckiem (Angie Lake). Podczas podróży z Inspektorem Rory dowiedział się, jak można oszukać śmierć, jednak koszty tej wiedzy okazały się zbyt wielkie – stracił wszelkie wspomnienia związane z Inspektorem.

Jak przeciwieństwa, to przeciwieństwa.
Jak przeciwieństwa, to przeciwieństwa. FE-Line w pełnej krasie.

Innym ciekawym towarzyszem był kapitan James Haggard, który poprzysiągł sobie życie w całkowitym celibacie. Wędrował z dziewiątą i dziesiątą inkarnacją Inspektora; rzekomo powstał ze Stopy Moe (The Foot of Moe). Dorobił się własnego spin-offu, całkowicie wolnego od seksu.

Oczywiście towarzyszy było znacznie więcej, jednak ostatnią osobą, którą zamierzam wspomnieć, jest posterunkowy Reggie Wigglesworth. Posiada gwizdek soniczny (Sonic Whistle). Jeden z pierwszych towarzyszy Inspektora, jeśli pominąć blaszaną FE-Line czy Mary Sue Brown.

Wrogowie

blorgon
Jeśli Dalekowie byli wzorowani na pieprzniczce, to Blorgonowie nie mogli być gorsi.

Blorgoni. Nazwa nie brzmi może zbyt zachęcająco, lecz to właśnie oni są jednymi z najzagorzalszych wrogów Inspektora. Hasło, które za każdym razem wykrzykują na widok istot wymagających likwidacji,  brzmi „E-RAD-I-CATE!”. Nie muszę chyba mówić, kogo przypominają, będąc skrzyżowaniem blaszanej puszki z większą liczbą blaszanych puszek.

Circuit Chap
Circuit Chap aka Nakręcany Dżentelmen

Nakręcani Dżentelmeni radośnie przemierzają wszechświat w celu stworzenia Drugiej Rewolucji Przemysłowej poprzez modyfikację maszyn na napotykanych planetach. Dążą do eliminacji wszelkich form życia z kosmosu, aby osiągnąć w pełni swój szczytny cel. „You will be modified”, zapewniają pogodnym tonem każdy gadżet czy przedmiot codziennego użytku przed przemienieniem go w wesołego rekruta ich wojsk.

Thoraxis jest prawdziwym nemesis Inspektora, szczególnie jego jedenastej inkarnacji. Niewiele wiadomo o jego przeszłości poza tym, że był jednym z głównodowodzących sił ruszających na Kayaclasch i zagubił się na falach Sztormu Czasu.

Sierżant, wróg Inspektora
Sierżant, wróg Inspektora

Wreszcie Sierżant, arcywróg Inspektora. Według kanonu serialu (tak! Istnieje nawet kanon!) pierwsze wcielenie Sierżanta zagrał Vincent Price. Jest to oczywiste nawiązanie do Mistrza w oryginalnej produkcji BBC.

UWSAASTWCATTT

Popularność Inspektora rozwinęła się jak kłębek włóczki zrzucony z szóstego piętra. Powstał nawet internetowy serial na jego podstawie, stworzony przez pana znanego jako Travis Richey. UWSAASTWCATTT (Untitled Web Series About a Space Traveler Who Can Also Travel Through Time) opowiada o przygodach Inspektora zapoczątkowanych historią zaprezentowaną w odcinku Biology 101. Seria została bardzo dobrze przyjęta w USA, została też wymieniona na liście najlepszych seriali internetowych 2012 roku. Twórca początkowo zwrócił się do stacji NBC, która nie wykazała większego zainteresowania pomysłem. Zaowocowało to rozpoczęciem projektu na Kickstarterze, który zakończył się sukcesem i zrealizowany został pierwszy sezon (do obejrzenia w całości tutaj).  W kwietniu 2013 roku rozpoczęto kręcenie drugiego sezonu (prequel do obejrzenia tutaj), jednak pojawiły się pogłoski, że zamiast kilku krótkich odcinków ukaże się pełnometrażowy film o wdzięcznym tytule The Inspector Chronicles: A Motion Picture About a Space Traveler Who Can Also Travel Through Time. Tym razem projekt kickstarterowy został założony w witrynie indiegogo.com i uzbierał $36,993 z wymaganych $25,000. Sylvester McCoy dołączył do przewidywanej obsady w roli wujka Rodericka.

Co ciekawe, Karen Gillian deklaruje się jako zagorzała fanka Inspektora i także kibicuje dalszemu rozwojowi serialu.

THE DARKEST TIMELINE

W Community wykorzystano także wątki równoległych światów, co wydaje mi się całkiem luźno powiązane z tematyką Doktora Who. Wątek pojawia się w czwartym odcinku trzeciego sezonu (Remedial Chaos Theory). Zaprezentowano w nim sześć różnych wersji tego samego wydarzenia opierającego się na rzucie kostką do gry w celu ustalenia, kto pójdzie do drzwi zapłacić za pizzę. Drobne niuanse, jak na przykład to, kto rzuca kostką i kto idzie odebrać pizzę, choć wydają się drobnostką, decydują o dalszym rozwoju wydarzeń. Okazuje się, że the darkest timeline, gdzie psuje się wszystko, co tylko mogło pójść nie tak, w późniejszych odcinkach próbuje przedrzeć się do właściwego toku zdarzeń, w efekcie czego w jednym z finałowych epizodów  dochodzi do konfrontacji zwykłego świata z alternatywną rzeczywistością.

Takie są skutki nieprzemyślanych działań.
Takie są skutki nieprzemyślanych działań. The Darkest Timeline – początek.

SŁOWEM…

Podsumowując, niewinna idea drobnej parodii Doktora Who, która zakiełkowała w Community, dała całkowicie niezamierzony początek zupełnie nowemu uniwersum w większości stworzonemu przez fanów serialu. Wiele treści, których tutaj nie umieściłam, jest całkowicie napisana przez fandom Inspektora. Najbardziej zadziwiające w fenomenie Inspektora Spacetime jest fakt, że wywodząc się z pojedynczego konceptu stworzonego na potrzeby innego serialu, sam zdołał zgromadzić wierne środowisko fanowskie, dorobić się własnej mini produkcji i stać się popularnym.

Dla ciekawskich: Inspector Spacetime WikiKatarzyna J. - absolwentka anglistyki, a zarazem wielbicielka szeroko pojętej literatury i kinematografii. Ostatnio zafascynowana językiem i światem (pop)kultury Korei Południowej. Gallifreyański Kot Schrödingera - losowo znika i pojawia się w składzie redakcji.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

6 thoughts on “Popkultura w popkulturze: Doktor Who inaczej (część 1)

  1. Ja nie mogę! To jest super! Od dzisiaj zaczynam oglądać i „Community” i „UWSAASTWCATT”. Może Inspector pomoże mi wytrzymać do 23 sierpnia? :)
    Wielkie dzięki za artykuł!

  2. Ja właśnie oglądałem Dr. Housea i wspomnieli, że o 3 nad ranem BBC nadawało klasyczne odcinki serialu Doctor Who xD Serio kiedyś je emitowali czy po prostu Shore to wymyślił? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *