Pierwsza kolekcja printów z Doctor Who

Limitowany zbiór fotografii z Doctor Who po raz pierwszy w historii został udostępniony przez archiwum serialu do kupna w formie wysokiej jakości wydruków. Sprawą zajął się Classic Stills, wydawca rzadkich i szczególnie ważnych fotografii. Kolekcja obejmuje 20 obrazów, na których znajdują się wszystkie wcielenia Doktora, od Hartnella po Whittaker.

Wśród wybranych fotografii znajdują się zarówno ujęcia, które znamy z serialu, jak i ciekawe obrazy z planu zdjęciowego oraz fotografie stanowiące materiały promocyjne. Kolekcja jest więc zróżnicowana. Obejmuje obrazy z Archiwum Fotograficznego BBC, które po raz pierwszy przeskanowano z oryginalnych negatywów w rozdzielczości Ultra HD, pozwalającej na wysoki jakościowo wydruk w dużym formacie. Dlatego mogły się wśród nich znaleźć zdjęcia z pierwszego sezonu z 1963 roku i tak ważne momenty, jak wyjście Cybermenów z Katedry Świętego Pawła w Londynie (ujęcie z 1968 r.).

Można powiedzieć, że kuratelą nad kolekcją zajęli się po części fani Doctor Who. W ankiecie można było nominować scenę lub moment, który uwieczniony w formie obrazu chciałoby się powiesić na ścianie.

Sceną, na którą oddano najwięcej głosów, było pożegnanie Dziesiątego Doktora i Rose na plaży w Bad Wolf Bay z odcinka Dzień zagłady („Doomsday”). Bardzo wiele nominacji otrzymała również scena, w której Czwarty Doktor pyta: „Czy mam do tego prawo?”, rozważając zniszczenie Daleków.

Wszystkie obrazy produkowane przez Classic Stills są tworzone przy użyciu druku chromogenicznego (C-print) i drukowane na papierze fotograficznym o jakości archiwistycznej. Każdy wydruk jest pieczołowicie, ręcznie oprawiony, zmatowiony preparatem antykwasowym, zaopatrzony w odpowiednie zawiasy i pokryty akrylem UV, który zapobiega blaknięciu.

Kolekcja jest limitowana, co oznacza, że wydrukowano jedynie 100 sztuk każdego ze wzorów. Wszystkie printy opatrzone są numerami i mają certyfikaty autentyczności. Zamówić je można w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Ceny zaczynają się od $149/£125.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które znalazły się w kolekcji. Co o nich sądzicie? Zgadzacie się z wyborem whoviańskich internautów, a może mielibyście inne propozycje?

Źródło: Doctor Who TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *