PETA chce, by Doktor został weganinem

PETA, organizacja walcząca o prawa zwierząt, napisała oficjalny list do nowego głównego scenarzysty Doctor Who, Chrisa Chibnalla, w którym proszą go o pokazanie Trzynastej Doktor jako weganki.

Trzynastka

Czyżby nadszedł koniec paluszków rybnych z sosem angielskim? PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), organizacja znana ze swojej działalności przeciwko łamaniu praw zwierząt, opublikowała list, w którym argumentuje swoją prośbę do Chrisa Chibnalla o zmianę diety Trzynastej Doktor. Poniżej znajdziecie tłumaczenie:

Jesteśmy bardzo podekscytowani, widząc, jak Jodie Whittaker przejmuje rolę Doktora. Jednak zanim rozpocznie swoje podróże w czasie i przestrzeni, mamy prośbę, którą chcemy, byś rozważył: zrób z niej wegankę.

Jedzenie martwych zwierząt zwyczajnie nie pasuje do kompasu moralnego Doktora. Jak to powiedział Christopher Eccleston, głównym przekazem tego serialu jest miłość dla życia w każdej formie. Zwierzęta, tak jak ludzie, są mądre, wrażliwe i czują ból. Ale w fabrykach mięsa, jajek i nabiału są ściśnięte w stodołach bez okien, zabierane od matek, sztucznie zapładniane, wykorzystywane i wysyłane na wczesną śmierć. I wiele z nich jest zabijanych, kiedy wciąż są świadome. Przejście na dietę wegańską jest nie tylko lepsze dla zwierząt, ale także pomaga uratować naszą planetę – przemysły zwierzęce są jednym z głównych źródeł gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmiany klimatu. Roślinne jedzenie jest wolne od cholesterolu i tak samo bogate w witaminy i minerały. Wegańska dieta znacznie zmniejsza nasze szanse na zachorowanie na raka, cukrzycę i otyłość. Patrząc na wszystkie zalety, jakie wegańskie jedzenie oferuje dla serca, będzie to podwójnie korzystne dla Doktora!

Wegańskie jedzenie bardzo się zmieniło od czasu orzechowych kotletów z czasów Szóstego Doktora – każdy znajdzie dla siebie coś smacznego (nawet niby rybne paluszki i sojowy sos custard). Mamy nadzieję, że nowa Doktor dołączy do naszej walki o zwierzęta i zainspiruje innych do przerzucenia się na zdrową, przyjazną Ziemi, ratującą życie dietę.

Co o tym myślicie? Czy Trzynasta Doktor rzeczywiście powinna zmienić dietę i zachęcać do walki o prawa zwierząt? A może jest to zupełnie niepotrzebne i nieważne?

Oryginalną wersję listu znajdziecie tutaj.

Źródło: Radio TimesWiecznie roztrzepana studentka, kochająca światy fantasy i science fiction. Od zawsze z nosem w książce, nie wyobrażająca sobie życia bez swoich ulubionych seriali i filmów. Zafascynowana Doktorem od małego i stawiająca go na 1. miejscu listy cudów wszechświata.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

6 thoughts on “PETA chce, by Doktor został weganinem

  1. PETA może i ma szczytne cele, ale sposoby na które próbuje je osiągać powodują odwrotny skutek. W ten sposób tylko się ośmieszają jak dla mnie i pokazują jak nieumiejętnie podchodzą do tematu. W ten sposób przekonają może najzagorzalszych idealistów, którzy i tak już są przekonani do ich sprawy (a pewnie i co bardziej rozsądni weganie/wegetarianie popukają się w głowę). To tak samo jak protestowali przeciw sztucznym futrom w Warhammerze 40K. Doktor to kosmita, nie ma powodów żeby reprezentował jakiekolwiek ziemskie style życia – ale co innego towarzysz Doktora. Wtedy petycja PETY miałaby już większy sens. No ale nic, Chibnall zapowiadał że będzie ignorował głosy z internetów i oby tak było do końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *