Oglądalność ery Piętnastego

Seria 14 / Sezon 1

Nr. odcinkaTytuł odcinkaPremieraZbiorcze wyniki (+7) - telewizjaZbiorcze wyniki (+7) - telewizja i 4-Screen
ŚwiątecznyKościół na Ruby Road4.73 mln7.26 mln7.49 mln
1Kosmiczne dzieciaki2.60 mln3.71 mln4.01 mln
2Diabelski akord2.40 mln3.67 mln3.91 mln
3Bum2.04 mln3.38 mln3.58 mln
473 jardy2.62 mln3.77 mln4.06 mln
5Kropka i Bańka2.12 mln3.10 mln3.38 mln
6Łotr2.11 mln3.18 mln3.52 mln
7Legenda Ruby Sunday2.02 mln3.05 mln3.50 mln
8Imperium śmierci2.25 mlnTBATBA

Aktualizacja (21.05): Poznaliśmy wyniki Bum, które pobiły rekord najsłabszej oglądalności Doktora Who na BBC One pod względem liczby widzów w dniu premiery. Z kolei pierwsze dwa odcinki przygód Piętnastego, Kosmiczne dzieciaki oraz Diabelski akord, mają już zliczone wyniki z całego tygodnia, w tym osoby oglądające na iPlayerze (a tu premiera była równo z Disney+, czyli wcześniej niż w telewizji) oraz na innych urządzeniach, takich jak komputery, tablety czy telefony. 4 008 000 osób obejrzało pierwszy odcinek, a drugi 3 909 000 widzów. Oznacza to, że na razie w dalszym ciągu ponad 60% brytyjskich widzów ogląda Doktora Who w dniu premiery na BBC One i nie ma znaczącej różnicy pod tym kątem w porównaniu z odcinkiem świątecznym, chociaż jest to o 5 punktów procentowych mniej niż w przypadku odcinków z Czternastym Doktorem; możliwe więc, że jest to jakiś wpływ zmiany modelu emisji.  Sumaryczny wynik jest niższy niż w przypadku odcinków specjalnych z 2023 roku czy otwarcia ostatniej pełnej serii z Trzynastą.  Jednakże w przypadku iPlayera średnio po ok. 250 tys. osób oglądało tam odcinki, co jest porównywalnym wynikiem z odcinkami zeszłorocznymi. Dla kontekstu warto zaznaczyć, że oba pierwsze odcinki 1 sezonu zajęły odpowiednio 10. i 12. miejsce wśród najpopularniejszych programów ostatniego tygodnia wśród tradycyjnych kanałów telewizyjnych i usług streamingowych w Wielkiej Brytanii, zaś udział widowni telewizyjnej dla każdego z odcinków wynosił odpowiednio 32.4% oraz 28.5%.


Ostateczny wynik pierwszego odcinka Piętnastego, czyli Kościoła na Ruby Road, wyniósł 7.49 mln widzów, a to sprawiło, że odcinek ten był trzecim najchętniej oglądanym programem w ostatnim tygodniu 2023 roku. Jest to również drugi wynik nowej ery RTD, niewiele niższy od pierwszego odcinka z Czternastym. Doktora Who pobiły jedynie New Year’s Eve Fireworks oraz świąteczny odcinek Z pamiętnika położnej. BBC zajęło wszystkie 10 miejsc w czołówce najchętniej oglądanych brytyjskich programów. Doktor Who przyciągnął 41.4% całkowitej widowni. AI na poziomie 82 to lekki spadek i choć jest to najniższy wynik w nowej erze RTD, dokładnie taki sam rezultat uzyskał odcinek regeneracyjny Trzynastej.

Wyniki pierwszych dwóch odcinków pierwszego sezonu Piętnastego Doktora z dnia premiery niestety są jednymi z najniższych w historii serialu w tej kategorii, z wcześniejszych odcinków słabiej wypadła tylko Legenda Morskich Diabłów z czasów Trzynastej Doktor. Jednakże z oceną, czy to zły wynik czy też nie, należałoby zaczekać przynajmniej aż spłyną całotygodniowe dane (lub Disney zdradzi coś o wynikach u siebie, co niestety jest mało prawdopodobne). Ponadto trzeba wziąć pod uwagę, że od tych odcinków model dystrybucji serialu zupełnie się zmienił i telewizyjna premiera musi konkurować ze streamingiem, na którym odcinki są już dawno dostępne. Jednak wg serwisu FlixPatrol Doktor Who zajął w dniu podwójnej premiery 9 miejsce wśród najchętniej oglądanych seriali na Disney+ w Polsce, a średni numer miejsca dla krajów, w których znalazł się on w top 10, wynosi 6.7. Dla porównania pierwszy odcinek Czternastego Doktora zajmował 2-3 miejsce w czasie premiery.

Legenda:

  • Noc premiery – tylko osoby, które oglądały na żywo i te, które nagrały odcinek, oglądając go jeszcze tej samej nocy.
  • Zbiorcze wyniki (+7) – wszyscy, którzy nagrali i obejrzeli odcinek w ciągu tygodnia, co pozwala dokładniej mierzyć oglądalność, bo nie każdy mógł mieć możliwość obejrzenia na premierę.
  • +4-Screen –  osoby, które oglądały na żywo i wszystkie powtórki (także na smartfonach, komputerach czy tabletach, stąd nazwa 4-screen, bo obejmuje 4 rodzaje urządzeń).
  • AI – Audience Appreciation Index, czyli wskaźnik w skali od 0 do 100 punktów używany do oceny, jak bardzo odcinek spodobał się publiczności. Ponad 90 jest uważane za nadzwyczajny, 85 lub więcej jest świetny, 60 lub mniej jest słaby, a mniej niż 55 jest bardzo słaby.

źródło: Doctor Who TVFan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *