Lethbridge-Stewart – seria książek w 2015 roku

Tak, dobrze przeczytaliście tytuł – w przyszłym roku Alistair Lethbridge-Stewart doczeka się swojej własnej serii książek!

doktorannebrig-webofear-09-12-2014Ale zacznijmy od wstępu – postać znana w Whoniwersum jako brygadier Alistair Gordon Lethbridge-Stewart po raz pierwszy poznała Doktora w jego drugiej inkarnacji w historii The Web of Fear, będąc w randze pułkownika. Już ich drugie spotkanie, w historii The Invasion ujawnia, iż wydarzenia z londyńskiego metra dały impuls do powstania specjalnej jednostki militarnej, zajmującej się spotkaniami z istotami pozaziemskimi, a Lethbridge-Stewart został głównodowodzącym brytyjskiego odziału UNIT (skrót od United Nations Intelligence Taskforce – Grupa Specjalna Narodów Zjednoczonych ds. Wywiadu, z czasem Unified Intelligence Taskforce – przyp. Souffle Agent), awansując do rangi brygadiera.

Stworzony przez scenarzystów The Web of Fear, Mervy’ego Haismana i Henry’ego Lincolna, pułkownik Lethbridge-Stewart miał być epizodyczną postacią, powrócił jednak do serialu rok później, ponownie spotykając się z drugą inkarnacją Doktora. Śmierć odtwórcy brygadiera, Nicholasa Courtneya, spowodowała uśmiercenie także postaci, co zostało pokazane we wzruszające scenie z Mattem Smithem w Ślubie River Song (The Wedding of River Song). Niespodziewany, choć chwilowy powrót mogliśmy zobaczyć w ostatnim odcinku ósmej serii, Śmierć na niebie (Death in Heaven).

Wydawnictwo Candy Jar Books, za zgodą spadkobierców Haismana oraz samego Lincolna, już w lutym 2015 roku wypuści na rynek pierwszą serię książek traktujących o perypetiach pułkownika Lethbridge-Stewarta, umiejscowionych po wydarzeniach z historii The Web of Fear. Znane są ich autorzy i tytuły:

  • Andy Frankham-Allen – The Forgotten Son
  • Lance Parkin – Horror of Det-Sen
  • David A McIntee – The Schizoid Earth
  • Nick Walters – Mutually Assured Domination

Andy Frankham-Allen jest fanem Doktora Who od dziecka. Przy omawianej serii książek, prócz napisania otwierającej cykl, służył za edytora. Dla wydawnictwa Big Finish napisał parę historii z serii Doctor Who Short Trip, dla Candy Jar Books zaś własny album celebrujący Doktora Who – Companions: Fifty Years of Doctor Who Assistants.

Tak pisarz komentuje swój udział w przedsięwzięciu:

Złożenie w całość takiej serii to wielki przywilej i odpowiedzialność. Jestem bardzo szczęśliwy, że miałem możliwość odkryć prawdziwą historię takiej legendy Doktora Who.

Lance Parkin napisał łącznie ponad dwadzieścia książek i słuchowisk dla Doktora Who od 1996 roku, włączając w to powieść na 35-lecie serialu, The Infinity Doctors, oraz powieść z Dziesiątym Doktorem z 2008 roku, The Eyeless.

Lethbridge-Stewart zawsze był stałem elementem w życiu Doktora. Nawet w The Web of Fear instynktownie zaufał Doktorowi niemal od pierwszego momentu spotkania. Jego postać w The Dying Days (ostatnia książka wydawnictwa Virgin Books, ich jedyna z Ósmym Doktorem) napisałem taką, o jakiej wszyscy teraz myślimy i jaką kojarzymy – starszy, prawie na emeryturze żołnierz, typ, który wszystko widział. Ciekawie było pisać młodszego Lethbridge-Stewarta – jeszcze nie brygadiera. Miło także pisało się powieść umiejscowioną po wydarzeniach z The Web of Fear, z Lethbridge-Stewartem dopiero uzmysławiającym sobie, że Ziemia stoi w obliczu zupełnie nowego wroga.

David A. McIntee pisał dla m.in. Star Treka czy Kosmosu: 1999, ma na koncie ponad piętnaście książek i słuchowisk dla Doktora Who, licząc od 1993 roku, włączając w to skoncentrowaną wokół brygadiera powieść The Face of the Enemy.

Chcąc być szczerym, jestem zadziwiony, że (ta seria) jeszcze nie została wydana – to tak lethbridgestewart-09-12-2014oczywista i naturalna rzecz! Forma, jaką przybrała, jest ciekawa, gdyż umożliwia poruszanie się po różnych gatunkach – thriller, SF, horror itd., wciąż zachowując określoną tożsamość. Sam brygadier zaś jest jedną z tych postaci, której obsadzenie było tak perfekcyjne, że właśnie ono uczyniło ją tak pamiętną i na miejscu.

Nick Walters napisał dla Doktora Who pięć książek, licząc od 1998 roku. Swój udział w tworzeniu omawianej serii tak komentuje:

Zaraz po Doktorze, brygadier jest najbardziej lubianą postacią w Doktorze Who. Spotykałem Nicka Courtneya wielokrotnie, naprawdę był wspaniałym człowiekiem. Wprowadził prawdziwe człowieczeństwo i wrażliwość do roli, nie umniejszając rdzennej hardości charakteru. Brygadier Alistair Gordon Lethbridge-Stewart jest facetem, którego chciałoby się mieć u boku podczas walki – jakiejkolwiek walki. Prawdziwym przywilejem jest poznawanie ścieżki, która uczyniła tak znaną i lubianą postać.

Simon Williams, człowiek odpowiedzialny za projekt okładki, pracował dla brytyjskiej odnogi Marvela, tworząc rysunki do takich tytułów jak The Transformers, The Hulk, Spider-Man czy Death’s Head.

Mówi:

Zawsze byłem fanem Doktora Who i brygadiera, a możliwość rysowania tak kultowej postaci uważam za wielki przywilej.

Hannah Haisman, wnuczka wspomnianego na początku Mervy’ego Haismana, tak komentuje nadchodzącą serię:

To przedsięwzięcie rodziło się bardzo długo. Musiałam być pewna, że zawierzyłam dziedzictwo mojego dziadka wydawnictwu i autorom, którzy będą szanować to, co stworzył. Candy Jar i Andy zgromadzili zespół, który sympatyzuje z brygadierem, to są naprawdę ekscytujące chwile, z których wszyscy możemy być dumni.

Seria Lethbridge-Stewart wystartuje 22 lutego 2015 roku, w czwartą rocznicę śmierci Nicholasa Courtneya, odtwórcy postaci w serialu. Pierwsza seria będzie ukazywać się przez cały 2015 rok, w systemie książka na kwartał.

Wydawnictwo Candy Jar Books umożliwia zakup książek z serii w ich sklepie internetowym na parę sposobów:

  • kupno każdego tytułu z osobna
  • zakup pakietu w przedsprzedaży za £35 (ok. 185 zł)
  • kupno pierwszego tytułu, Lethbridge-Stewart: The Forgotten Son wraz z albumem Andy’ego Frankham-Allena Companions: Fifty Years of Doctor Who Assistants, płacąc £6 (ok. 32 zł) za album.

Źródło: Kasterborous

Źródła grafik: TardisWikia, KasterborousJoanna Cichoń Serce ma dość pojemne - pomieści słuchowiska, Classic Who, Ósmego, dzierganie, kakao, białą czekoladę. Ma nadzieję, że mózg także trochę pomieści informacji w sobie - ciągle trwa w ambicji pochłonięcia wiedzy z TARDIS Data Core.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *