Doctor Who przeciw przemocy i broni palnej

Codziennie słyszymy w radiu i czytamy w gazetach o zdarzeniach, które zmieniają świat. Niestety za sprawą tych informacji coraz częściej formuje nam się negatywny obraz naszej planety Ziemi – ciągle słyszymy o wojnach, nieszczęściach, strzelaninach w amerykańskich szkołach. Na szczęście nie musimy się temu biernie poddawać. Doktor nigdy nie był obojętny na krzywdę innych, więc dlaczego nie wziąć z niego przykładu? I tak oto powstał plan…

Pierwsze, co zauważysz odnośnie Doktora Wojny… to że jest nieuzbrojony. Dla wielu to także ostatnie, co zobaczą. (Z piekła rodem)

Po strzelaninie (14 lutego 2018 roku) w szkole Marjory Stoneman Douglas High School (na Florydzie), w której zginęło siedemnastu uczniów, grupa fanów Doctor Who postanowiła zebrać pieniądze dla kilku organizacji, których naczelnym celem była walka z przemocą dokonywaną przy pomocy broni palnej. Kampania ta przeprowadzona została pod hashtagiem #WhoAgainstGuns.

W marcu, aby wspomóc akcję, ponad czterdzieści podkasterów, scenarzystów, artystów i fanów Doctor Who wzięło udział w specjalnym komentarzu w formie podkastu do historii Drugiego Doktora z 1969 roku pod tytułem The War Games. Jeszcze przed emisją podkastu (12 marca) projekt zdążył już zebrać cztery tysiące dolarów i zgromadzić w swoich szeregach:

scenarzystów:

 • Paul Cornell (Natura ludzka – “Human Nature”, Dzień ojca – “Father’s Day”)
 • Jamie Mathieson (Tlen – “Oxygen”, Linia życia – “Flatline”)
 • Andrew Smith (Full Circle)
 • Peter Harness (Inwazja Zygonów – “The Zygon Invasion, Zabić Księżyc – “Kill The Moon”)

twórców komiksów:

 • Rachael Stott (Doctor Who: The Thirteenth Doctor)
 • Simon Fraser (Doctor Who: The Eleventh Doctor)

przedstawicieli popularnych podkastów ze świata Doctor Who:

 • Radio Free Skaro
 • Verity!
 • Reality Bomb
 • Coal Hill AV Club Mutter’s Spiral
 • Gallifrey Public Radio
 • TARBIS
 • Web of Queer,
 • Who and Company

blogerów oraz fanów.

Były showrunner serialu, Steven Moffat, również zadeklarował swój udział w przedsięwzięciu i obiecał, że nagra swój dodatkowy komentarz, jeśli do 12 marca zebrana kwota będzie wyższa niż 7000 dolarów.

Akcja mała na celu wspomóc organizacje działające na rzecz zmiany prawa i polityki dotyczącej dostępu do broni i przemocy z nią związanej:

US: March For Our Lives
US: Brady Campaign to Prevent Gun Violence
US: Moms Demand Action
Canada: Campaign for Gun Control
UK: Gun Control Network

Między nami a nim jest wszystko, co najgroźniejsza rasa w historii mogła stworzyć. My z kolei mamy naostrzony patyk. (Pupilek wiedźmy)

Kampania zakończyła się 31 marca i była małym sukcesem całego Whoniversum w walce z przemocą z użyciem broni palnej. 2 kwietnia, po 34 dniach akcji, dzięki zaangażowaniu sporego grona osób i 719 darczyńców, udało się zgromadzić 21 201 dolarów. Wygląda na to, że Doktor znów połączył ludzi, by stawili czoła drzemiącym w nas demonom.

Jak zapatrujecie się na tego typu kampanie? Czy powinno być ich więcej i jakich problemów współczesnego świata powinny dotyczyć? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami na ten temat.

Źródło DoctorWhoNewsSługa przysięgi Hipokratesa, przyjaciel Doktora, miłośnik słodkiej herbaty.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

4 thoughts on “Doctor Who przeciw przemocy i broni palnej

 1. Broń palna powinna być dostępna wszędzie. Bo przestępca i tak zdobędzie broń więc jak normalny człowiek się będzie bronił.

   1. Już nie wspominając o ludziach, którzy nie umieją zabezpieczyć odpowiednio broni i w efekcie dzieci kilkuletnie potrafią zabijać… No i wolę żeby potencjalny przestępca miał utrudnione zdobycie broni, nie ma co mu tego ułatwiać.

  1. A co z ludźmi, którzy nie umieją zabezpieczyć broni przed dziećmi i w efekcie kilkulatki zabijają? Mało to razy tak w USA było? No i wolę jak przestępca ma utrudniony sposób na zdobycie broni palnej (fakt, sposób pewnie znajdzie ale może ktoś odpadnie po drodze) niż żeby miał mieć to ułatwione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *