Big Finish – koniec i początek

Prawie każdy fan Doktora wie, jak wielką rolę w rozszerzaniu jego świata odgrywają słuchowiska od Big Finish. Nawet jeśli ktoś nie przesłuchał ani jednego tytułu, to nazwa wytwórni pewnie obiła mu się o uszy. Pierwsze słuchowisko ze świata Doktora firma wypuściła w 1999 roku. Od tamtej pory dostawaliśmy od nich raz w miesiącu nową produkcję z Piątym, Szóstym lub Siódmym i czasami Ósmym Doktorem. Oczywiście był to dopiero początek oraz wierzchołek góry lodowej doktorowej twórczości firmy, ale tę konkretną długoletnią serię oficjalnie określano jako Main Range (później przemianowano na Doctor Who Monthly Adventures). A zgodnie z opublikowaną już jakiś czas temu zapowiedzią, już za miesiąc, po 21 latach, dorobiwszy się 275 tytułów, Monthly Adventures dobiegnie końca.

Nie znaczy to rzecz jasna, że Big Finish kończy działalność. Zmienia po prostu jej kierunek. Włodarze doszli do wniosku, że po tylu latach nowi fani (chcemy by ich ciągle przybywało) są przytłoczeni ilością tytułów i ciągłością fabularną między nimi. Produkcje z Main Range nie tworzą bowiem ścisłej chronologii, ale jednak zdarzały się różne nawiązania do innych historii. Kto śledził serię od lat nie miał z tym problemu. Nowicjusze nie mieli jednak pojęcia, jak się w tym odnaleźć.

Aby wyjść naprzeciw potrzebom nowych fanów. Big Finish postanowiło utworzyć nowy plan wydawniczy, w którym każdy Doktor będzie miał swoją własną ścieżkę. Prezes Big Finish, Jason Haigh-Ellery powiedział następująco:

Komentarz, który bardzo często słyszymy od nowych słuchaczy jest taki, że nie wiedzą, co wybrać na początek z naszego katalogu przygód Doktora. Ta zmiana znacznie ułatwi ludziom wybór. Zrobienie ciągu przygód dla każdego z Doktorów zapewni naturalną ścieżkę nowym słuchaczom i sprawi, że wszystko będzie znacznie prostsze.

Przyznam, że bardzo mi się podoba ta decyzja. Sam przez to przechodziłem i sam czułem się przytłoczony ilością produkcji, jakie Big Finish z siebie wypluwa. Zwłaszcza że, jak wyżej, Monthly Adventures to wierzchołek góry lodowej – mamy jeszcze takie serie jak The Lost Stories (audio-adaptacje niewykorzystanych pomysłów i scenariuszy z serialu), The Companion Chronicles (wspomnienia konkretnego towarzysza/towarzyszki), Old Doctors, new Monsters (słuchowiska, w których Doktor z Klasyków spotyka potwory z New Who), monumentalna seria Gallifrey, kilka serii o Dalekach… Konia z rzędem temu, kto zdoła wytyczyć ścieżkę powiązań między poszczególnymi tytułami. Kto jest w tym świecie nowy ma dwa wyjścia: albo słuchać tego, co go interesuje po prostu w kolejności produkcji, albo tonąć godzinami w Tardis Data Core i przeróżnych forach, aby rozwikłać ten węzeł gordyjski doktorowych przygód. Może to jeden z powodów, dla których tak popularne są słuchowiskowe przygody Ósmego, który dostał własny cykl Eighth Doctor Adventures, odrębny i niezależny od ciężkiego bagażu Monthly Adventures. 

Dlatego uważam, że zamknięcie serii Monthly Adventures i otworzenie nowej, która od podstaw będzie pisana z myślą o przejrzystości dla nowych fanów może wyjść firmie tylko na dobre i że zachęci to wiele nowych osób do zanurzenia się w doktorowym Rozszerzonym Wszechświecie. Producent, wieloletni scenarzysta i aktor głosowy Nicholas Briggs podsumował sytuację w ten sposób:

Main Range / The Monthly Adventures od Big Finish są jak pąk kwiatu – pełen wspaniałości, ale zamknięty tak, że nikt nie może ich zobaczyć. Poprzez reorganizację planu wydawniczego my niczego nie zatrzymujemy/nie anulujemy/nie kończymy [sic!]. My po prostu pozwalamy pąkowi zakwitnąć. Gdy się otworzy, piękno tych opowieści ujawni się ze wszystkimi szczegółami.

Producent David Richardson zapowiedział, że w planach są m. in. opowieści o tym, co spotkało Pierwszego Doktora pomiędzy klasycznymi odcinkami serialu „Dzikusy” (The Savages) a „Machinami Wojennymi” (The War Machines) z sezonu 3 oraz nowe przygody Trzeciego Doktora z Sarą Jane Smith. Zapowiedział również, że dowiemy się, co stało się z Drugim Doktorem po The War Games z sezonu 6 (to na pewno ucieszy i podekscytuje fanów teorii o Sezonie 6B). Będziemy czekać na dalsze zapowiedzi.

A póki co wielki finał Monthly Adventures będzie nosił tytuł The End of the Beginning. Podobnie jak pierwszy tytuł serii, The Sirens of Time, będzie to przygoda wielodoktorowa. Twórcy chcieli zastosować elegancką klamrę na zamknięcie tego niemal ćwierćwiekowego cyklu, dlatego fabularnie również przygody mają być do siebie podobne. Premiera w marcu, ale zamówienia można składać już teraz. Kosztuje 12,99 (wersja do pobrania) lub 17,10 euro (wersja płytowa).

A co Wy o tym myślicie? Znacie jakieś słuchowiska z Doktorem? Podobała Wam się dotychczasowa forma The Monthly Adventures, czy wolicie zmianę planów na bardziej uporządkowane serie? Jeśli do tej pory nie byliście zainteresowani słuchowiskami od Big Finish, może właśnie to Was zachęci do spróbowania?

Źródło: Vortex. The Big Finish Magazine #144Pasjonat fantastyki naukowej oraz brytyjskiej literatury i popkultury. Poza samym serialem (włącznie z tzw. Classic Who) jest też obeznany z innymi mediami współtworzącymi uniwersum (książkami, słuchowiskami, komiksami), związany z Gallifrey.pl od roku 2017. Regularnie pojawia się na konwentach jako prelegent z wykładami nt. „Doktora Who”. Okazyjnie łączy siły z Dominikiem, tworząc filmy na jego kanał na YouTubie. Zawodowo realizuje doktorat z nanotechnologii oraz prowadzi program „Kanapa Fizyków” na YouTubie.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *