Zmarła Mona Hammond

Dzisiejszy dzień przyniósł smutne wieści – wczoraj w wieku 91 lat zmarła Mona Hammond, która w „Doctor Who” zagrała w 2006 roku niewidomą babcię Ricky’ego (zdjęcie nad artykułem) z wszechświata Pete’a, Ritę-Anne Smith.

W oryginalnym Wszechświecie poślizgnęła się na dywanie, który Mickey zapomniał poprawić i zmarła łamiąc sobie kark. Jednak w odcinku „Bunt Cybermenów” (Rise of the Cybermen), Mickey odkrył, że we wszechświecie równoległym jego babcia żyje. Ze względu na to, że Rickey zginął, nie miał kto się zaopiekować Ritą-Anne – i dlatego Mickey zdecydował o pozostaniu we wszechświecie równoległym. Później okazało się, że Rita-Anne zmarła w pokoju w posiadłości Tylerów, co było impulsem do powrotu Mickey’a na oryginalną Ziemię w „Końcu podróży” (Journey’s End). Ponoć aktorka miała się pojawić ponownie w drugiej części historii, w „Wieku stali” (The Age of Steel), jednak nie ma żadnych dowodów, że było to planowane.

Mona Hammond w EastEnders

Poza Whoniwersum aktorka była znana z roli Blossom Jackson (zdjęcie powyżej) z EastEnders. Mona występowała w tej operze mydlanej w latach  1994-1997 i wróciła gościnnie w dwóch odcinkach w październiku 2010 roku. Blossom była istotną postacią w życiach prawnuka Billiego i adoptowanych wnucząt: Bianki, Soni i Robbiego, zaś gościnny powrót tej postaci obejmował jej udział w pogrzebie Billiego. Ze względu na dość intensywne nagrania do tego serialu, aktorka zdecydowała się opuścić swoją rolę.

Zanim obsadzono ją jako Blossom, Hammond cieszyła się udaną karierą teatralną, w czasie której często współpracowała z czarnoskórymi dramaturgami takimi jak Michael Abbensetts, Alfred Fagon czy Mustapha Matura.

Mona urodziła się w 1931 roku jako Mavis Chin, córka Chińczyka i Jamajki. Do Wielkiej Brytanii przybyła  w 1959 roku, gdy w ramach stypendium miała współpracować z firmą architektoniczną, jednak wkrótce zaangażowała się w teatr i otrzymała stypendium w RADA, czyli Królewskiej Akademii Sztuk Teatralnych, którą ukończyła w 1964 roku. W 1986 roku została członkiem-założycielem Talawa Theatre Company, który działa do dziś w ramach misji „dążenia do doskonałości czarnoskórych osób w teatrze”. Za swe zasługi dla teatru w czasie swej wieloletniej kariery, Mona otrzymała w 2019 roku honorowe członkostwo w Królewskiej Akademii Sztuk Teatralnych, która wyróżnia czołowe postacie „zarówno znane, jak i niedoceniane”.

Po odejściu z EastEnders, aktorka kontynuowała pracę w telewizji przy kolejnych projektach, takich jak nagrodzony BAFTA dziecięcy serial Pig Heart Boy, miniserial White Teeth oraz kryminały „Sprawa dla Frosta” czy „Morderca z Whitechapel”.

Z kolei na dużym ekranie aktorka wystąpiła w pomniejszych rolach w blockbusterze Rolanda Emmericha – „10,000 BC: Prehistoryczna legenda” (jako starsza matka) oraz w adaptacji tragedii Szekspira pt. „Korolian”, gdzie wystąpiła jako kobieta z Jamajki u boku takich aktorów jak Ralph Fiennes i Vanessa Redgrave.

Rzecznik EastEnders złożył autorce hołd:

Jesteśmy głęboko zasmuceni, słysząc, że odeszła Mona Hammond. Mona stworzyła bezpośrednią babcię w postaci Blossom Jackson, która była uwielbiana przez widzów i każdego, kto z nią współpracował. Nasza miłość i myśli są z rodziną i przyjaciółmi Mony.

Prezenterka Loose Women oraz ITV News podziękowała aktorce za jej pracę opisując ją jako „pionierkę pod każdym względem”.

Z kolei prezenterka radiowa i dziennikarka Lorraine King powiedziała o zmarłej aktorce:

Niesamowicie utalentowana jamajska aktorka, która grała w teatrze i telewizji, ale zawsze będzie ciocią SuSu z Desmond’s dla wielu z nas. Będzie jej bardzo brakować. Niech śpi w spokoju.

Jej koleżanka z EastEnders również skomentowała nagłe odejście Hammond, dodając, że była „cudowną aktorką i pionierką”.

Aktorka pozostawiła syna i wnuczkę.

źródło: Radio Times



Fan Dwunastego, Dziesiątego i Jedenastego. Planuje pewnego dnia obejrzeć całe Classic Who. Do redakcji Gallifrey.pl dołączył w 2019 roku, a od 2020 jest redaktorem naczelnym. Nałogowy czytelnik (do tego stanu doprowadził go m.in. Harry Potter), chętnie ogląda seriale i filmy fantasy oraz sci-fi. Filmy Marvela są mu nieobce, komiksowo woli jednak DC. Chętnie zagra w gry (zarówno planszowe jak i komputerowe) i ucieknie z pokoju zagadek. Z wykształcenia robotyk, z zawodu programista baz danych.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *