Zmarł John Hurt

Dziś dla Whoniversum bardzo smutny dzień – zmarł John Hurt, któremu zawdzięczamy Doktora Wojny.

Rola w Dniu Doktora (“The Day of the Doctor”), rocznicowym odcinku Doktora Who, była w dorobku tego cenionego, nagradzanego, uwielbianego brytyjskiego aktora raczej ciekawostką niż osiągnięciem. Jak wiemy, zagrał postać, której miało nie być, swoim występem właściwie miał załatać fabularną dziurę – stało się jednak tak, że wykreował bohatera, w którym fani serialu od razu się zakochali.

Jak kiedyś w wywiadzie powiedział Steven Moffat, do roli Doktora Wojny potrzebny był aktor tak znany i tak kultowy, by samo jego nazwisko uzasadniało fabularną niespodziankę. To wiele mówi o Johnie Hurcie, bo choć nie był to aktor z pierwszej ligi internetowej popularności, jak choćby Ian McKellen czy Alan Rickman, to jego twarz i nazwisko znali wszyscy, którzy interesowali się światowym kinem. Od tytułów bardzo znanych, jak Alien czy seria o Harrym Potterze, przez absolutne klasyki, jak 1984 czy Człowiek słoń Davida Lyncha, po naszą ulubioną jego rolę, czyli zapomnianego Doktora mierzącego się z Wojną Czasu. Jego kariera trwała pół wieku i w tym czasie był wielokrotnie nagradzany i doceniany – miał dwie nominacje do Oscara, Złoty Glob i cztery nagrody BAFTA, w tym jedną za całokształt dorobku. Za zasługi dla brytyjskiej sztuki został również uhonorowany tytułem Rycerza Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (KBE), dzięki czemu miał możliwość posługiwania się prestiżowym tytułem sir.

Dla nas jednak przede wszystkim jest Doktorem, tym z jubileuszowego odcinka i tym z niesamowitych słuchowisk Big Finish.

Od 2015 roku mierzył się z nowotworem i choć niedawno odetchnęliśmy z ulgą na wieść, że wygrywa – jednak mu się nie udało. Jest nam niezwykle smutno, ale zarazem cieszymy się, że był i dał nam tyle filmowej radości.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

5 thoughts on “Zmarł John Hurt

  1. Trochę jestem wstrząśnięty i nie wiem nawet jak zareagować. Nie wiedziałem, że był chory i walczył z nowotworem, więc dla mnie to po prostu szok :( Naprawdę szkoda tak genialnego aktora. Na zawsze pozostanie w naszych sercach.

  2. Ech, smutno… Nie będzie więcej Doktora Wojny w Big Finish. Niby obcy człowiek, więc co tu się przejmować, ale jednak zmarł Doktor…

  3. Ledwo go poznałam, ledwo się rozkręcał w doctorowym universum, a tu… To chyba najbardziej szczególny przypadek w historii, żeby ktoś, kto był w serialu tak krótko, tak jaskrawo się w nim zaznaczył.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *