Z jakich powodów aktorzy żegnali się z rolą Doktora?

Każdy aktor (bądź aktorka) wcielający się w rolę Doktora musi kiedyś zrezygnować z roli. Zebrałem dla was powody, dlaczego każdy wcielający się w naszego ukochanego Władcę Czasu pożegnał się z rolą. Daty, które podaję, to oryginalna emisja telewizyjna, w których aktorzy grali Doktora zanim odeszli z roli.

William Hartnell

Pierwszego Doktora mogliśmy oglądać na ekranie od 23 listopada 1963 roku do 29 października 1966 roku. Jego pierwszym odcinkiem był oczywiście pierwszy odcinek serialu – The Unearthly Child, a ostatnim czteroczęściowa historia The Tenth Planet.

William Hartnell nadal chciał grać Doktora, niestety jego zdrowie mu na to nie pozwoliło. Aktor stawał się coraz bardziej niesubordynowany i stwarzał problemy na planie, co skutkowało tym, że w jednym odcinku wcale się nie pojawił. Producenci podjęli odważną decyzję i zastąpili głównego aktora innym.

To wszystko możecie obejrzeć w cudownym filmie Przygoda w czasie i przestrzeni wyreżyserowanym przez Marka Gatissa, w którym David Bradley po raz pierwszy wcielił się w Williama Hartnella/Pierwszego Doktora.

Hartnell powrócił jeszcze na ekranie na przełomie 1972 i 1973 roku w odcinku rocznicowym The Three Doctors, w którym, jak podaje tytuł, spotkały się trzy wcielenia naszego ulubionego Władcy Czasu. Była to pierwsza multidoktorowa historia. W związku z pogarszającym się zdrowiem aktora jego rola ograniczyła się jedynie do nagrań scen, w których Doktor siedzi.

Pierwszy Doktor poczuł, że jego ciało jest już stare i “trochę się zużyło”, więc zregenerował:

Patrick Troughton

Drugiego Doktora mogliśmy oglądać na ekranie od 5 listopada 1966 roku do 21 czerwca 1969 roku. Jego pierwszą historią było The Powers of the Daleks, a zregenerował w historii The War Games.

Zanim podjął się roli, aktor był już znany w Zjednoczonym Królestwie. Podjął się więc pracy pod warunkiem, że będą to tylko trzy lata. Stwierdził także, że jako aktor nie chce być zaszufladkowany.

Troughton powrócił do roli Drugiego Doktora trzykrotnie: w odcinku rocznicowym The Three Doctors, w innym odcinku rocznicowym The Five Doctors z 1983 roku oraz w The Two Doctors z 1985 roku, gdzie dzielił ekran z Szóstym Doktorem.

Drugi Doktor został skazany przez Władców Czasu na wygnanie i przymusową regeneracje:

Jon Pertwee

Trzeciego Doktora mogliśmy oglądać na ekranie od 3 stycznia 1970 roku do 8 czerwca 1974 roku. Jego pierwszą historią było Spearhead from Space, a zregenerował w historii The Planet of the Spiders.

Pertwee publicznie stwierdził, że jego ekipa się rozpada – Roger Delgado, wcielający się w Mistrza, zmarł, Katy Manning grająca towarzyszkę Jo Grant odeszła z serialu, a więc on też chciałby odejść. Tego samego roku (1974) aktor poskarżył się na ból pleców, jaki przysporzył sobie podczas pracy nad dwoma poprzednimi sezonami. Był to dla niego powód, żeby odejść.

Elisabeth Sladen (wcielająca się w Sarah Jane Smith) ujawniła kiedyś, że Pertwee poprosił BBC o podwyżkę, ale stacja się nie zgodziła. Dlatego więc zrezygnował z roli Trzeciego Doktora. Gdy Terry Wogan zapytał aktora, czy był szczęśliwy z powodu powrotu do roli w The Ultimate Adventure (sztuka teatralna), ten odpowiedział: Pewnie, dobrze płacili. Aktor powtarzał też, że nie zarabiał za wiele jako Doktor, a Tom Baker nieraz drażnił się z nim na temat tego, ile zarabia za różne wydarzenia, na których się pojawia.

Aktor powrócił na telewizyjne ekrany do roli Władcy Czasu tylko raz, podczas odcinka specjalnego The Five Doctors.

Trzeci Doktor zregenerował po przyjęciu szkodliwej dawki promieniowania:

Tom Baker

Czwartego Doktora mogliśmy oglądać na ekranie od 28 grudnia 1974 roku do 21 marca 1981 roku. Jego pierwszą historią był The Robot, a zregenerował w historii Logopolis.

Pod koniec jego kadencji na pokładzie TARDIS ekipie podobno bardzo ciężko pracowało się z Bakerem. Aktor kłócił się z reżyserami, scenarzystami i producentami. Wielokrotnie powtarzał, że wręczał wypowiedzenie pod koniec każdego roku, ale zawsze nakłaniali go, aby powrócił do roli Doktora w kolejnym sezonie.

Gdy do serialu dołączył producent John Nathan-Turner, wszystko się zmieniło. Mężczyzna chciał, by serial przeniósł się w futurystyczną dekadę lat 80. i doczekał się zmian. Przez tę chęć zmiany wypowiedzenie Bakera zostało w końcu rozpatrzone pozytywnie i aktor stracił rolę.

Czwarty Doktor zregenerował po upadku z wysokości:

Czytaj dalej…

1 2 3Uwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

3 thoughts on “Z jakich powodów aktorzy żegnali się z rolą Doktora?

  1. Świetny artykuł, z chęcią przeczytam więcej takich ciekawostek (może takie samo zestawienie, ale dotyczące showrunnerów lub towarzyszek i towarzyszów Doktora? ;)

  2. Uwielbiam czytać takie ciekawostki ^^ Jeśli o mnie chodzi uważam, że każde wcielenie wniosło coś do postaci Doktora i każde z nich było absolutnie genialne. Pierwszy to oryginał, można rzec, więc z tym, że był wspaniały nie można się sprzeczać. Osobiście uwielbiam Trzeciego i Dziewiątego, ale moje serce należy do Dwunastego i z nim już pozostanie <3 Peter Capaldi nie tylko grał Doktora. On był Doktorem. Wszystkie jego przemowy, jego powierzchowna szorstkość i ukryta w głębi wrażliwość… Mnie absolutnie kupił!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *