Wyniki ankiety podsumowującej 2017 rok

Na samym początku roku poprosiliśmy was o wypełnienie dość długiej ankiety. Jej celem było stworzenie solidnego podsumowania 2017 roku, który był dla Whoniversum z wielu powodów przełomowy. Dziękujemy 250 osobom, które poświęciły czas, by odpowiedzieć na nasze pytania! Czego się dowiedzieliśmy?

Najważniejsze wydarzenie 2017 roku dla Doctor Who

Walka była zażarta – czołówka to: ujawnienie Jodie Whittaker jako Trzynastej Doktor, rezygnacja Petera Capaldiego z roli Doktora oraz pożegnanie Stevena Moffata – czyli bez żadnych niespodzianek. Zmiany w ekipie i obsadzie oznaczają koniec epoki, która dla większości z nas była albo pierwszą, albo najdłuższą, albo pierwszą w całości przeżywaną równo z emisją w whoviańskiej karierze. Dalsze trzy miejsca są ciekawsze: wyraźnie wrażenie zrobił na was David Bradley w roli Pierwszego Doktora, rezygnacja Murraya Golda z pisania muzyki do serialu (jeszcze niepotwierdzona, ale wszystkim chyba wydaje się to bardzo prawdopodobne) oraz śmierć Johna Hurta, który pozostawił nas z niedosytem przygód Doktora Wojny.

Whoviańska osobowość roku 2017

Tu też bez niespodzianek – Peter Capaldi, a potem długo, długo nikt. Drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęli Michelle Gomez, Pearl Mackie i Steven Moffat. Jodie Whittaker na samym końcu – jej wybór to najważniejsze wydarzenie, ale o niej samej wiemy jeszcze niewiele i zdążyła wypowiedzieć się jako nowa Doktor zaledwie kilka razy.

Najlepszy odcinek wyemitowany w 2017 roku

Końcówka 10 serii wbiła nas w ziemię – Gdybyśmy czasu mieli więcej (“World Enough and Time”), Upadek Doktora (“The Doctor Falls”) i Zdarzyło się dwa razy (“Twice Upon a Time”) zostawiły resztę odcinków daleko w tyle. Ale wyraźnie podobały się wam też Extremis Pilot. Najmniej głosów uzyskały Jest jak jest (“The Lie of the Land”) i Pożeracze światła (“The Eaters of Light”).

Najważniejszy nowy element Whoniversum/New Who

Dla ponad połowy z was najbardziej przełomowa jest zmiana płci Doktora i regeneracja w kobiecym ciele. Ale ważne okazują się też spotkanie dwóch inkarnacji Mistrza, Missy skłonna stanąć po stronie Doktora oraz postać Bill Potts.

Najlepszy występ gościnny w odcinku Doctor Who

Bardzo wam przypadł do gustu David Bradley jako Pierwszy Doktor – zupełnie nas to nie dziwi! Ucieszył was również powrót Johna Simma w roli Mistrza oraz Mark Gatiss jako sympatyczny, melancholijny kapitan Lethbridge-Stewart.

Nie możemy powiedzieć, by wyniki tej części ankiety nas szczególnie zaskoczyły, ale jest zupełnie inaczej, gdy ma się liczby, więc możemy już powiedzieć, że wszystko wiemy! 2017 rok zdominował Peter Capaldi ze swoją bardzo solidną pożegnalną serią, fenomenalnym finałem i zapadającymi w pamięć elementami fabuły. To był dobry rok, prawda? Choć upływał pod znakiem kolejnych pożegnań, to będziemy go wspominać z sympatią.

Druga część ankiety poświęcona była waszym opiniom o naszej stronie. Podejrzewany, że to informacje ciekawsze dla nas niż dla was, ale zaprezentujemy co ciekawsze odkrycia.

Najważniejsze wydarzenie dla polskich fanów Doctor Who

Niezwykle miło było zobaczyć, że zwycięzcą jest druga edycja Whomanikonu! Bardzo się cieszymy, że dobrze się na niej bawiliście. Drugie i trzecie miejsce to whoviańskie strefy tematyczne na konwentach – Pyrkonie i jesiennej edycji Warsaw Comic Conu. Miło było was tam zobaczyć!

Jakie treści publikowane na stronie najbardziej cię interesowały?

Jak zwykle okazuje się, że najchętniej czytacie newsy. Dobrze się więc składa, bo mamy ich najwięcej. Teraz jest trochę posucha – Chris Chibnall rzeczywiście, tak jak podejrzewaliśmy, jest bardzo skryty. Informujemy was jednak o wszystkim, co udaje się wyrwać z jego szponów. Lubicie też teksty publicystyczne i napisy do nowych odcinków, co zrozumiałe, a także tłumaczenia wywiadów i redakcyjne dyskusje. Dziwi tylko bardzo niski wynik konkursów – jak można nie lubić konkursów?!

Jaką częstotliwość publikowania tekstów na naszej stronie preferujesz?

Mamy zasadę publikowania co najmniej jednego wpisu dziennie i już w latach można liczyć czas, kiedy nam się to udaje. Z czego jesteśmy bardzo dumni. W całym 2017 roku były tylko kilkanaście dni, kiedy nic nowego nie ukazało się na naszej stronie, ale za to bywały dni trzech lub czterech publikacji, więc chyba i tak jesteśmy do przodu… Jeśli chodzi o wasze opinie, to dla ponad połowy obecny układ jest optymalny, a z pozostałych jest tyle samo osób, które preferowałyby 4-5 wpisów tygodniowo co tych, którzy chcą więcej niż jeden wpis dziennie, więc jak uśrednimy…

Jak oceniasz obecność członków naszej redakcji na konwentach?

1/3 z was konwenty nie interesują (nie wiecie, co tracicie!), a pozostałe 2/3 oceniają nas pozytywnie, co jest bardzo miłe i bardzo wam dziękujemy. W tym roku na pewno będzie nas na konwentach mniej… ale nie rezygnujemy z tego całkowicie, więc do zobaczenia!

Masz jakieś uwagi co do naszej obecności na konwentach?

Jedna osoba napisała, że boi się do nas podejść, bo jesteśmy zbyt przerażający. Och. A nawet nie nosimy timelordzkich kołnierzy! Na przyszłość nie ma się czego bać, jesteśmy mili i często mamy ciastka.

W których mediach społecznościowych nas śledzisz?

96% z respondentów śledzi nas na Facebooku. Nasze inne konta są nieco mniej popularne, ale i tak na nie serdecznie zapraszamy.

Które treści zamieszczane na naszej stronie na Facebooku najbardziej cię interesują?

Z naszej strony na Facebooku przede wszystkim klikacie w odnośniki do strony www, co jest, tak jakby, główną funkcją naszej strony na Facebooku, więc wszystko gra! Lubicie też memy, krótkie newsy i ciekawostki, a także cykle – to się świetnie składa, bo Lierre jest z “estetycznej niedzieli” bardzo dumna. Lajkujcie do woli!

Co uważasz za spoiler?

To jest kwestia, z którą się zmagamy od początku naszej działalności, bo ile osób, tyle definicji spoilera, a do tego jeszcze BBC, które potrafi informację idealnie nadającą się na wbijający w fotel zwrot akcji zmienić w reklamę, przez co odcinek traci zdolność zaskoczenia widzów… Jesteśmy więc trochę rozdarci między chęcią przekazywania wam informacji, które ujawnia BBC, a niechęcią do psucia wam zabawy. Nie pomogliście nam jednak, bo właściwie wszystkie opcje, które były wśród odpowiedzi, mają porównywalną liczbę głosów. No i co my mamy z tym zrobić…

Jak długo powinniśmy ukrywać spoilerujące informacje?

Jak wyżej – wszystkie opcje po tyle samo głosów. Między 48 godzinami a tygodniem to czas, który wydaje się nam najrozsądniejszy.

Teksty o Expanded Universe (powieściach, słuchowiskach, komiksach…)…

Nie wszystkich interesują, ale tym, którzy je czytają, spoilery niestraszne. Wyróżniliśmy tę kategorię w osobnym pytaniu, bo o ile kiedy piszemy o nowym odcinku, to wiemy, że nasz czytelnik najprawdopodobniej już go widział albo niedługo obejrzy, tak w przypadku słuchowisk i powieści chodzi nam raczej o zachęcenie do sięgnięcia. A jak zachęcić, jeśli niczego nie chce się zdradzić?

Czy powinniśmy pisać więcej o słuchowiskach, komiksach i powieściach?

Prawie połowa z was zaznaczyła odpowiedź “Tak (takie teksty zachęcają mnie dosięgania po inne media)”. Jeśli rzeczywiście dzięki nam sięgacie po przygody Doktora w innych mediach, to mamy poczucie, że udaje nam się spełnić naszą misję!

Czy lubisz czytać redakcyjne dyskusje/teksty pisane zbiorowo?

Lubicie i jesteście zainteresowani otwarciem dyskusji na osoby z grupy Pod kopułą… To się doskonale składa.

Co moglibyśmy ulepszyć na stronie?

Pozdrawiamy osobę postulującą wyrzucenie z redakcji psycholewicy – niestety nie mamy pojęcia, czym jest psycholewica. W Akademii Władców Czasu takich rzeczy nie uczą.

Trzecią część ankiety stanowił ranking publicystyczny. Z Gallifrey współpracuje sporo twórców, każdy pisze zupełnie inaczej i byliśmy ciekawi, czy 1) rozróżniacie ich, 2) macie preferencje. Oto, co się okazało. Najpierw kilka kategorii tekstów z linkami do tych, które uzyskały najwięcej waszych głosów. Pełna lista publikacji z 2017 roku znajduje się TUTAJ.

Analizy elementów serialu

 1. Taiteilija – Nie pomijajcie Dziewiątego, czyli wspomnienia i refleksje po pierwszej serii
 2. Ginny N. – Dwunasty Doktor i pani Śmierć
 3. Zanmato – Czym nas straszy Doctor Who?
 4. Pegaz – Doktor i stereotypy

Analizy bohaterów

 1. Mytherios – Dwunasty niekochany, czyli o zmarnowanym potencjale Petera Capaldiego
 2. Artur Nowrot – Za co nie lubię Jedenastego Doktora
 3. Ewelinkja – Dlaczego Nardole na pokładzie TARDIS mnie cieszy?

Straszne potwory i złoczyńcy

 1. Ewelinkja – Co Missy dała Doctorowi Who?
 2. Pegaz – John Simm i jego Mistrz
 3. Ewelinkja – Doktor i Mistrz: miłość, nienawiść i ból

Recenzje

 1. Redakcyjne wrażenia (PilotUśmiechnij się, Cienki lód, Puk, puk, Extremis, Piramida na końcu świata, Jest jak jest, Cesarzowa Marsa, Pożeracze światła, Gdybyśmy czasu mieli więcej: 1, 2, Upadek Doktora: 1, 2, Zdarzyło się dwa razy)
 2. Ginny N. – Twój pierwszy Doktor jest najlepszy
 3. Castigator – cykl 10 lat minęło (Smith and Jones, The Shakespeare Code, Gridlock, Daleks in ManhattanEvolution of the Daleks, The Lazarus Experiment, 42, Human Nature, The Family of Blood, Blink, Utopia, The Sound of Drums, The Last of the Time Lords, Voyage of the Damned)
 4. Krzysiek Bielecki – Daj się zaskoczyć! – recenzja Twice Upon a Time

Przewodniki

 1. Przewodnik po Classic Who
 2. Lierre – Jak zachęcić do oglądania Doctor Who?
 3. Lierre – Poznajcie Jodie Whittaker

Dyskusje i teksty zbiorowe

 1. Dwunasty Doktor – za co go kochamy?
 2. Rory Williams – dama w opałach, ideał mężczyzny naszych czasów, jak to jest z jego związkiem z Amy?, miłość w czasach kosmicznych podróży
 3. Redakcyjne wrażenia – Trzynasta Doktor
 4. Dwunasty Doktor, niewykorzystany potencjał i nieznana przyszłość

Wyliczanki

 1. 14 postaci historycznych, których Doktor jeszcze nie spotkał (a powinien)
 2. Ewelinkja – Kiedy Dwunasty Doktor śmieszy
 3. Blownie – A-Z niedocenianych odcinków (1, 2)
 4. Blownie – 10 odcinków, które powinny powstać

Turystyka

Felietony

 1. K.atarzyna – Dlaczego Trzynastka musiała być kobietą?
 2. Taiteilija – Wpół do Doktor, czyli o regeneracji i fanowskiej traumie
 3. K.atarzyna – Co zmieniłaby zmiana płci? Czyli o świecie, jakiego wam dziś życzymy

Teksty o fandomie

 1. Mytherios – Doktor urojony
 2. Zanmato – Głową muru nie przebijesz, czyli o fandomowych konserwatystach słów kilka
 3. Blownie – Fandom (nie)poprawny politycznie, czyli whovianie radykalni

Jeśli nie czytacie nas regularnie, powyżej macie the best of 2017! Miłej lektury.

Teksty których autorów czytasz najchętniej?

Tutaj właśnie chcieliśmy sprawdzić, czy kojarzycie nas po nickach. :D Kto się najbardziej rzuca w oczy? Na czele – Lierre i Clever Boy, zaraz dalej Ginny N., Blownie i K.atarzyna, Ewelinkja, Mytherios i Artur. Reszta musi popracować nad rozpoznawalnością… a najlepiej więcej pisać. Słyszycie? ;)

Uwagi

Dużo miłych słów, serników i podziękowań oraz parę komentarzy, na które potrzebuję odpowiedzieć!

“Daję pomysł: raz w tygodniu artykuł nie od redaktorów, po prostu kto chce może wysłać pojedynczy tekst i wybieracie spośród wszystkich jeden – i publikujecie! :D” – ale tak jest! Wystarczy do nas napisać, że ma się pomysł na artykuł i momentalnie ląduje się w grupie publicystycznej – tekstów i czasu na pisanie zawsze jest za mało, nie wymagamy też regularności ani recytowania nazwisk reżyserów na wyrywki. Jeśli ktoś ma ulubione odcinki, o których chciałby pisać albo zna się na czymś i chciałby to odnieść do Doctor Who albo po prostu ma lekkie pióro – zapraszamy do kontaktu mailowego, przez Facebooka czy w dowolny inny sposób.

“RUSZMY SIĘ!! Nie każdy zna angielski, nie każdy może oglądać w sieci, nie każdy jest takim zapaleńcem… ale wielu z chęcią obejrzałoby Classic Who i New Who w ogólnodostępnej telewizji!! Może więc fandom wywarłby wpływ na jakąś stację? Może organizacja jakiejś akcji mailingowej czy podobny event? Czyż nie byłoby wspaniale móc zobaczyć wszystkich trzynastu doktorów w telewizji??” – no pewnie, że byłoby wspaniale! Jeśli ktoś chciałby zająć się taką akcją, chętnie wesprzemy i pomożemy dotrzeć do jak największej liczby zainteresowanych.

Jeszcze raz dziękujemy za wzięcie udziału w ankiecie!Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

5 thoughts on “Wyniki ankiety podsumowującej 2017 rok

 1. Fajnie że wam się tak wszytko układa. Strona jest prowadzona bardzo przyjemnie :) Ale ta uwaga o psycholewicy to mnie zabiła hahahah

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *