Whoviańskie atrakcje na tegorocznym Pyrkonie!

My tym razem nie uczestniczymy w tworzeniu programu Pyrkonu, ale na szczęście nie jesteśmy niezbędni – w programie i tak znalazło się trochę punktów skierowanych do fanów Doctor Who. Oto one:

Lot w niebieskiej budce

piątek, 26 kwietnia 2019, 20:30, Sala dla początkujących

Słyszałeś o niebieskiej maszynie zwanej TARDIS i szalonym człowieku o wielu twarzach, ale nie wiesz, o co dokładnie chodzi? Chcesz dowiedzieć się od czego zacząć i na co zwrócić uwagę, kiedy zaczniesz oglądać bez znajomości odcinków classic? W takim razie zapraszamy na naszą prelekcję, będącą totalnym wstępem do uniwersum Doktora Who! Zrozumiesz popularność tego serialu, a może nawet zechcesz się w nim zagłębić.

Wehikuł czasu w popkulturze

niedziela, 28 kwietnia 2019, 13:30, Sala filmowo-serialowa
Kiedy w 1895 roku pisarz Herbert George Wells wydał swoją najnowszą powieść zatytułowaną “The Time Machine”, świat w jakiś sposób zmienił się na zawsze. Popkultura zyskała nowy i oryginalny temat – podróże w czasie! Wells zaproponował czytelnikom przechadzkę po przeszłości i przyszłości za pomocą specjalnego pojazdu, maszyny umożliwiającej chronoportację. Dzięki temu podróże po czasoprzestrzeni miały nie różnić się niczym od zwykłych przejażdżek z punktu A do punktu B. Był to niesamowicie ciekawy i pionierski motyw, który zaczęto wykorzystywać w różnych dziełach kultury. My przyjrzymy się wehikułom czasu na przestrzeni lat, w filmach, serialach, grach i książkach. Zobaczymy jak wyglądały, jak działały, kto je konstruował i kto nimi podróżował. Przypomnimy m.in. legendarnego DeLoreana z “Powrotu do przyszłości” czy TARDIS z “Doktora Who”.

Indiana Jones, czyli archeologia w popkulturze

piątek, 26 kwietnia 2019, 19:30, Aula mała (blok naukowy)
Słysząc hasło archeolog, od razu widzicie mężczyznę w skórzanej kurtce, fedorze i z batem w dłoni? Albo kobietę w szortach i podkoszulku z dwoma pistoletami? Taki stereotyp utrwalił się w popkulturze, ale gdy zaczniemy kopać (!) głębiej, odnajdziemy więcej przykładów badaczy przeszłości, a i okaże się, że sama fantastyka nie mogłaby istnieć bez dorobku pokoleń prawdziwych archeologów.
Wybieracie się na Pyrkon? Bo my tak! Wypatrujcie naszych doktorowych koszulek i tardisowego kocyka.
Pełny program Pyrkonu znajdziecie TUTAJ. Jest ogromnie różnorodny, warto się w niego zagłębić!


Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *