Whomani… tfu, to Serialkon!

Tegoroczny Serialkon będzie imprezą z przytupem. Na fanów Doktora czeka ogrom atrakcji!

Serialkon to impreza jedyna w swoim rodzaju. Szalony pomysł, realizowany w zeszłym roku w bardzo krótkim czasie, przerodził się w ogromną imprezę z blokiem anglojęzycznym, zagranicznymi gośćmi i jeszcze większą liczbą prelekcji o Doktorze Who

Po kolei więc. Konwent otwiera Piotr z fanpage’a Przegrałem życie z Doctor Who, nasz przyjaciel i (były) współpracownik:

Piotr Mandera: Kanon retroaktywny, czyli jak ogarnąć continuity w Doctor Who i nie zwariować?
(sobota, WBP sala „D”, godz. 12:00-12:50)

Doctor Who to nie tylko 52 lata serialu w 35 sezonach i 825 odcinkach. To również ogromne Expanded Universe, którego owocem jest być może największy i najbardziej skomplikowany kanon w historii popkultury. Kanon rodzący masę pytań.
Czy wiecznie zmieniające się reguły i fakty są esencją serialu czy równią pochyłą? Jakie są relacje między serialem a expanded universe? Czy inne media poszerzają horyzonty uniwersum czy tylko komplikują sprawę? Jak często EU przysługuje się serialowi i czy wychodzi mu to na dobre? A co jeśli New Who to fan fiction? A może jednak kanon nie istnieje?
I przede wszystkim: jak to ogarnąć tak, by nie wylądować w zakładzie psychiatrycznym? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Piotr M. z bloga “Przegrałem życie z Doctor Who”.
Uwaga: prelekcja zawiera spoilery.

Następnie prelekcję wygłosi nasza redakcyjna koleżanka Lakhy wraz z przyjaciółką:

Agata Kiełtyka, Anna Saletra: O Doktorze bez Doktora
(sobota, WBP sala „D”, godz. 13:00-13:50)

Nie trzeba być z BBC, żeby opowiadać o Wariacie w Niebieskiej Budce.
Doktor przemierza czas i przestrzeń wpływając na napotkane kultury na różne sposoby. A jak wpłynął na naszą (pop)kulturę? Gdzie i jak mówi się o Doktorze? Gdzie można zobaczyć przebłysk TARDIS blue? Czyli słów kilka o większych i mniejszych nawiązaniach do Whoniversum w popkulturze.

Później prelekcja Lierre, której bardziej chyba przedstawiać nie trzeba:

Magdalena Stonawska: Podążaj za wariatem w niebieskiej budce! Doktor Who jako życiowy drogowskaz
(sobota, WBP sala „D”, godz. 14:00-14:50)

Fani Doktora Who, spierający się nieustannie o towarzyszki i scenarzystów, stosunkowo rzadko kierują zarzuty pod adresem głównego bohatera. Choć każdy jest w stanie precyzyjnie określić, którą z inkarnacji Doktora lubi najbardziej, on sam zdaje się znajdować w innej kategorii – to postać absolutna, równocześnie skrajnie pozytywna i moralnie szara. Kosmiczny Gandalf, pacyfistyczny wojownik, włóczykij albo bóg – każdy widzi go inaczej, dla wielu też staje się… wzorem. Opierając się na serialu i badaniach przeprowadzonych wśród polskich fanów, postaram się znaleźć odpowiedzi na kilka pytań: czy serialowy kosmita może stać się autorytetem i źródłem postaw życiowych? Czy zainteresowanie serialem może wpływać na życiową filozofię? Czy deklarując fascynację Doktorem, dokonuje się światopoglądowego coming-outu?

Yay, przerwa na obiad! A później panel z udziałem m. in. Lierre, prowadzony przez naszego publicystę, Artura, piszącego również dla Pulpozaur.pl. Śledźcie wydarzenie Serialkonu na Facebooku, ponieważ z tej sali pojawi się transmisja na żywo!

Panel, Artur Nowrot: Clara Oswald i Doctor Disco ratują świat (Paweł Opydo, Magda Stonawska, Karolina Rybicka, Piotr „Ramzes” Mrowiec)
(sobota, Arteteka, sala debatowa, godz. 17:00-17:50)

Dwuczęściowe odcinki, Zygoni, hybrydy, Maisie Williams i soniczne okulary – to wszystko i jeszcze więcej pojawi się na panelu, bo dziewiąta seria Doctora Who zdecydowanie dostarcza tematów do rozmowy. Wyjdziemy też poza nią i zastanowimy się, czego się spodziewać po zapowiadanym spin-offie i czy to dobrze, że Steven Moffat zostaje na kolejny sezon.

Panelem kończy się sobotni rozkład jazdy dla nas. To jednak nie wszystko, niedzielę zaczynamy po angielsku razem z Pulpozaurem:

Michał Zabdyr Jamróz: Doctor Who as a school of moral philosophy
(niedziela, Arteteka, PAUZA in Garden, blok anglojęzyczny, godz. 12.00-12.50)

In his presentation Michał will analyze a case of Human-Zygon negotiations depicted in the Doctor Who’s 50th anniversary special from the perspective of John Rawls’ political philosophy. The latter’s famous 1971 treaty – A Theory of Justice – introduced a concept of the veil of ignorance as a hypothetical situation in which people are forming a social contract the way it should be. The veil makes parties of negotiations unaware of their particular situation thus guaranteeing a fairness of the final agreement. I will argue those events presented in the Day of the Doctor are one the finest and most profound representation of the concept of the veil of ignorance. Moreover, I will even argue the idea of memory modifiers – used in the Human – Zygon negotiations – which is a much more accurate and explanatory illustration for the concept of justice as fairness than the Rawls’ original metaphor of the veil of ignorance.

Zaraz potem swoją prelekcję poprowadzi nasza redakcyjna koleżanka K.:

Katarzyna Nowacka: Fizjologia Władców Czasu
(niedziela, WBP sala „D”, godz. 13:00-13:50)

Co wiemy o organizmach Władców Czasu? Jak bardzo różnią się od ludzi? W czym Doktorowi pomagają dwa serca i czym jest system obejścia oddychania? No i czy każdy z nas może zostać Tajmlordem? Czyli poważnie i naukowo o zagadkach (nie)ludzkiego ciała.

Zainteresować was może również prelekcja prowadzona przez JJ, której gościnne artykuły mogliście u nas przeczytać:

Joanna Kotek: Do your research, czyli Steven Moffat a psychologia
(niedziela, WBP sala „D”, godz. 14:00-14:50)

Jak ma się twórczość Stevena Moffata do wiedzy psychologicznej? Jak bardzo można wierzyć powszechnie wśród widzów znanym i używanym określeniom, takim jak “wysoko funkcjonujący socjopata”? A także – jak bardzo spójne (lub nie) jest zachowanie postaci z terminologią używaną w scenariuszu? I co z postaciami, w odniesieniu do których scenarzysta nie wspomina o żadnych zaburzeniach?
Analiza na podstawie seriali Doctor Who (nowe serie, że szczególnym uwzględnieniem serii 5-8 i postaci napisanych przez Moffata we wcześniejszych seriach) oraz Sherlock, emitowanych przez telewizję BBC.

To wszystko, jeśli chodzi o prelekcje związane z Doktorem. Pełny harmonogram dostępny jest TUTAJ.

Przypominamy, że Serialkon odbędzie się  21-22 listopada w Krakowie, w budynkach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Arteteki. Jeszcze raz zapraszamy na wydarzenie na Faceboku, o tutaj.

6 thoughts on “Whomani… tfu, to Serialkon!

  1. Publikacji jako takiej nie będzie, ale podobnie jak w zeszłym roku będziemy namawiać prelegentów do przygotowania artykułów na podstawie prelekcji i publikację na łamach Pulpozaura, więc przynajmniej kilka powinno się pojawić :).

  2. Ponieważ już na stronie wydarzenia padło pytanie o tematykę panelu, zamieszczam jego opis:

    „Dwuczęściowe odcinki, Zygoni, hybrydy, Maisie Williams i soniczne okulary – to wszystko i jeszcze więcej pojawi się na panelu, bo dziewiąta seria „Doctora Who” zdecydowanie dostarcza tematów do rozmowy. Wyjdziemy też poza nią i zastanowimy się, czego się spodziewać po zapowiadanym spin-offie i czy to dobrze, że Steven Moffat zostaje na kolejny sezon.”

    Jak widać, skupimy się przede wszystkim na tematyce bieżącej, pewnie z jakimś odwołaniem do ósmej serii. Nie przewiduję natomiast spekulacji na temat niewyemitowanych jeszcze odcinków, więc osoby wrażliwe na spoilery mogą spokojnie przyjść :).

  3. Prelekcje członków redakcji też, być może, pojawią się na stronie. (Być może, bo zdaję sobie sprawę, że za każdym razem to obiecuję i jeszcze nigdy mi się nie udało. Ale ciiii). O, i będziemy też nagrywać.

  4. *wzdech* Nagrywajcie, publikujcie, nie wiem co tam jeszcze… a, stop, wiem: BAWCIE SIĘ DOBRZE, zarówno prelegenci, jak słuchacze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *