Whittaker o presji grania pierwszej żeńskiej inkarnacji Doktor(a)

Jodie Whittaker rozmawiała z The Big Issue Magazine na temat tego, jak to jest wcielać się w rolę pierwszej żeńskiej inkarnacji postaci Doktor(a), najsłynniejszej Władczyni Czasu na świecie.

Czuję, że zostałam zaakceptowana jako Doktor. Była presja. Gdybym była facetem zatrudnionym do tej roli, to reprezentowałabym tylko siebie jako odtwórcę roli. Ale czułam, że mogę powstrzymać ludzi [przed oglądaniem serialu], jeśli nikomu nie spodoba się to, co dołożyłam od siebie do roli Doktor.

Pytanie o płeć odchodzi do lamusa. Miejmy nadzieję, że następnym razem nie będzie ona powodem do robienia newsów [o Doctor Who].

Jeśli to czytacie, świat się nie skończył. Żadna galaktyka się nie rozpadła. Żaden wszechświat nie wybuchł. Wszystko jest takie jak było, a być może nawet, jest odrobinę lepsze.

Jodie Whittaker podczas "Graham Norton Show". Współuczestnicy talk-show byli zachwyceni wyborem kobiety do roli Trzynastej Doktor.

Jodie wypowiedziała się także dla Radio Times w tej kwestii:

Jestem kobietą. A w tej roli ma to mniejsze znaczenie, niż w innych rolach, które grałam. Poza tym, że bycie pierwszą kobietą-Doktor to przełomowy moment.

Fascynuje mnie to, że moje naturalne cechy są uważane za męskie, więc są komplementowane. W stylu: „Dobra robota, nie jesteś za bardzo dziewczęca”. Jestem. To ogromnie ważne, że mamy pierwszą Doktor-kobietę, ale nie pozwolę, żeby używać tego do wykluczania kogoś.

Ekipa TARDIS: Trzynasta Doktor, Ryan, Graham i Yaz.

Aktorka opowiedziała także o tym, że często inspirują ją młodzi ludzie, a w szczególności Greta Thunberg, młoda aktywistka i ikona walki z katastrofą klimatyczną:

To, co powinniśmy robić, zmierzając do przodu (a czuję, że muszę o tym przypominać), to czerpanie inspiracji od młodych ludzi, którzy zajmują stanowiska i głośno się wypowiadają na tematy w sprawach, z którymi dorośli sobie nie radzą. Mamy Gretę, która wystawia się na ryzyko bycia krytykowaną po to, by powiedzieć to, co trzeba, byśmy ruszyli do przodu. My, dorośli, możemy czerpać inspirację od tak zjednoczonych ludzi, którzy bez przemocy protestują i wyrażają swoje zdanie. To jest inspirujące.

Dodała także swój ważny przekaz, który powinny usłyszeć czy przeczytać dziewczyny i kobiety w każdym wieku:

Nigdy nie jesteś za młoda lub za stara na poradę. Powinnaś potrafić ją otrzymać od każdej grupy wiekowej. W nowym roku musimy otworzyć swoje uszy oraz serca. Nie traćmy nadziei.

A jakie młode kobiety was inspirują? Doktor się nie liczy, ma przecież przynajmniej z górką 1900 lat!

Źródło: The GuardianUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *