W Spyfall wycięto scenę z Noor Inayat Khan

W drugim odcinku 12 serii, czyli Spyfall Część 2 („Spyfall Part Two”) poznaliśmy dwie ważne kobiety z przeszłości. Pierwszą z nich była matematyczka i poetka Ada Lovelace, a drugą bohaterka wojenna i szpiegini Noor Inayat Khan.

Już od premiery Spyfall pojawiły się informacje, że z odcinka wycięto scenę, która zmieniłaby wydźwięk odcinka – i z pewnością wywołała kontrowersje. Informacje te potwierdziła Aurora Marion, która wcieliła się w Noor Inayat Khan. O jakiej scenie mowa? O zabójstwie szpiegini.

Ada Lovelace i Noor Inayat Khan. Kadr z historii "Spyfall".

Noor Inayat Khan była jak najbardziej prawdziwą osobą. Urodziła się w 1914 roku. 19 listopada 1934 roku wstąpiła do Women’s Auxiliary Air Force i przeszła przeszkolenie jako radiooperatorka. 16 czerwca 1943 roku została, jako pierwsza kobieta-radiotelegrafistka, przerzucona do Francji. Otrzymała pseudonim „Madeleine”. W październiku 1943 roku została zdradzona i aresztowana przez gestapo. Była przesłuchiwana i torturowana w kilku miejscach. 11 września 1944 roku wraz z trzema innymi agentkami SOE została przetransportowana do obozu koncentracyjnego Dachau. Dwa dni później ją rozstrzelano.

Aurora Marion opowiedziała:

Po emisji odcinka mogę w końcu wam opowiedzieć… W marcu zeszłego roku, opuściłam plan zdjęciowy niskobudżetowej produkcji w Mani (Grecji), by dostać się do Londynu na przesłuchanie z ostatniej chwili. Tydzień później wylądowałam w Brukseli, by zagrać w Parlamencie Europejskim. Usłyszałam tam ostatecznie „tak” od mojego agenta i produkcji. Zostałam Noor Inayat Khan w Doctor Who produkcji BBC. Była ona pierwszą brytyjską szpieginią, która została wysłana do Paryża podczas II wojny światowej. To był mój pierwszy raz, gdy wcielałam się w postać historyczną, pierwszy raz na planie serialu o takiej skali, moja pierwsza śmierć na planie przez zastrzelenie (Noor została rozstrzelana przez nazistów, jednak nie trafiło to do ostatecznej wersji odcinka)… Czuję się taka wdzięczna, że mogłam spędzić kilka dni w Cardiff, by nakręcić te niesamowite sceny i spotkać tych niesamowitych ludzi. Niestety, nie miałam szansy spotkać nie-człowieka, ale efekty specjalne były… nie z tej planety! Te kilka dni w Cardiff było czadowe! Dziękuję, dziękuję BBC, że daliście mi tę ekscytującą szansę!

Aurora Marion jako Noor Inayat Khan. Kadr z historii "Spyfall".

W wyemitowanym odcinku ostatni raz jej postać widzieliśmy, gdy Trzynasta Doktor wyczyściła jej pamięć. Scena z jej rozstrzelania mogłaby się gryźć z tym, że Doktor mówi, że złe czasy miną i że zło nie wygra. Z drugiej strony jest to dość przykre, skoro sama Noor zostaje zabita niedługo potem, a Doktor nic nie zrobiła i o tym nie wspomniała.

Czy scena została usunięta, bo zabrakło czasu? A może była zbyt brutalna? Szkoda, że Doktor nie wyjaśniła choćby, że to stały punkt w czasie i tak niestety musi być. Dopóki twórcy nie wypowiedzą się na ten temat, nie wiemy, jakie były powody wycięcia tej sceny z odcinka.

A wam jak się podobała jej postać? Wiedzieliście coś o niej już wcześniej?

Źródło: The Doctor Who CompanionUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *