„W nadziei jesteśmy najsłabsi…”. Recenzja Doctor Who: Twice Upon a Time

Powieściowe adaptacje odcinków New Who ukazały się w bardzo dziwnym, przejściowym momencie. Dotychczasowy zespół zwinął już manatki, a serial przechodzi gruntowny rebranding. Nowa ekipa, nowe logo, nowe umowy licencyjne – zapowiedziano już nawet pierwsze powieści z Trzynastą Doktor. Trudno na razie powiedzieć, czy adaptacje wydane pod szyldem Target to już część nowej ofensywy promocyjnej, czy może przeciwnie: łabędzi śpiew odchodzącej ery Moffata–Daviesa, dwóch twórców, których fani tak często sobie przeciwstawiali?

Ten drugi wariant zdają się podpowiadać odcinki wybrane do zaadaptowania w przypadku Doktorów Dziewiątego i Dziesiątego (odpowiednio: RoseThe Christmas Invasion). Russell T Davies zapoczątkował nową odsłonę serialu, więc zaadaptowane zostały pierwsze odcinki jego Doktorów. Jeśli chodzi o erę Moffata, wybór jest dość oczywisty: najsłynniejszy odcinek z czasów Jedenastego Doktora (a może i w dotychczasowej historii serialu), a w przypadku Doktora Dwunastego – odcinek ostatni, ten, który jest najświeższy w pamięci widzów, stanowiący pomost między tym, co było, a tym, co nadejdzie.

Ale era Dwunastego Doktora jest bardzo skomplikowana i w odróżnieniu od Jedenastego, wybór oczywisty nie oznacza wyboru najlepszego. Zdarzyło się dwa razy („Twice Upon a Time”) to bardziej epilog niż wielki finał, a w dodatku (jak się przekonałem, ankietując członkinie i członków grupy Pod kopułą Gallifrey.pl), jest to również najgorszy odcinek Moffata w dziesiątej serii. Chociaż scenarzysta próbuje w nim ciekawych rzeczy (odcinek, w którym nikt nie jest zły, to najdalszy możliwy punkt dojścia dla ery w ogóle niezbyt chętnie wprowadzającej jednoznacznie złe potwory), to dramaturgia wypada bardzo słabo (zwłaszcza w sekwencji z Rustym), Pierwszy Doktor nie ma za wiele do zrobienia poza byciem bigotem, Bill nigdy do końca nie przekonuje widzów do swojej autentyczności… Aż trudno uwierzyć, że to właśnie ten odcinek fani uznali za wart wyróżnienia nominacją do Hugo – i prawdę mówiąc przypuszczam, że przyczyną był raczej ładunek emocjonalny, jaki niesie ze sobą pożegnanie Petera Capaldiego, niż cokolwiek innego.

Krótko mówiąc: przed adaptującym tę historię Paulem Cornellem stało niełatwe zadanie. Jednocześnie jednak jest to twórca w zasadzie idealnie do tego zadania dobrany. Oczywiście fani Doctor Who znają go przede wszystkim z odcinków Dzień ojca („Father’s Day”) oraz Ludzka natura/Więzy krwi („Human Nature”/„Family of Blood”), ci, którzy poznawali serial w innych formach, być może również z powieści z Siódmym Doktorem wydawanych w ramach serii Virgin New Adventures, słuchowisk Big Finish czy komiksowej miniserii o Trzecim Doktorze. Warto jednak dodać, że Cornell jest świetnym prozaikiem, który zyskał sobie rozgłos także poza doktorowym światkiem (choćby serią urban fantasy o Shadow Police; ze swojej strony gorąco polecam jego serię o czarownicach z Lychford oraz powieść Chalk).

Co równie istotne, Cornell jest chrześcijaninem. Ma to dość wyraźny wpływ na jego twórczość, w której widać głęboką świadomość (ale też wyrozumiałość) wobec ludzkich niedoskonałości, a także zainteresowanie tematami rozpaczy, nadziei, łaski. O tym właśnie między innymi jest Twice Upon a Time, w którym obaj Doktorzy muszą znaleźć siłę, żeby jednak żyć dalej.

Cornellowi nie udaje się ostatecznie naprawić największej wady odcinka, czyli – dla mnie – jego środkowej części. Ingerencja w strukturę fabularną musiałaby być zbyt głęboka. To, co da się łatwo pogłębić, to tło psychologiczne, i tutaj Cornell spisał się wyśmienicie, dodając m.in. potencjalne wyjaśnienie zachowania Pierwszego Doktora. Fanki oraz fani Bill z pewnością ucieszą się z informacji na temat dalszych losów jej oraz Heather po Upadku Doktora („The Doctor Falls”). Przyjemnie wreszcie spędzić czas w głowie Dwunastego Doktora (szczególnie podczas jego ostatniego monologu).

Nie nazwałbym Twice Upon a Time sukcesem na miarę recenzowanego wcześniej The Day of the Doctor, ale wynika to przede wszystkim z różnicy samych odcinków. Cornell jest na tyle dobrym pisarzem i dodaje wystarczająco dużo smaczków, żeby lektura tej powieści była dobrą alternatywą dla obejrzenia odcinka, jeśli chcecie ponownie przeżyć emocje związane z pożegnaniem Dwunastego Doktora.

Daj na ciastko!


New Who guy, nieśmiało zapuszczający się w świat słuchowisk i powieści. Fan Russella T Daviesa, Slitheen i Dziewiątego Doktora. Czyta, ogląda seriale, pisze na Pulpozaur.pl i Wysznupane.blogspot.com.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

7 thoughts on “„W nadziei jesteśmy najsłabsi…”. Recenzja Doctor Who: Twice Upon a Time

 1. “a w dodatku (jak się przekonałem, ankietując członkinie i członków grupy Pod kopułą Gallifrey.pl), jest to również najgorszy odcinek Moffata w dziesiątej serii.” nieprawda! Nienawidze jak ktoś uzywa czegoś wyrywając z kontekstu – dałeś na grupie tylko cztery opcje! To nawet nie jest połowa.

 2. Zaskoczyła mnie ta informacja, że przez większość osób (a przynajmniej na wspomnianej grupie na Facebooku) odcinek “Twice Upon a Time” jest uważany za najgorszy odcinek serii dziesiątej. Dla mnie jest to przede wszystkim ulubiony odcinek w ogóle, nie mówiąc o samej serii dziesiątej czy szeroko pojętej erze Moffata. Oczywiście odcinek ma wady, największą jest to seksistowskie zachowanie Pierwszego, które nijak do niego nie pasuje, ani nie wprowadza nic do odcinka (naprawdę, mogli zrobić tyle innych rzeczy), ale poza tym to reszta wad, dla mnie, jest na tyle mała że tak naprawdę ich nie zauważam, nie zwracam uwagi, bo odcinek, jego przesłanie, otoczka są na tyle świetne, że nie jestem w stanie powiedzieć (prawie) złego słowa o tym odcinku.
  Ale przechodząc bardziej na tory tego artykułu, mam takie pytanie gdzie najlepiej zakupić taką nowelizacje i czy są one warte swojej ceny (w przypadku książek chce mieć pewność, że przeczytam, żeby się nie kurzyła na półce)?

  1. Myślę, że najtaniej wychodzi kupno od stron trzecich za pośrednictwem Amazona. W tej chwili na przykład, gdy wchodzę na niemiecką stronę A., pojawiają się oferty już od ok. 3-4 euro, wysyłka zwykle wynosi drugie tyle.

   Nieco trudniej mi odpowiedzieć na drugie pytanie, bo jak zdefiniować wartość książki? Mogę powiedzieć tyle, że powieści te są dość krótkie (te, które czytałem, mieściły się w przedziale 160-220 stron formatu kieszonkowego) i napisane dość prostym, przystępnym językiem. Każdą da się przeczytać w jedno popołudnie, więc raczej nie powinno stanowić to problemu. No i jeśli Twice Upon a Time jest Twoim ulubionym odcinkiem, to możesz mieć chęć powtórzenia sobie tej historii, ale w nieco inny sposób, w takiej sytuacji moim zdaniem kupienie sobie książki to świetna opcja.

   1. To dosyć tanio, z tym że Amazona nigdy nie używałem (głównie dlatego, że wysyłek do Polski nie było) i nie za bardzo się tam orientuje w tym jakie ma znaczenie to na stronie jakiego kraju to kupię (poza ceną) i czy lepiej kupić tam gdzie taniej (czyli np. na niemieckiej a nie na brytyjskiej) czy jednak lepiej wydać więcej (z tego co zdążyłem już sprawdzić, na brytyjskiej kosztuje 5 funtów, a na niemieckiej faktycznie 3 euro, więc by się bardziej tam opłacało, i pewnie przesyłka byłaby szybsza i tańsza)? W sprawie Amazona jestem totalnym laikiem, więc chce się upewnić, żeby potem nie żałować złego wyboru. Bo książkę najpewniej kupię, tylko nie wiem gdzie będzie najlepiej.

    1. Jeśli kupuje się bezpośrednio od Amazona, to wybór oddziału z konkretnego kraju ma wpływ np. na szybkość wysyłki (z Niemiec przyjdzie szybciej niż z Wielkiej Brytanii, o Stanach nie wspominając), a często także np. na jej koszty. Natomiast są też na Amazonie dostępne oferty innych sprzedawców, często te same na kilku stronach (np. oferta brytyjskiego sprzedawcy pojawi się i na brytyjskim, i na niemieckim amazonie) – w tym przypadku oczywiście czas wysyłki jest uzależniony od lokalizacji sprzedawcy, ale na różnych oddziałach mogą się pojawić drobne różnice w cenach, więc moim zdaniem warto przejrzeć sobie oferty przynajmniej na Amazonie brytyjskim i niemieckim, żeby porównać, gdzie jest najkorzystniejsza.

     Aha, no i najczęściej kupowanie bezpośrednio z Amazonu jest droższe, ale Amazon często wysyła swoje przesyłki kurierem, podczas gdy inni sprzedawcy – zwykłą pocztą. To również warto mieć na uwadze.

     1. Jedyny w sumie problem jaki teraz dostrzegam to na niemieckim Amazonie jest taniej i w ogóle wszystko niby lepiej, tylko jako autor jest Steven Moffat i jeszcze jakiś wydawca Bethany Wright (na brytyjskim Amazonie nie ma o tej pani nic wspomniane, jest tylko “by Paul Cornell”) i teraz czuję się lekko skonfundowany i byłbym skłonny wydać więcej na brytyjskim Amazonie, żeby być bardziej pewnym tego (a inne oferty mi nie “wyskakiwały”, to były jedyne). I ogółem z tego co zdążyłem zauważyć to nawet te niemieckie oferty są wysyłane ze Zjednoczonego Królestwa i chyba faktycznie zdecyduje się po prostu na zakup z tamtejszej strony. Co prawda z Niemiec też coś było, ale to aż jedno widziałem i to za cenę już 9 euro. Ale muszę przyznać, że trochę mało intuicyjny interfejs ta strona posiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *