Vinay Patel o przygotowaniach do pisania Demonów Pendżabu

11 seria Doctor Who w odcinku Demony Pendżabu (“Demons of the Punjab”) już po raz kolejny sięgnęła po poważną tematykę. Tym razem TARDIS zabrała Trzynastą Doktor, jej towarzyszy i widzów do przełomowego punktu w historii współczesnych Indii, jaką był podział kraju na dwa niezależne państwa (Indie i Pakistan, z którego dwie dekady później oddzielił się jeszcze Bangladesz). To traumatyczny moment w historii ludzi zamieszkujących te tereny – podział wywołał falę migracji i pogromów, w wyniku których zginął ponad milion ludzi. Pendżab był obszarem, który ucierpiał najmocniej.

Do tego właśnie momentu – dnia, w którym ogłoszono przebieg granicy między Indiami a Pakistanem – zabrał nas Vinay Patel w swoim pierwszym odcinku Doctor Who. Czy to nie był zbyt śmiały plan? Jak zmieścić skomplikowanie i koszmar tej epoki w kilkudziesięciu minutach filmu?

Jeśli coś spędzało mi sen z powiek, to była to chęć rozwiązania następującej kwestii: jak opowiedzieć tę historię tak, by zachować powagę tematu i nikogo nie urazić? Musiałem sięgnąć po przemoc, przedstawić obrazowo grozę tych czasów, by trafić do widzów z moim przekazem.

Jakkolwiek jest to historia bliska mieszkańcom Indii i indyjskim imigrantom w Wielkiej Brytanii, to dla wielu widzów było to z pewnością pierwsze zetknięcie się z tematem podziału Indii.

Demony Pendżabu mogą stanowić punkt wyjścia do dyskusji. Być może pozwolą tej historii dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i skłonią do rozmowy o konsekwencjach tych wydarzeń, które są widoczne do dziś na subkontynencie indyjskim.

Vinay Patel podszedł poważnie do merytorycznego przygotowywania się do opisania tego momentu w historii:

Sięgnąłem do wielu oryginalnych źródeł dostępnych w British Library, ale też zwróciłem się do indyjskich tekstów. Przeczytałem, co mieli na ten temat do powiedzenia indyjscy i brytyjscy historycy. Mamy bardzo dużo literatury traktującej o podziale Indii.

Zrobiłem, co w mojej mocy, by wiernie oddać fakty historyczne, równie ważne było jednak wczucie się w bohaterów. Zanurzyłem się więc w opowieściach z tamtych czasów.

Jakościowa popkultura wywołuje dyskusje na temat wątków, które wykorzystuje. Czy Demony Pendżabu sprawiły, że zainteresował was ten moment w historii?

Źródło: The Doctor Who CompanionExnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *