Ustawcie współrzędne na Lublin! Czyli whomanistyczny Falkon

Patronujemy kolejnej imprezie, ale tym razem wyjątkowej! Falkon to konwent, na którym nie może was zabraknąć.

falkon-logoZ radością obejmujemy patronatem tegoroczny Falkon, który odbędzie się w Lublinie w dniach 4-6 listopada. To druga największa tego typu impreza w naszym kraju i obiecujemy, że będzie wyjątkowa!

W programie znajduje się mnóstwo whomanistycznych atrakcji. Przygotowaliśmy serię prelekcji, które w zdecydowanej większości odbędą się w bloku o nazwie Geek Zone koordynowanym przez… organizatorów Whomanikonu, co może wyjaśniać długość niniejszego wpisu (organizowanie konwentów jest super, ale uważajcie, bo uzależnia…).

Zapraszamy na następujące punkty programu:

W piątek będziecie mogli wziąć udział w konkursie:

Piątek, 18:00 | Wibbly wobbly, timey wimey stuff, czyli konkurs wiedzy o serialu “Doctor Who”

Magdalena Ożgo, Bartłomiej “Yoda” Kokoszka

Raxacoricofallapatorianie, paluszki rybne z sosem waniliowym, śrubokręt soniczny. Brzmi znajomo? Niezależnie od tego, czy jesteś wielkim fanem znającym na pamięć każdy odcinek, czy też zwyczajnie lubisz oglądać przygody Doktora i jego towarzyszy – serdecznie zapraszamy na konkurs ze znajomości serialu. Allons-y!

Konkurs przeznaczony będzie dla dwu lub trzyosobowych drużyn, zależnie od liczby chętnych. Będzie obejmował znajomość głównie odcinków emitowanych od 2005 r. Każda drużyna otrzyma kartkę, na której udzielała będzie odpowiedzi. Pytania będą wyświetlane i czytane przez prowadzącego. Jeśli kilka drużyn zdobędzie jednakową liczbę punktów, odbędzie się runda dodatkowa.

Właściwy blok doktorowy odbędzie się w sobotę: od rana tematy whomanistyczne całkowicie zdominują jedną z sal Geek Zone…

Sobota, 11:00 | Doktorowe teorie spiskowe

Magdalena “Dziama” Kozułko

“Doctor Who” to serial, który ma wiele tajemnic. Wspólnie odkryjemy kilka z nich, analizując najciekawsze i najdziwniejsze fanowskie teorie spiskowe. Sprawdzimy, ile z nich brzmi prawdopodobnie i rzeczywiście ma sens.

 

Sobota, 12:00 | Yeti, wróć! Klasyczne potwory w New Who

Piotr Mandera

Subiektywny przegląd potworów, ras i czarnych charakterów z klasycznych sezonów Doctor Who i innych mediów, które mogłyby wrócić w nowych seriach. Dlaczego są ulubieńcami starszych fanów? Co mogłyby wnieść do serialu? A może niektóre z nich prowadzący wrzucił do prezentacji dla śmieszków? Bonus: rasy odarte przez Moffata z godności i dlaczego powinniśmy coś z tym zrobić.

 

Sobota, 13:00 | Nie tak stracone zachody fanowskiej miłości, czyli Doktor spotyka Williama Shakespeare’a

Zofia “Narvienn” Wąchocka

Największy w kosmosie wariat w latającej budce nie byłby sobą, gdyby nie chciał poznać osobiście jednego z największych dramaturgów wszech czasów. Doktor wielokrotnie odwiedził linię czasu Williama Shakespeare’a, robiąc z niej nieraz bardzo wibbly-wobbly bałagan, na widok którego 57 akademików uderza pięścią w powietrze (zaraz po tym, gdy skończy piszczeć ze szczęścia, ma się rozumieć). W czterysetną rocznicę śmierci Barda znad Avonu jego sylwetkę i meandry jego twórczości w zwierciadle Whoniversum przedstawi Narvienn, anglistka i Whovianka.

 

Sobota, 14:00 | O regeneracji w “Doktorze Who”, a także o tym, jak daleko nam do Władców Czasu

Katarzyna “K.” Nowacka

Czym jest regeneracja w serialu “Doctor Who”? Jak naukowcy wyobrażają sobie taki proces? Czy my również moglibyśmy odnawiać równocześnie każdą komórkę naszego ciała? Na ile już potrafimy się regenerować? Czym są komórki macierzyste i dlaczego “nieśmiertelna meduza” jest nieśmiertelna? Co dają nam współczesne osiągnięcia genetyki i biotechnologii, a co pozostaje wciąż w sferze science fiction? Na prelekcji postaram się odpowiedzieć na te pytania – i postawić być może kilka nowych… Innymi słowy: odrobina współczesnej nauki, garść ciekawostek i bardzo dużo entuzjazmu – mam nadzieję, że po tej prelekcji przestaniecie zazdrościć tak bardzo Władcom Czasu… Czas trwania ok. 50 minut.

 

Sobota, 15:00 | New Who lepsze jest na planszach, czyli dlaczego warto czytać Doktora z Titan Comics

Piotr Mandera

Prezentacja bogactwa ilościowego i jakościowego, jakie od ponad dwóch lat prezentuje komiks z Doctor Who wydawany przez Titan Comics. Dlaczego BBC zrobiło sobie dobrze, zmieniając dzierżawcę tzw. „amerykańskiej komiksowej licencji DW” w 2013 roku? Ile w zasadzie jest tych tytułów? Co ciekawego ma nam do zaproponowania Titan? Skąd brać zeszyty/zbiorówki? I dlaczego prowadzący ślini się na każdy zeszyt serii Jedenastego Doktora? O tym wszystkim dowiecie się właśnie z tej prelekcji (mam nadzieję, że bezspoilerowej).

Zaś w niedzielę zaprosimy was na jeszcze jedną prelekcję:

Niedziela, 11:00 | Wszystkie kolory Whoniversum, czyli o reprezentacji w „Doktorze Who”

Katarzyna “K.” Nowacka, Magdalena “Lierre” Stonawska

Nieskończona różnorodność Whoniversum, w którym roi się od przedziwnych stworzeń, zostawia daleko w tyle nasz świat. Czy jednak na wszystkich polach? Dobrze wiemy, że szukanie własnego odbicia w popkulturze jest nieraz żmudnym zadaniem, ale jednak w „Doktorze Who”, gdzie każdy stwór zasługuje na uwagę, nie powinno być z tym problemu. Jak jest naprawdę? Czy serial ciągle tkwi w latach 60? Czy Moffat jest okropnym seksistą? Na te i inne pytania odpowie redakcja Gallifrey.pl.

herosi-falkonu

Tyle tematyki ściśle doktorowej, ale to nie znaczy, że na wzmianki o “Doktorze Who” nie traficie też na innych prelekcjach. O lekkie zwhomanizowanie podejrzewamy zwłaszcza ten punkt:

Sobota, 16:00 | Peter Cushing w swoich najlepszych wcieleniach

Magda “Cathia” Kozłowska

Peter Cushing – Van Helsing, baron Von Frankenstein, gubernator Tarkin, zapomniany dowódca nazistowskiej superjednostki… Trudno wymienić wszystkie wcielenia tego znakomitego aktora! Spróbujemy sobie jednak powiedzieć o tych najważniejszych i przy okazji obejrzeć odrobinę klasyki wytwórni Hammer.

Poza tym jeszcze Agnieszka Zygmunt opowie o fanfikach do “Sherlocka”, Katarzyna Nowacka o “Harry Potter i przeklęte dziecko”, Anna Belcar o brytyjskich komediach, będziecie mogli wziąć udział w kilku konkursach, a nawet poobserwować, jak bawią się fani Hamiltona w małym bloku musicalowym – program tegorocznego Falkonu wygląda rewelacyjnie i zachęcamy do zapoznania się z całym (znajdziecie go TUTAJ).

Poza tym zaprosimy was również na stoisko Krakowskich Smoków, na którym prezentowany będzie m.in. drugi Whomanikon, a ponadto będzie tam… ktoś jeszcze.

Z kim z was zobaczymy się w Lublinie?Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

3 thoughts on “Ustawcie współrzędne na Lublin! Czyli whomanistyczny Falkon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *