Trzynasta spotka Korsarz(a) w nowym komiksie

Niedawno pisaliśmy, że Titan Comics wyda specjalny „odcinek świąteczny” z Trzynastą Doktor (cały artykuł znajdziecie tutaj). Tymczasem mija rok od wydania pierwszego komiksu z nową inkarnacją Władcy Czasu i niesamowita Jody Houser napisała dla niej specjalną historię, w której Doktor spotka Korsarz(a).

O tym Władcy Czasu po raz pierwszy usłyszeliśmy w napisanym przez Neila Gaimana odcinku z Jedenastym Doktorem, zatytułowanym Żona Doktora („The Doctor’s Wife”). Korsarz padł wówczas ofiarą Domu, samoświadomej asteroidy, która „polowała” na Władców Czasu przez setki lat. No i to on(a) był(a) pierwszym Władcą Czasu, o którym dowiedzieliśmy się, że zmienił(a) płeć – i że w ogóle jest to możliwe podczas regeneracji. Potem przyszła pora na Generał, Missy i Doktor… I trudniejsze pisanie o nich po polsku: rodzaj gramatyczny nas tutaj nie rozpieszcza. Tym razem jednak spotykamy Korsarz(a) w kobiecej inkarnacji, więc – gdzie tylko to będzie w tym tekście możliwe – dla ułatwienia będę się trzymać właśnie rodzaju żeńskiego. Nie sugerujcie się jednak, że zawsze będzie chodziło o kobiecą inkarnację – tam, gdzie będzie wiadomo na pewno, że chodzi o męską, zostanie to podkreślone… ale właściwie, jakie płeć ma znaczenie w porównaniu z wielkością wszechświatów.

Kadr z odcinka "Żona Doktora". Jedenasty Doktor otrzymuje wiadomość od Dziewiątego Korsarza.

Co wiemy o Korsarz?

W odcinku Żona Doktora Jedenasty opowiada o niej Rory’emu tak:

Nazywa się Korsarz. Świetny chłop. Oba serca na swoich miejscach. Wysoka Rada Władców Czasu jego też nie mogła ścierpieć… […] Wziął TARDIS i nigdy nie wrócił. To jest taki wyjątkowy problem w podróżach czasoprzestrzennych: nigdy nie wiadomo, czy ktoś nigdy nie wrócił, czy jeszcze nie nie wrócił. Uroczy facet. A od czasu do czasu – urocza kobieta. Miał tatuaż na ramieniu. Wąż zjadający własny ogon. Zachowywał go przy każdej regeneracji. Mówił, że nie czuł się sobą bez tego tatuażu.

Jedenasty wspominał też, że TARDIS Korsarz przybierała zwykle formę dużego statku pirackiego – i takim widzimy go w najnowszym komiksie z Trzynastą, zobaczcie sami:

Fragment komiksu. Trzynasta Doktor pokazuje towarzyszom statek Korsarz.

To jednak nie wszystko, co wiemy o Korsarz. Z doktorowej książki Neila Gaimana, The Brilliant Book, dowiadujemy się też kilku innych rzeczy o tej Władczyni Czasu:

 1. Jej TARDIS wyglądała jak statek piracki, kiedy tylko to miało praktyczne zastosowanie – a czasem nawet wtedy, kiedy nie miało – bo małe, pirackie statki są cool.

 2. Tatuaż z Uroborosem (symbolizującym Wieczność wężem, który zjadał własny ogon) zmieniał miejsce przy każdej regeneracji. Największa jego wersja była ogromna i kolorowa; pokrywała całe plecy Korsarz. Najmniejsza była wielkości pensa i wytatuowano ją delikatnie na udzie Piątej Korsarz.

 3. Korsarz zginęła, pracując dla Władców Czasu w ramach Wyprawy Czwartego Spisu Powszechnego, podczas którego spisywano cały Wszechświat. To duże miejsce. Ktoś musi być z nim na bieżąco.

 4. Większość Władców czasu nie lubiła Korsarz. W przeciwieństwie do Doktor(a), który/a chodził(a) z nim (Czwartym i Ósmym) i nią (Piątą) na drinki. I za każdym razem obiecywał(a) sobie, że już więcej tego nie zrobi. Dwa razy obudzili się w areszcie. Raz – w sejfie Banku Anglii.

 5. Korsarz wybrała sobie imię w nawiązaniu do jego oryginalnego znaczenia – legalnie działającego pirata. Niektórzy sądzili, że to dlatego, że Korsarz wykonywała dla Władców Czasu takie zadania, za które nie chcieli być odpowiedzialni – jak kradzież trzymanego przez Callistańską Kleptokrację w sekrecie Pulsu Callisto. Władcy Czasu zaprzeczyli jakimkolwiek powiązaniom ze sprawą. Callistanie chcieliby odzyskać swój puls.

 6. Korsarz formalnie nigdy nie walczyła z Dalekami, ale jej siódmą inkarnację dostrzeżono na Clarkor Nine tej samej nocy, kiedy wylądował tam statek wywiadowczy Daleków. Następnego dnia dziewięcioro z nich odkryło, że ich broń i przepychaczki w jakiś sposób usunięto w czasie, gdy spali. Były bezużyteczne i stopione ze sobą tworzyły kształt, który oznacza coś bardzo obraźliwego w skarońskim. Natychmiast odlecieli i nigdy nie wrócili. Rola, jaką Korsarz odegrała w tych wydarzeniach, jest niejasna.

 7. Korsarz wielokrotnie odwiedzała Ziemię w różnych czasach. Starożytni Asyryjczycy wielbili go jako boga  -dopóki się nie znudził. Odszedł po tygodniu ze świętym kotem świątynnym.

 8. Każda inkarnacja Korsarz miała niesamowity uśmiech. Różnie go opisywano: „brawurowy”, „szelmowski”, „bardzo niegrzecznej dziewczynki”. Niezależnie od rasy i płci, którą wybierała, każdy jej uśmiech był taki, że jego odbiorca mógł od razu zaufać Korsarz, uciec z nią i wpaść w najróżniejsze tarapaty. Czasami właśnie to robili.

 9. Korsarz lubiła posiadanie na pokładzie TARDIS kota, a czasem papugi. Ale nigdy nie miała towarzysza – wolała podróżować sama. (Trzeba jednak przyznać, że Korsarz bardzo bawiło Ratowanie Atrakcyjnych Fizycznie Osób z Niebezpiecznych Sytuacji, ale rzadko utrzymywała z nimi kontakt dostatecznie długo, by zdążyli jej porządnie podziękować).

 10. Wysoka Rada Władców Czasu formalnie potępiła Korsarz za tajemnicze zniknięcie portretu Rassilona w czasach prezydenta Borusy. Krytykę później oficjalnie unieważniła prezydent Flavia, lecz odmówiła podania szczegółów – chociaż raz słyszano, jak mówiła, że Korsarz ma nadzwyczaj atrakcyjny uśmiech.

 11. Kiedy Dziewiąty Korsarz (postawny to był chłop) zauważył, że utknął na inteligentnej asteroidzie, nazywającą samą siebie Domem, a jego TARDIS już została pożarta, nagrał wezwanie o pomoc. Ale zanim zdołał ją wysłać, poczuł, że coś dotknęło jego ramienia. A potem już nic nie czuł, nigdy więcej.

Wynika z tego, że kobieca inkarnacja obecna w komiksie może być Pierwszą, Drugą, Trzecią, Piątą, Szóstą lub Siódmą Korsarz. Albo żadną z nich. Liczenie inkarnacji Władców Czasu to trudna rzecz.

Fragment komiksu. Korsarz w kobiecej inkarnacji.

Co się dzieje w komiksie?

Po pierwsze, wątki z poprzednich części komiksu o Trzynastej (to w końcu już rocznicowy, dwunasty numer) spięto klamrą i doczekały się zakończenia – a przynajmniej częściowo, bo nie obyło się też bez cliffhangerów. Jak się można domyślać, Doktor i Korsarz połączyły siły, by wspólnie stawić czoła zagrożeniu. Jakie to zagrożenie, można się dowiedzieć z poprzednich komiksów, więc tym, którzy się do nich dopiero przymierzają, nie będę zdradzać fabuły. Powiem tylko, że w grę wchodzą kosmiczne wieloryby…

Po drugie, pojawił się motyw Domu, znany nam z odcinka Żona Doktora. Trzynasta oczywiście wiedziała, co czeka Korsarz, ale nie mogła jej ostrzec. Gdyby nie jej śmierć i ściągnięcie na asteroidę Jedenastego, Dom mógłby zamordować o wiele więcej osób. Co ciekawe, relacja Doktor i Korsarz przypomina też trochę tę, którą na ekranach widywaliśmy z Missy. Są jednak znaczące różnice: przede wszystkim, Korsarz nie chce przejąć władzy nad światem… Ma dobre serce, chociaż raczej wątpliwe metody pracy. Nie przejmuje się zasadami gry, ale dzięki temu przy niej wszyscy dobrze się bawią. Szanuje też towarzyszy Doktor – w przeciwieństwie do Missy, która otwarcie nimi pogardzała.

Okładka 12 odcinka komiksu o przygodach Trzynastej Doktor.

Coś mi się wydaje, że to nie będzie ostatnia historia z Korsarz… Chociaż najchętniej zobaczyłabym ją na ekranie. A jak jest z wami? Widzicie w tej postaci potencjał?

Dwunasty numer komiksu z Trzynastą od Titan Comics jest już dostępny. Możecie go zamówić w wersji elektronicznej lub papierowej ze strony wydawcy (tutaj).

Źródło: The Doctor Who Companion, Titan Comics, Bleeding RollFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *