Tom Baker o konflikcie, który skłonił go do odejścia

W ramach promocji nowego wydania 12 sezonu jako części serii Doctor Who: The Collection Tom Baker udzielił szczerego wywiadu. Wyznał, że ówczesny showrunner, John Nathan-Turner, podważał i umniejszał jego zdolności podczas produkcji sezonu, nad którym razem pracowali.

Niezbyt podobało mi się jego podejście do czegokolwiek. Jego podejście jako producenta – czy to do scenariuszy, czy to mojej pracy…

W jakiś sposób – okropny sposób – udawało mu się mnie umniejszać. Miał swoją wizję tego, jak powinienem pracować, co znaczą poszczególne kwestie czy jak powinno wyglądać ujęcie – to wszystko mi umniejszało, było dla mnie nie do zniesienia.

Odtwórca roli Czwartego Doktora przyznaje, że szczególnie zirytowała go zmiana stroju, w tym umieszczenie pytajników na kołnierzyku.

Ten pomysł wydał mi się nieznośnie wulgarny i tani. Powinienem był pójść do niego i o tym porozmawiać.

Nathan-Turner doprowadził mnie do wniosku, że serial ma wytyczoną drogę, a ja powinienem się udać gdzie indziej. Myślę, że kiedy powiedziałem, że chcę odejść, w jakiś sposób mu ulżyło, że nie musiał ze mną o to walczyć. Mógł postawić na swoim.

Decyzja o odejściu najwyraźniej okazała się kluczowa dla tego konfliktu.

Napięcie było silne. Ale gdy tylko zrezygnowałem, wszystko stało się idealne – uwielbiał mnie za to, że wygrał, jak sądzę.

Tom Baker rozstał się z serialem w 1980 roku, po przepracowaniu jednego sezonu z Nathanem-Turnerem. Producent pozostał na stanowisku aż do zdjęcia Doctor Who z anteny w 1989 roku. O odejściach każdego z aktorów wcielających się w rolę Doktora, w tym Toma Bakera, pisaliśmy tutaj.

Powrót do normalnego życia, wtedy dość skomplikowanego… Cóż, byłem szczęśliwszy wtedy, gdy byłem nieprawdziwy. A gdy stałem się prawdziwy, ogarnął mnie smutek.

Nie zawsze tak było – zdarzały się wspaniałe okresy, w których byłem bezgranicznie szczęśliwy. Ale ta rola naprawdę stała się moim życiem – grałem ją, myślałem o niej. Prawdziwe życie, cóż – nie jest moją specjalnością. Teraz jednak jestem szczęśliwszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Oglądaliście odcinki Czwartego Doktora? Co sądzicie o jego ostatnim sezonie?

Źródło: Digital SpyFennistka, miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zdarza jej się prowadzić też swój blog (ale to rzadko). Kocha wszystkich Doktorów, ale w przepaść najchętniej rzuciłaby się za duetem Dziesiątego z Donną, względnie za duetem Dziesiątego z Dziesiątym.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *