SerialCon 2019: Atrakcje dla whovian!

Jeśli kiedyś odbędzie się SerialCon bez atrakcji dla fanów Doctor Who, będziemy bardzo zdziwieni (i oczywiście straszliwie rozczarowani!). Choć w tym roku nie będziemy mieli okazji spotkać osoby z serialowej ekipy (tak jak Jamesa Morana i Toby’ego Whithouse’a dwa lata temu i cudownej Sarah Dollard przed rokiem), to i tak whovianie nie będą się nudzić. Nie przedłużając:

1 maja

11:00–11:50 Wibbly-wobbly, timey-wimey: kręte ścieżki Doctor Who do różnorodności na ekranie

Paulina Kozok, Magdalena Stonawska (Gallifrey.pl)

Podobno Steven Moffat pisał tylko jeden rodzaj bohaterek, a Russell T Davies miał problem z matkami. Chris Chibnall natomiast obiecywał wprowadzenie serialu w nowej epoce na nieznane jeszcze wody. Opierając się na własnych obserwacjach i fandomowych dyskusjach, prelegentki zastanowią się nad tym, jak Doctor Who radzi sobie z reprezentacją i przedstawianiem w serialowym świecie różnorodności, jaka cechuje jego widzów.

2 maja

13:30–14:50 [EN] Trust the Doctor

Andrew Ellard, Tom de Ville
moderator: Joanna Kucharska (Pulpozaur.pl)

The newest season of Doctor Who changed the course of this cult series for good by introducing a female protagonist. How did the result of such a major and long awaited switch up resonate with the audience, including some of the die-hard fans? How did Chris Chibnall do as a showrunner, which episodes were the best and where do we go from here? Let’s discuss the she-Doctor!

3 maja

13:30–14:50 PANEL: Obcy w SF jako metafora społeczna

dr Aleksandra Klęczar (Legendum est), Magdalena Stonawska (Gallifrey.pl), Mateusz Michałek, Dorota Ratyńska (Lewa ręka fantastyki)
moderator: Maciej Pitala

Czy kryzysy na odległych planetach mogą nas bezpośrednio dotyczyć? Czy w innych galaktykach występuje rasizm? Czy kosmici na Ziemi to po prostu uchodźcy lub emigranci? Powrót Roswell, mocne wątki w Supergirl, plejada kosmitów w Doctor Who i nowej odsłonie Star Treka… W serialach, głównie amerykańskich, ale nie tylko, polityka i wydarzenia w przestrzeni społecznej wywierają wpływ na fikcyjnych mieszkańców obcych planet. Paneliści porozmawiają o tym, co może się za nimi kryć.

The Macra Terror na DVD

12:00–13:45 Pokaz serialu Doctor Who: animacja The Macra Terror (BBC)

Po raz pierwszy w Polsce fani Doctor Who zobaczą nową animację na podstawie zaginionego odcinka z 1967 roku. Choć sam odcinek nie przetrwał, nadal istnieją kompletne nagrania audio wszystkich czterech części. 52 lata później, dzięki sile animacji, historia wraca do życia.

Doktor (Patrick Troughton) i jego towarzysze przybywają do ludzkiej kolonii w odległej przyszłości. Kolonia wydaje się być olbrzymim kompleksem rekreacyjnym – wakacyjnym kurortem dla poszukujących odpoczynku i relaksu. Wszyscy wyglądają na szczęśliwych i beztroskich, ale są to niestety tylko pozory. Kolonia została zinfiltrowana i poddana praniu mózgu przez rasę gigantycznych pasożytniczych krabów zwanych Macra. Stworzenie to pojawiło się w serialu już tylko raz, 40 lat później, stając twarzą w twarz z dziesiątym Doktorem (David Tennant) i Martą Jones (Freema Agyeman) w odcinku Gridlock z 2007 roku.

To będzie super okazja, by zobaczyć animację, której premiera była ledwo miesiąc temu! Chyba BBC zaczyna nas lubić :D

SerialCon odbywa się w Artetece WBP w Krakowie (obiekcie znanym wam z Whomanikonów) w dniach 1-3 maja (a właściwie to już od 29 kwietnia – kto ma po drodze, niech wpadnie na serialowe pokazy!). Jest całkowicie darmowy!

Pełny program znajdziecie tutaj: LINK.

Widzicie dla siebie coś interesującego? Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *