Rona Munro o pisaniu odcinka 10 serii

Rona Munro, autorka scenariusza z klasycznej ery serialu, powróci z nowym odcinkiem w 10 serii Doctora Who. Co powiedziała o jego pisaniu?

Rona Munro napisała scenariusz dziewiątego odcinka 10 serii Doctora Who, który będzie nosić tytuł The Eaters of Light. W rozmowie z Doctor Who Magazine zdradziła, że było to całkiem nowe doświadczenie.

Scenarzystka opowiedziała:

Napisanie Survival to była praca moich marzeń, ale był to również smutny czas w historii serialu. Teraz to było całkiem inne doświadczenie. Jest tutaj więcej wszystkiego: ludzi, środków, zaufania, sukcesu… ale jest także taki sam cud, którego nie da się opisać, a jakim jest Doctor Who.

Kiedy byłam bardzo mała i oglądałam Pierwszego Doktora, miałam wyjątkową poduszkę zwaną Poduszką Rony od Doctora Who. Chowałam w nią twarz, kiedy Dalekowie lub inne potwory pojawiały się na ekranie! The Eaters of Light to moja wersja innych historii, które nawiedzały mnie przez prawie cały ten czas.

W odcinku, który napisała Munro, pojawią się gościnnie Rebecca Benson, Daniel Kerr, Juwon Adedokun, Brian Vernel, Ben Hunter, Aaron Phagura, Sam Adewunmi oraz Billy Matthews.

Przypominamy, że odcinek Survival, którego autorką była scenarzystka, był ostatnią historią przed anulowaniem serialu w 1989 roku.

Czego się spodziewacie? Czekacie na odcinek Rony Munro? Chcielibyście, żeby jakiś inny klasyczny scenarzysta powrócił do serialu? Swoim zdaniem podzielcie się z nami w komentarzach.

Źródło: CultboxUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl wszystko o serialu Doctor Who

6 thoughts on “Rona Munro o pisaniu odcinka 10 serii

 1. Marc Platt – on napisał scenariusz w tej samej epoce co Rona Munro, odcinka zresztą bardzo dobrze ocenianego. Problem w tym, że jest bardziej autorem książek i scenariuszy słuchowisk niż scenarzystą telewizyjnym, bo “Ghost Light” to jego jedyne telewizyjne dzieło. Jedyny przypadek gdy coś takiego wcześniej się stało to w pierwszej serii gdy Robert Shearman napisał “Daleka” – swoją drogą chciałbym więcej odcinków od niego, jest autorem czołowych słuchowisk od Big Finish.

  1. Rob Shearman zdecydowanie. I Nick Briggs.
   A Marc Platt? Nie wiem. Ghost Light jest kultowym odcinkiem, i całkiem zasłużenie, ale np. za jego stylem pisania w książkach nie przepadam – chociaż to jednak co innego, i czemu nie, można by mu było dać szansę wykazać się jeszcze raz w telewizji…

   1. Tylko, że ja akurat książek jego nie czytałem, ale już jego słuchowiska znam i z chęcią bym zobaczył co mógłby napisać dla serialu.

    Zauważ, że Rob Shearman poza jednym “Dalekiem” nie ma w ogóle żadnego telewizyjnego dorobku, co jest trochę smutne, bo mogli po tym jednym odcinku dalej kontynuować z nim współpracę nad serialem. No, ale to jest pewnie też problem, bo poza pierwszymi dwoma seriami po wznowieniu zatrudniali już chyba tylko scenarzystów z dorobkiem, a niekoniecznie już twórców z expanded universe innych mediów. No i gdyby dać mu więcej budżetu i szansę na napisanie kolejnych odcinków to by pewnie stał się czołowym scenarzystą New Who wraz z Moffatem, Tobym Whithousem i Jamiem Mathiesonem, a może nawet ich przerósł.

    Nicholas Briggs… Nie ogarniam, ten człowiek jest zarówno blisko związany z serialem od czasów jego wznowienia do dzisiaj, a do tego tworzył masę scenariuszy słuchowisk. Dlaczego go nie zatrudnią do napisania odcinka serialu? Rozumiem, że słuchowisko to inne medium i to zdolności w tym nie przekładają się wprost na telewizję, no ale… Na pewno by sobie z tym poradzili gdyby chcieli.

   2. Dodam jeszcze do tego co już napisałem wcześniej, że o ile znam Marca Platta ze słuchowisk, to wiem, że napisał (nie)sławne Lungbarrow, którego po prawdzie nie czytałem, ale wprowadza wiele idei, które miały być zwieńczeniem “Cartmel Masterplan” i które podobają mi się same w sobie jako idee sci-fi, to nie podobają mi się za bardzo jako elementy uniwersum i moim zdaniem zaprzeczają temu co wiemy (looms i tkanie Władców Czasu).

    Z innych autorów Expanded Universe (zarówno słuchowiska, jak i książki, a nawet komiksy), który absolutnie powinien wrócić do pisania scenariuszy telewizyjnych to Paul Cornell. A on przynajmniej jest uznanym scenarzystą telewizyjnym z dużym dorobkiem.

    1. Co do Paula Cornella się zgadzam.
     A Lungbarrow… oh boy. Looms to świetny pomysł, którego będę bronić do końca czasu. Struktura społeczno-polityczna Władców Czasu przedstawiona jest całkiem nieźle, i np. seria Gallifrey (słuchowisko) czerpie stamtąd trochę, chociaż też wiele modyfikuje, bo wiele rzeczy w książce okropnie nie miało sensu. Idea Doktora będącego wskrzeszonym The Other jest… dziwna, i wciąż nie wiem, jak mam się do niej ustosunkować. Cała reszta Lungbarrow, żeby tak podsumować jednym słowem, i styl, i fabułę – yikes.
     Dlatego mam mieszane uczucia względem Platta.

     1. Serię Gallifrey znam akurat. Z tego co wiem także jego dwa słuchowiska z serii Unbound (takie what-if) czerpią z Lungbarrow.

      Jakoś idea tego The Other też nie specjalnie mi pasuje – zresztą, każde głębsze wyjaśnienie pochodzenia Doktora odarłoby go całkowicie z tajemnicy. Scenarzyści mogą do końca świata sugerować pewne rzeczy, ale nigdy całkowicie ujawnić, bo wszystko co by wymyślili będzie gorsze niż mgliste wyobrażenie zasiane przez tajemnice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *