Jak ratować świat i dobrze wyglądać – sponsoruje Dziewiąty Doktor

Tym razem to ja zabiorę was w świat „sukienek”. Opowiem jednak o kreacjach nie towarzyszy, a dziewiątej inkarnacji Doktora.

Dokładnie tak. Nie tylko kompan musi świetnie wyglądać, ratując świat. Może się wam zdawać, że każda z regeneracji naszego ulubionego Władcy Czasu zwykle ubiera się w jeden, charakterystyczny dla siebie, ale jednak dość monotonny strój, ale fakte9th-Doctor-12.11.2014-4m jest, że tak naprawdę Doktor bardzo dba o jego dobór. I całkiem często wprowadza doń pewne drobne lub większe zmiany. Jak więc prezentują się kreacje Dziewiątego Doktora? Absolutnie fantastycznie.

A jak wygląda to w szczegółach?

Strój Dziewiątego Doktora jest chyba najmniej ekstrawaganckim spośród strojów wszystkich jego inkarnacji. Z pewnością nie może się równać z elegancją strojów Jedenastego, Dziesiątego czy Ósmego Doktora, a przy kolorowym Szóstym wypada wręcz blado, a jednak mimo całej swojej zwyczajności i chyba najmniejszego wpływu na serialowych cosplayerów i on ma w sobie coś bardzo charakterystycznego i przyciągającego uwagę.

Rose („Rose”)

Już w pierwszym odcinku Doktor zachwyca prostotą. Wyraźnie znoszona czarna skórzana kurtka oraz bordowy sweter z wcięciem w kształcie litery V idealnie pasują do jego kosmicznie odstających uszu, wydatnego nosa i rzuconego z radosnym uśmiechem „run for your life”*. Ta jedyna w swoim rodzaju, półdługa kurtka**, z dwoma rzędami guzików, sporym wywiniętym kołnierzem i zapinanym z tyłu paskiem, nadająca Dziewiątemu Doktorow9th-Doctor-12.11.2014-2i wojskowego charakteru, od którego tak bardzo starała się uciekać jego dwunasta inkarnacja, niestety prawdopodobnie jest nie do znalezienia w popularnych sieciówkach. A jakkolwiek w głębiach internetu dostępne są jej repliki, z żalem muszę przyznać, że nie należą one do najtańszych. Z kolei klasyczny, prosty sweter Doktora powinniście odnaleźć dość łatwo***.

Mniej istotne przy ratowaniu świata przed sterowanymi przez Świadomość Nestene Autonami wydają się proste, czarne spodnie, podobne do tych, jakie noszą brytyjscy policjanci, jakkolwiek trzeba im oddać, że w rzeczonym ratowaniu świata nie przeszkadzają. Z kolei czarne mocne buty z serii Timberland 6 Inch premium idealnie nadają się do biegania i wyważania drzwi, których ten odcinek (jak i cała seria) serwuje nam sporą dawkę.

Całości stroju dopełniają soniczny śrubokręt (gadżet podobny do wąskiego długopisu****), prosty zegarek o prostokątnej kopercie z dużymi rzymskimi cyframi i czarnym paskiem (podobny do noszonego przez Siódmego Doktora – wyprodukowanego w latach 40. dla operatorów czołgów) oraz bogata kolekcja kosmicznych uśmiechów, w których udział biorą nawet uszy Doktora.

Kosmici z Londynu/Trzecia wojna światowa („Aliens of London”/„World War Three”)

9th-Doctor-12.11.2014-9Te odcinki nie należą do moich ulubionych, choć sam Doktor jest w nich równie bezbłędny, jak w całej pierwszej serii. Warto tu też odnotować, że to jedyna poza Niespokojnymi nieboszczykami („The Unquiet Dead”) historia, w trakcie której nosi on granatowy sweter. Ta drobna zmiana zdaje się niestety wpływać na wspomnianą niską jakość obu odcinków, podobnie jak wpłynęła na mniejszą popularność Niespokojnych nieboszczyków. Szczęśliwie ten niefortunny koncept został szybko zarzucony i już w kolejnym odcinku z przedstawicielami rodziny Slitheen Doktor występuje w zielonym swetrze (jedynym z centralnym szwem), który po raz pierwszy nosił w jednym z najwybitniejszych odcinków pierwszej serii – Dalek („Dalek”).

Długi mecz („The Long Game”)

9th-Doctor-12.11.2014-10W tym odcinku Doktor również nosi zielony sweter (nic w tym zresztą dziwnego, skoro akcja tego epizodu rozgrywa się tuż po wspomnianym Daleku). W jego stroju pojawia się jednak spory dodatek, którym swą kreację przyozdobiła również Rose. To kajdanko-pręgierzo-coś wygląda może niezbyt elegancko, ale jest bardzo wysoko oceniane przez gospodarza Doktora i Rose, Edytora. A jak wiadomo, zdanie gospodarza jest bardzo ważne. Niestety jednak dla samego odcinka, zdaje się ono odbierać cały wnoszony weń potencjał wspomnianemu swetrowi Doktora.

Dziecko bez wnętrza/Doktor tańczy („The Empty Child”/„The Doctor Dances”)9th-Doctor-12.11.2014-3

W tych odcinkach Doktor wraca do ciemnoczerwonego swetra (choć o trochę innym odcieniu niż w dwóch pierwszych historiach), jakkolwiek w niektórych momentach zdawać się może, że jest on granatowy. Nie wierzmy jednak tym plotkom. Któż chciałby ryzykować ubranie Doktora w tak obniżający jakość odcinka sweter, kiedy na podorędziu ma aż cztery inne do wyboru?

W tej historii pojawia się też ważny dodatek do stroju Doktora (zapewne stanowiący mentalny zastępnik dla damskiej torebki mogącej zdobić ramię Rose), czyli banan, nie tylko będący lepszą bronią niż faktyczna broń, ale też zawierający mnóstwo potasu, którego uzupełnienia może wymagać bronienie Ziemi przed kosmicznymi najeźdźcami.

Zły Wilk/Rozstaje („Bad Wolf”/„The Parting of the Ways”)

9th-Doctor-12.11.2014-12W ostatnich dwóch odcinkach tej inkarnacji Dziewiąty Doktor przywdziewa czarny sweter, jakby przeczuwał nadchodzącą regenerację i ponowne spotkanie ze swoimi największymi wrogami. Monochromatyczność stroju świetnie komponuje się z minorowym nastrojem odcinka, w którym dobre zakończenie okupione jest największą stratą dla każdego kompana i każdego widza serialu. W tym odcinku nie ma miejsca na kolorowe pożywne dodatki, za to znajdzie się niejedna okazja do skorzystania z sonicznego śrubokrętu.

A więc? Przekonałam was do napadu na szafę Dziewiątego Doktora? Czy może jednak wolicie bardziej klasycznie cosplayować towarzyszki tudzież inne wcielenia ostatniego z Władców Czasu?

9th-Doctor-12.11.2014-1


* „Biegnij, jeśli chcesz żyć” – tłum. ginny358.

** Najprawdopodobniej jest to oryginalna kurtka z okresu drugiej wojny światowej noszona przez dowódców U-Bootów, lub też jej bardzo dokładna replika.

*** Jakkolwiek zielony wariant może sprawiać pewne trudności.

**** Więcej o tym urządzeniu przeczytacie tutaj.

Źródła: 1, 2 i 3

Daj na ciastko!


Głównie pustka. Trochę gwiazd. Na co dzień piszą, czytają, oglądają, piszą, słuchają muzyki alternatywnej, zajmują się korektą, słuchają Radiohead, piszą oraz piszą. Używają zaimków w formie męskoosobowej liczby mnogiej.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

3 thoughts on “Jak ratować świat i dobrze wyglądać – sponsoruje Dziewiąty Doktor

  1. Cóż, gdyby tylko nadarzyła się okazja podróży w TARDIS z Dwunastym… Ach, bez wątpienia zapytałabym “Którędy do szafy?” i zwinęłabym na pamiątkę kurtkę Dziewiątego:D
    A ostatni gif bezbłędny – cały fantastyczny Dziewiąty♥

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *