Raport ze świata Big Finish (1/2020)

Być może zauważyliście, że ostatnio mniej piszemy o Big Finish – bo od tego roku chcemy dla was przygotowywać większe zestawy newsów ze świata słuchowisk. Oto pierwszy z nich. Obszerny, bo obejmujący kilka ostatnich miesięcy – następne będą pewnie krótsze. Chyba że Big Finish rzeczywiście, jak twierdzą memy, już szykuje armię scenarzystów, by wykorzystać każdą możliwość stworzoną przez Dzieci spoza czasu („The Timeless Children”)…

New Who

Big Finish korzysta ostatnio pełnymi garściami z wątków z New Who. Serial przywrócony po 2005 roku ma już tyle pobocznych postaci wraz z ich historiami, że sieć opowieści szybko się rozrasta. Co nowego w tym dziale?

1) Największym hitem ostatnich miesięcy jest powrót postaci Kustosza. To dość kontrowersyjne, jak zawsze sięganie po tematy, których największym atutem jest tajemnica… Przekonamy się jednak już niedługo, co wymyślili scenarzyści Big Finish. Kustosz odegra kluczową rolę w najnowszej serii słuchowisk Doctor Who: Stranded. Zetknie się z Ósmym Doktorem i jego towarzyszkami: Liv Chenką i Helen Sinclair. W rolę wcieli się oczywiście Tom Baker. Więcej o tym możecie przeczytać tu:

Tom Baker powraca jako Kustosz

Przyznacie, że ten opis brzmi wspaniale:

TARDIS zniknęła. Doktor, Liv i Helen, którzy utknęli w jednym miejscu i czasie, szukają schronienia na Baker Street. Ale dom się zmienił – mają teraz sąsiadów, a nie wszyscy są gościnni. I ktoś ma straszne ostrzeżenia na przyszłość. Doktor i przyjaciele stają przed największym jak dotąd wyzwaniem: życiem dzień po dniu, w 2020 roku w Londynie.

Premiera w czerwcu!

2) W słuchowiskach Big Finish będziemy mieli okazję ponownie usłyszeć Johna Simma w roli Mistrza. W styczniu 2021 pojawi się w słuchowisku Masterful u boku innych aktorów odgrywających różne wcielenia Mistrza. Celem tej historii jest uczczenie 50 rocznicy pierwszego pojawienia się Mistrza (w odcinku Terror of the Autons). Usłyszymy również poprzednika Simma, Dereka Jacobiego i jego następczynię, Michelle Gomez. Więcej o tym niemałym wydarzeniu przeczytacie tutaj:

John Simm znów wcieli się w rolę Mistrza

3) W Big Finish pojawił się Dwunasty Doktor! W serii The Twelfth Doctor Chronicles, która premierę miała w lutym, Dwunasty przeżywa cztery przygody, u boku mając Osgood i Danny’ego Pinka. Zanim zaczniecie piszczeć z radości – w projekcie niestety udziału nie wziął Peter Capaldi. Narratorem słuchowisk jest Jacob Dudman. I tak jednak brzmią świetnie: Krym, Danny Pink odkrywający TARDIS w schowku, tajemnicze głosy i pierwszy lot Osgood na pokładzie TARDIS – cudownie będzie wrócić do klimatu serii Dwunastego Doktora!

River Song turns sleuth

4) Ciągle powstają nowe słuchowiska o River Song, postaci wprost stworzonej dla Big Finish. To coś, po co naprawdę warto sięgnąć – River Song jest w swoich nowych przygodach równie imponująca i intrygująca, co w serialu. W styczniu premierę miała siódma seria jej solowych przygód, a w niej: kryminał w skandynawskim stylu, średniowieczny klasztor, rozprawa sądowa w dalekiej przyszłości i prequel odcinka Anioły na Manhattanie („The Angels Take Manhattan”), czyli powrót Melody Malone!

Tutaj znajdziecie krótkie streszczenie poprzednich serii – możecie sobie trochę zaspoilerować, jak wyglądają audioprzygody River.

It’s Groundhog Day for Jo Jones and the Eleventh Doctor

5) W grudniu ukazały się dwa boxy słuchowisk z serii Paternoster Gang. To łącznie sześć historii, w których poznajemy przeszłość Jenny, Strax zostaje wezwany przez swój oddział, a lady Vastra bada prehistoryczny artefakt. W skład zbioru wchodzi również odcinek świąteczny…

6) W serii Short Trips ukazało się słuchowisko o spotkaniu Jedenastego Doktora i Jo Grant (Jones), towarzyszki Trzeciego.

7) Mamy też osobne słuchowiska o cudownej Missy – druga seria jej samodzielnych przygód będzie mieć premierę w lipcu. Nie spotyka w nich Doktora, ale innego zbuntowanego Władcę Czasu – Mnicha. Och, co też tam się musi dziać…

Donna Noble - saving the world at 100 WPM8) W marcu miały również premierę słuchowiska o Donnie – Donna Noble: Kidnapped! Nie spotyka Doktora, ale i tak jest wesoło – zostaje porwana przez kosmitów, spotyka swoich starych przyjaciół, zostaje wysłana przez matkę na speed-dating, trafia do średniowiecznego klasztoru i ratuje świat, oczywiście!

Classic Who

Doctor Who: The First Doctor Adventures Volume 041) Całkiem niedawno Big Finish dobrało się do Pierwszego Doktora. W role Pierwszego, Susan, Barbary i Iana wcielają się aktorzy, którzy grali aktorów, którzy ich grali (…tak) w filmie An Adventure in Space in Time. To odpowiednio David Bradley, Claudia Grant, Jemma Powell i Jamie Glover. Najświeższa odsłona to czwarta seria The First Doctor Adventures składająca się z dwóch przygód. Jedna to powrót na Skaro, a bohaterem drugiej jest Mikołaj, ostatni car Rosji! Przyznam, że aż rzuciłam okiem na cenę i przeliczyłam oszczędności, bo to brzmi rewelacyjnie.

2) Po latach spotykają się Siódmy Doktor i Ace McShane, która od pożegnania z nim zdążyła zrobić niemałą karierę. Możemy posłuchać ich historii w słuchowisku z linii Monthly Adventures.

3) Jeśli podobnie jak ja doceniliście ostatnio potencjał fabularny Cybermenów, być może zainteresują was słuchowiska z Piątym Doktorem i tymi właśnie wrogami. Zbiór nazywa się, dość obrazowo, Warzone / Conversion…

4) Powstają też kolejne przygody Szóstego Doktora. W Blood on Santa’s Claw and Other Stories ta inkarnacja dostaje nowych towarzyszy – do Peri dołącza jej partner, Joe Carnaby, gwiazda popu i główny wokalista najgorętszej grupy synthpop, Arcadia Rising. W tę rolę wciela się Luke Allen-Gale.

Szósty Doktor znów wyrusza w przygody. Nie będzie samotny

Torchwood

Together at last! Captain Jack meets River Song 1) W trzeciej odsłonie serii The Lives of Captain Jack doszło do epokowego spotkania – Jack Harkness i River Song wreszcie znaleźli się w tym samym miejscu i czasie!

2) Nie jest to (raczej) związane z punktem pierwszym, ale w słuchowisku Torchwood: Expectant Jack Harkness przeżywa bardzo ważną przygodę, mianowicie zachodzi w ciążę. Jak głosi opis:

Tym razem misją Jacka jest położnictwo. Musi odeprzeć inwazję obcych, będąc w ciąży. Ale nie ma się czym martwić, nasz antybohater w przedporodowym stanie będzie miał u swego boku najlepszego przyjaciela i partnera, Ianto Jonesa.

Zaintrygowani?

Kapitan Jack powraca i jest… w ciąży!

3) Torchwood: The Sins of Captain John to prequel, którego głównym bohaterem jest kapitan John Hart, pod którego głos podkłada James Marsters. Seria opowiada o pościgu przez czas i przestrzeń, w którym za kapitanem Hartem podąża oczywiście nie kto inny, jak Jack Harkness.

4) Natomiast w Torchwood: Fortitude spotkamy… królową Wiktorię! W tę rolę wcieli się Rowena Cooper (to nie ona grała królową w odcinku Tooth & Claw, ale za to ma na koncie bardzo dużo różnorodnych ról w słuchowiskach). Słuchowisko opowie mrożącą krew w żyłach historię królowej, która utknęła na wyspie na środku oceanu w forcie nawiedzanym przez duchy. Są już zapowiedziane kolejne przygody założycielki Torchwood.

Martha Jones and Gwen Cooper in Torchwood - Dissected5)Torchwood: Dissected na słuchowiskowym pokładzie pojawia się Martha Jones. Do roli powraca Freema Agyeman! Wraz z Eve Myles przeżyją przygodę, jak sama nazwa wskazuje, o medycznym charakterze. Gwen Cooper pojawia się na progu mieszkania Marthy z tajemniczymi zwłokami. Przy okazji dowiadujemy się o tym, co wydarzyło się w Torchwood, od kiedy opuściła je Martha… i co wydarzyło się w życiu Marthy. Ciekawi?

Class

W kwietniu będą mieć premiery dwa boxy z nowymi przygodami uczniów szkoły Coal Hill. Ciągle nie jest to, niestety, kontynuacja wątków z anulowanego przedwcześnie spin-offu, ale jeśli (tak jak mnie) ten serialik was oczarował, to jest to świetna okazja, by ponownie spotkać jego bohaterów.

Inne słuchowiska

1) Liv Chenka, jedna z najważniejszych towarzyszek Ósmego Doktora, otrzymała własną serię słuchowisk Big Finish. Linia The Robots, która planowana jest na cztery serie – czyli dwanaście słuchowisk – opowie o tym, co przytrafiło się Liv, gdy sytuacja zmusiła ją do odłączenia się od Doktora na rok. Zamieszkuje na Kaldorze i próbuje ponownie poznać swoją siostrę, Tulę. Tymczasem Kaldor przechodzi okres burzliwej przemiany. Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana: roboty ewoluują, sztuczna inteligencja się dostosowuje, a wraz z tymi zmianami ewoluuje również polityka. I to w niebezpieczny sposób. Brzmi jak kawałek bardzo dobrego science fiction! Więcej możecie przeczytać w artykule:

Nowe światy w spin-offie Big Finish

2) Nowe serie Gallifrey: Time War. Jeśli mało wam w serialu politycznych gierek, ambitnych strategów i koszmarnych kołnierzy, słuchowiska o Gallifrey powinny przypaść wam do gustu. W trzeciej serii w główne role wcielają się Lalla Ward, Louise Jameson, Seán Carlsen i Nicholas Briggs – czyli Romana, Leela, Narvin i oczywiście Dalekowie…

Przy okazji zapraszamy was do lektury dwóch najświeższych recenzji słuchowisk Big Finish – dostępnego na Spotify The Foe from the Future (tutaj) oraz kultowego, pełnego grozy The Chimes of Midnight (tutaj).

Sięgacie czasami po słuchowiska? Które polecilibyście innym fanom Doctor Who na początek?

Źródło: Big Finish

One thought on “Raport ze świata Big Finish (1/2020)

  1. Ostatnio pierwszy raz sięgnąłem po sluchowiska, padło na mój ulubiony duet czyli Dziesiąty i Donna. Nie byłem nigdy do tej formy przekonany, ale miło się zaskoczyłem. Minus jest taki, że na przesłuchanie wszystkiego na starczy mi ani życia, ani tym bardziej pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *