Raport z Biblioteki: I kwartał 2016 roku
Przegląd nowości książkowych z biblioteki Doctora Who.
Przygotowaliśmy dla was mały przegląd nowości wydawniczych związanych z Doktorem Who (nie wierzcie tytułowi, tytuł kłamie – niektóre nowości są jeszcze z końca 2015 roku, ale są tak ciekawe, że szkoda byłoby je pominąć). Dlaczego już wkrótce warto będzie sięgnąć do doktorowej biblioteki?
Powieści
Brygadier Lethbridge-Stewart
W przedsprzedaży dostępna jest antologia opowiadań o tej ważnej postaci, The Havoc Files.
Pierwsza połowa 1969 roku była dla Alistaira Lethbridge-Stewarta bardzo pracowita. Musiał zmierzyć się z Wielką Inteligencją – i to więcej niż raz – a także z Dominatorami i Quarkami, odwiedził alternatywną rzeczywistość i spotkał duchy z Fang Rock. A był to dopiero początek!
Słyszeliście, że kiedyś działał w Libii? Znacie historię tajemniczego kultu uśmiechniętego człowieka? Widzieliście kosmiczne kule w Boże Narodzenie? A co z bunkrem pod Londynem…?
Jeśli to wszystko brzmi dla was obco, to książka dla was.
Na zbiór składają się opowiadania dostępne wcześniej tylko w wersji elektronicznej. Dodatkowo znajdziecie w nim opowiadanie, które dotyka słynnej, kontrowersyjnej kwestii datowania przygód brygadiera.
Edycja limitowana – wydane zostanie zaledwie 300 egzemplarzy. Więcej informacji tutaj.
Opracowania
Doctor Who: 365 Days of Memorable Moments and Impossible Things Justina Richardsa to zbiór ciekawostek wybranych z bogatej historii serialu.
Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy zobaczyłaś/eś TARDIS?
Od ponad pół wieku Doctor Who jest źródłem zabawy i zachwytu dla fanów zafascynowanych przygodami podróżnika w czasie. Od pierwszego mignięcia na ekranie niebieskiej budki policyjnej na Totter’s Lane do upadku planety Władców Czasu, Doctor Who dostarczył nam niemal niewyczerpane bogactwo unikalnych wspomnień.
Ta kronika dostarcza takich momentów – przebłysków humoru i dramatyzmu, strachu i radości – na każdy dzień roku. Ponownie odwiedzimy pola klasycznych bitew, prześledzimy brawurowe ucieczki, odwiedzimy kultowe postacie i przypomnimy sobie przełomowe zwroty akcji. Justin Richards stworzył fascynujący obraz najdłużej nadawanego serialu science fiction w historii, który powinien znaleźć się na półce każdego fana Doctora Who.
Madman in a Box: The Social History of “Doctor Who” Davida Johnsona wygląda na ciekawe opracowanie tego, co w science fiction jest najciekawsze…
Początki Doctora Who były skromne, ale pełne potencjału.
Od tego czasu przeszedł długą drogę, stając się globalnym imperium medialnym, stanowiąc dla swoich widzów szkło powiększające, przez które mogą przyglądać się ostatnim pięćdziesięciu latom i oceniać je.
Nadawany od ponad pięćdziesięciu lat serial o podróżach w czasie sam stał się swego rodzaju wehikułem czasu pozwalającym widzom przenosić się w przeszłość ich świata, by obserwować zachodzące w nim zmiany.
W tej fascynującej książce historyk David Johnson przygląda się fabule serialu i wskazuje momenty, w których stawał się on komentarzem na temat zmian zachodzących na świecie w różnych dziedzinach, od komputerów, przez wojnę, aż po kwestie genderowe.
Saturday Night Monsters, czyli przedstawiciel gatunku, o którym może moglibyśmy kiedyś pomyśleć – czyli fanowskiej antologii… Tom zawiera artykuły, które pierwotnie ukazały się w dwóch fanzinach: This Way Up i Faze. Zakres tematyczny to m.in. odnowienie serialu w 2005 roku, kryzys lat 1985-86, ostatni sezon Toma Bakera, odcinki historyczne z Pierwszym Doktorem czy era Philipa Hinchliffe’a. Znajdują się tu również liczne recenzje odcinków.
An Electric Storm: Daphne, Delia and the BBC Radiophonic Workshop Neda Netherwooda, czyli historia bardzo ważnej instytucji, której Doctor Who bardzo dużo zawdzięcza.
Od powstania w 1958 do zakończenia działalności w 1998, BBC Radiophonic Workshop było miejscem muzycznej awangardy, innowacji i eksperymentów wykraczających daleko poza pierwotną funkcję, jaką stanowiła produkcja efektów dźwiękowych dla radia. Ekipa RW, znana przede wszystkim z pracy nad Doctorem Who i stworzenia jego kultowego intro, pracowała również nad innymi znanymi produkcjami BBC, a także prowadziła działalność wydawniczą, dzięki czemu jej nagrania są dostępne także dziś.
Interesującą inicjatywą wydaje się seria Black Archive, która startuje w marcu bieżącego roku. Na stronie wydawcy, Obverse Books, przeczytać można jej opis:
The Black Archive to seria książek analizujących pojedyncze odcinki Doctora Who od 1963 roku do dziś. Każdego roku będzie się ukazywać sześć części, równocześnie w wersji papierowej i elektronicznej. Każdy tom to studium liczące 20-40 tys. słów.
Doctor Who to nieskończenie fascynująca machina opowieści, o której napisano już miliony słów. Jednak niektóre historie, takie jak The Massacre, Kinda, Ghost Light, Midnight czy Vincent and the Doctor, niezwykle głębokie i interesujące, zasługują na dokładniejszą analizę.
W serii krytycznych monografii te odcinki otrzymają należną im uwagę. Nacisk zostanie położony raczej na same historie niż informacje o produkcji odcinków czy ich tło, o którym wiele już napisano.
W marcu ukażą się cztery części: Rose, The Massacre, The Ambassadors of Death i Dark Water/Death in Heaven. W 2016 roku ukażą się jeszcze cztery części, a na następne lata planowane jest wydawanie sześciu omówień rocznie.
Inne
Smile on Your Face Michaela Troughtona, syna Patricka to wspomnieniowy album ze zdjęciami aktora, któremu zawdzięczamy unikalną postać Drugiego Doktora. Zawiera fotografie dokumentujące jego długą aktorską karierę – z kulisów produkcji, w których występował –
które nigdy nie zostały udostępnione w internecie, jest to więc dla fanów tego aktora niezwykła okazja, by dowiedzieć się o nim więcej.
Shut Up and Eat 2! The Unofficial Doctor Who Series 9 Ready To Dine Cook Book to z kolei coś dla fanów ostatniej serii i dobrego jedzenia – kulinarna podróż przez ostatni sezon przygód Dwunastego Doktora i Clary. Tak, istnieje też pierwsza część – bazująca na ósmej serii. Brzmi intrygująco.
I jeszcze dwie kolorowanki: Doctor Who Coloring Book i Doctor Who: The Colouring Book – kolorowanki to ostatnio modna rozrywka, więc na pewno kogoś zainteresuje informacja, że powstają również takie związane z Doctorem Who.