Raport z Biblioteki: I kwartał 2016 roku

Przegląd nowości książkowych z biblioteki Doctora Who.

Przygotowaliśmy dla was mały przegląd nowości wydawniczych związanych z Doktorem Who (nie wierzcie tytułowi, tytuł kłamie – niektóre nowości są jeszcze z końca 2015 roku, ale są tak ciekawe, że szkoda byłoby je pominąć). Dlaczego już wkrótce warto będzie sięgnąć do doktorowej biblioteki?

Powieści

Brygadier Lethbridge-Stewart

W przedsprzedaży dostępna jest antologia opowiadań o tej ważnej postaci, The Havoc Files.

havocfiles-26-03-2016

Pierwsza połowa 1969 roku była dla Alistaira Lethbridge-Stewarta bardzo pracowita. Musiał zmierzyć się z Wielką Inteligencją – i to więcej niż raz – a także z Dominatorami i Quarkami, odwiedził alternatywną rzeczywistość i spotkał duchy z Fang Rock. A był to dopiero początek!

Słyszeliście, że kiedyś działał w Libii? Znacie historię tajemniczego kultu uśmiechniętego człowieka? Widzieliście kosmiczne kule w Boże Narodzenie? A co z bunkrem pod Londynem…?

Jeśli to wszystko brzmi dla was obco, to książka dla was.

Na zbiór składają się opowiadania dostępne wcześniej tylko w wersji elektronicznej. Dodatkowo znajdziecie w nim opowiadanie, które dotyka słynnej, kontrowersyjnej kwestii datowania przygód brygadiera.

Edycja limitowana – wydane zostanie zaledwie 300 egzemplarzy. Więcej informacji tutaj.

Opracowania

Doctor Who: 365 Days of Memorable Moments and Impossible Things Justina Richardsa to zbiór ciekawostek wybranych z bogatej historii serialu.

Pamiętasz, kiedy po raz pierwszy zobaczyłaś/eś TARDIS?365days-26-03-2016

Od ponad pół wieku Doctor Who jest źródłem zabawy i zachwytu dla fanów zafascynowanych przygodami podróżnika w czasie. Od pierwszego mignięcia na ekranie niebieskiej budki policyjnej na Totter’s Lane do upadku planety Władców Czasu, Doctor Who dostarczył nam niemal niewyczerpane bogactwo unikalnych wspomnień.

Ta kronika dostarcza takich momentów – przebłysków humoru i dramatyzmu, strachu i radości – na każdy dzień roku. Ponownie odwiedzimy pola klasycznych bitew, prześledzimy brawurowe ucieczki, odwiedzimy kultowe postacie i przypomnimy sobie przełomowe zwroty akcji. Justin Richards stworzył fascynujący obraz najdłużej nadawanego serialu science fiction w historii, który powinien znaleźć się na półce każdego fana Doctora Who.

Madman in a Box: The Social History of “Doctor Who” Davida Johnsona wygląda na ciekawe opracowanie tego, co w science fiction jest najciekawsze…

Początki Doctora Who były skromne, ale pełne potencjału.madmaninabox-26-03-2016 Od tego czasu przeszedł długą drogę, stając się globalnym imperium medialnym, stanowiąc dla swoich widzów szkło powiększające, przez które mogą przyglądać się ostatnim pięćdziesięciu latom i oceniać je.

Nadawany od ponad pięćdziesięciu lat serial o podróżach w czasie sam stał się swego rodzaju wehikułem czasu pozwalającym widzom przenosić się w przeszłość ich świata, by obserwować zachodzące w nim zmiany.
W tej fascynującej książce historyk David Johnson przygląda się fabule serialu i wskazuje momenty, w których stawał się on komentarzem na temat zmian zachodzących na świecie w różnych dziedzinach, od komputerów, przez wojnę, aż po kwestie genderowe.

saturdaynightmonsters-26-03-2016Saturday Night Monsters, czyli przedstawiciel gatunku, o którym może moglibyśmy kiedyś pomyśleć – czyli fanowskiej antologii… Tom zawiera artykuły, które pierwotnie ukazały się w dwóch fanzinach: This Way Up i Faze. Zakres tematyczny to m.in. odnowienie serialu w 2005 roku, kryzys lat 1985-86, ostatni sezon Toma Bakera, odcinki historyczne z Pierwszym Doktorem czy era Philipa Hinchliffe’a. Znajdują się tu również liczne recenzje odcinków.

An Electric Storm: Daphne, Delia and the BBC Radiophonic Workshop Neda Netherwooda, czyli historia bardzo ważnej instytucji, której Doctor Who bardzo dużo zawdzięcza.

electricstorm-26-03-2016

Od powstania w 1958 do zakończenia działalności w 1998, BBC Radiophonic Workshop było miejscem muzycznej awangardy, innowacji i eksperymentów wykraczających daleko poza pierwotną funkcję, jaką stanowiła produkcja efektów dźwiękowych dla radia. Ekipa RW, znana przede wszystkim z pracy nad Doctorem Who i stworzenia jego kultowego intro, pracowała również nad innymi znanymi produkcjami BBC, a także prowadziła działalność wydawniczą, dzięki czemu jej nagrania są dostępne także dziś.

Interesującą inicjatywą wydaje się seria Black Archive, która startuje w marcu bieżącego roku. Na stronie wydawcy, Obverse Books, przeczytać można jej opis:

The Black Archive to seria książek analizujących pojedyncze odcinki Doctora Who od 1963 roku do dziś. Każdego roku będzie się ukazywać sześć części, równocześnie w wersji papierowej i elektronicznej. Każdy tom to studium liczące 20-40 tys. słów.

Doctor Who to nieskończenie fascynująca machina opowieści, o której napisano już miliony słów. Jednak niektóre historie, takie jak The MassacreKindaGhost LightMidnight czy Vincent and the Doctor, niezwykle głębokie i interesujące, zasługują na dokładniejszą analizę.

W serii krytycznych monografii te odcinki otrzymają należną im uwagę. Nacisk zostanie położony raczej na same historie niż informacje o produkcji odcinków czy ich tło, o którym wiele już napisano.

W marcu ukażą się cztery części: RoseThe MassacreThe Ambassadors of Death Dark Water/Death in Heaven. W 2016 roku ukażą się jeszcze cztery części, a na następne lata planowane jest wydawanie sześciu omówień rocznie.

Inne

smile-26-03-2016Smile on Your Face Michaela Troughtona, syna Patricka to wspomnieniowy album ze zdjęciami aktora, któremu zawdzięczamy unikalną postać Drugiego Doktora. Zawiera fotografie dokumentujące jego długą aktorską karierę – z kulisów produkcji, w których występował – shutupandeat-26-03-2016które nigdy nie zostały udostępnione w internecie, jest to więc dla fanów tego aktora niezwykła okazja, by dowiedzieć się o nim więcej.

Shut Up and Eat 2! The Unofficial Doctor Who Series 9 Ready To Dine Cook Book to z kolei coś dla fanów ostatniej serii i dobrego jedzenia – kulinarna podróż przez ostatni sezon przygód Dwunastego Doktora i Clary. Tak, istnieje też pierwsza część – bazująca na ósmej serii. Brzmi intrygująco.

I jeszcze dwie kolorowanki: Doctor Who Coloring BookDoctor Who: The Colouring Book – kolorowanki to ostatnio modna rozrywka, więc na pewno kogoś zainteresuje informacja, że powstają również takie związane z Doctorem Who.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *