Whomanistyczny Pyrkon 2016

Za nieco ponad miesiąc odbędzie się Pyrkon – największy polski konwent. Przygotowaliśmy dla was listę atrakcji związanych z Doktorem Who.

W ogromnym programie festiwalu (cały znajdziecie tutaj: KLIK) atrakcji whomanistycznych trzeba się trochę naszukać – o jednej na przykład nie miałam pojęcia, na szczęście kątem oka zobaczyłam znajome nazwisko… Chcący posłuchać o Doktorze Who znajdą w programie trzy prelekcje (wszystkie wygłoszą osoby związane z Gallifrey.pl) i jedną atrakcję, o której przy okazji chciałabym wspomnieć.

UPDATE: Dwie atrakcje, a może nawet trzy! Szczegóły na końcu artykułu.

Konwent będzie można rozpocząć zapowiadającą się rewelacyjnie prelekcją naszej przyjaciółki Blownie:

Duchy, Hitler i latające spodki…

Olga “Blownie” Doszyń
piątek, 15:00, Blok Literacki (sala Literacka 2)

…czyli przegląd książek w uniwersum Doktora Who: od tytułów słusznie i niesłusznie zapomnianych po najświeższe nowości, od tych całkiem przyzwoitych po najbardziej niepoprawne, najdziwniejsze wybryki twórczej wyobraźni. Rzecz o hordach zombie, kosmicznej magii, wiktoriańskich naukowcach na Księżycu, studenckich latach pewnego Władcy Czasu, niezawodnej kombinacji naziści plus kosmici oraz jedynej wydanej doktorowej powieści… erotycznej. O tym, jak Master został szefem mafii, a Doktor wysadził dziewięć wersji Gallifrey naraz. A także, oczywiście, o tym, co przeczytać wypada, a czego, niczym uśpionego pradawnego demona spoza czasu, lepiej nie ruszać.

W sobotę będziemy biegać z fezem pełnym ciastek, za to niedzielne przedpołudnie należy do nas:

Tajemnice regeneracji

Katarzyna “K.” Nowacka
niedziela, 9:00, Blok Naukowy

Czym jest regeneracja w serialu “Doctor Who”? Jak naukowcy wyobrażają sobie taki proces? Czy my również moglibyśmy odnawiać równocześnie każdą komórkę naszego ciała? Na ile już potrafimy się regenerować? Czym są komórki macierzyste i dlaczego “nieśmiertelna meduza” jest nieśmiertelna? Co dają nam współczesne osiągnięcia genetyki i biotechnologii, a co pozostaje wciąż w sferze science fiction? Na prelekcji postaram się odpowiedzieć na te pytania – i postawić być może kilka nowych… Innymi słowy: trochę współczesnej nauki, garść ciekawostek i bardzo dużo entuzjazmu – mam nadzieję, że po tej prelekcji przestaniecie zazdrościć tak bardzo Władcom Czasu…

Nie mrugaj! Czego się boimy przez „Doctora Who”

Maja “Gingerstorm” Hnatiuk, Magdalena “Lierre” Stonawska
niedziela, 11:00, Blok Filmowo-Serialowy

Wszechświat jest pełen niesamowitości i można by poprzestać na zachwycie i żądzy przygód, jednak na każdym kroku czyha na nas niebezpieczeństwo, którego każdy podróżnik w czasie i przestrzeni powinien być świadomy. „Doctora Who” można traktować jako przewodnik po kosmicznych strachach i zagrożeniach, których nigdy nie bylibyśmy świadomi, gdyby nie nieoceniona pomoc scenarzystek i scenarzystów, którzy niemal w każdym odcinku przed czymś nas przestrzegają. Redakcja Gallifrey.pl, dla której wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze we wszechświecie, zaprezentuje wam kilka porad, jak przetrwać podczas kosmicznych wędrówek, bo nigdy nie znacie dnia ani godziny, zwłaszcza gdy nie dotyczy was linearność czasu i z deszczu zawsze trafiacie pod wyjątkowo drapieżną rynnę.

I bonus w postaci małej reklamy krakowskich inicjatyw związanych z fantastyką, które do swojej działalności dopisały odbywający się już za tydzień Whomanikon…

Co, kto, kiedy i z kim w Krakowie

Błażej “Celofan” Kardyś
sobota, 12:00, Strefa Fantastycznych Inicjatyw

Od Imladrisu przez Serialkon do Whomanikonu i milion innych imprez. Chcesz wiedzieć co się dzieje i czym żyje fantastyczny Kraków? Przyjdź do nas!

Whomanikon i Gallifrey.pl w Strefie Fantastycznych Inicjatyw

W sobotę od 10:00 do 12:00 na stoisku Krakowskich Smoków będą urzędować Lierre i Gingerstorm. Zapraszamy do odwiedzin, udziału w małym konkursie i wypytywania o wszystko, co tylko chcecie wiedzieć o tych dwóch inicjatywach! Będą cukierki!

Pyrkonowe Spotkanie Whovian

Już zupełnie nieoficjalnie zapraszamy was na spotkanie integracyjne. Więcej informacji TUTAJ.

Kogo z was spotkamy na Pyrkonie?Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

4 thoughts on “Whomanistyczny Pyrkon 2016

  1. Może, choć planujemy dużo wykresów, więc dźwięk niewiele da. ;) a nie wiem, czy będziemy mieli sprzęt na wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *