Przygoda w czasie i przestrzeni: kolejne komentarze i ciekawostki

To już dziś! O 22 polskiego czas na BBC2 wyemitowany zostanie wyczekiwany od dawna fabularyzowany dokument o początkach „Doctora Who”. By umilić oczekiwanie, mamy dla Was kolejną porcję ciekawostek i komentarzy na temat tej produkcji. Poniżej wypowiedzi Marka Gatissa, twórcy filmu, Davida Bradleya, który wciela się w nim w Williama Hartnella i Briana Coxa grającego Sydneya Newmana.

Dla Marka Gatissa Podróż w czasie i przestrzeni to spełnienie marzeń.

To efekt miłości: pomysł narodził się dwanaście czy trzynaście lat temu. Zawsze fascynowały mnie początki. Przygoda w czasie i przestrzeni jest opowieścią uniwersalną: o tym, że nikt nie lubimy być zastępowani. Nie lubimy pożegnań. Nikt nie chce rezygnować z pracy, którą pokochał. A że akurat mowa o Doctorze Who…Tak naprawdę to historia Williama Hartnella. Opowieść o czwórce outsiderów: homoseksualnym indyjskim reżyserze Warisie Husseinie, pierwszej producentce Verity Lambert, młodym duchem Kanadyjczyku Sydneyu Newmanie i Williamie Hartnellu, którego życie odmieniła rola Doktora. Taka była intencja; w efekcie najwięcej czasu ekranowego dostali William i Verity.Z wielu rzeczy musiałem zrezygnować, na przykład z historii powstania Daleków i anegdoty, że pierwszym projektantem był Ridley Scott… Miałem już gotową scenę, ale musiała zostać wycięta. Nie zrezygnowałem jednak z Daleków: są jednym z kluczowych elementów, które przyniosły serialowi sukces, musiały się tam znaleźć.

Film opowiada o trzech latach Williama Hartnella w serialu: o pierwszych odcinkach i momencie załamania, gdy po dwóch latach odeszła Verity Lambert, którą Hartnell bardzo cenił. Film zmienia się w serię pożegnań, które były dla Hartnella bardzo trudne, między innymi z Carole Anne Ford (serialową Susan). Aktor nie mógł pojąć, jak ludzie mogą odchodzić z tak wspaniałej produkcji – dopóki jego samego nie zmusiła do tego choroba.

David Bradley wcześniej w tym miesiącu wypowiedział się na temat swojej roli.

To było doskonale widoczne, jak Hartnell pokochał rolę Doktora. Trudno mu było się z nią rozstać. Ten element został mocno podkreślony w scenariuszu. Do rezygnacji z roli zmusiło Hartnella gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia. W Przygodzie jest pokazane, jak dociera do niego, że wkrótce zabraknie mu sił. Ta rola to dla mnie jedno z największych aktorskich wyzwań i doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. Mam nadzieję, że podołałem temu wyzwaniu, bo Hartnell był aktorem, którego bardzo podziwiam.

Brian_Cox_on_Doctor_Who_genesis_drama_An_Adventure_in_Space_in_Time

Brian Cox, wcielający się w rolę Sydneya Newmana, swoją postać nazywa „niesamowitym żywiołem telewizji”, który zrewolucjonizował telewizyjną produkcję filmową.

BBC było skostniałe. Byli bardzo dobrzy producenci i reżyserzy, ale wszystko kontrolowała rada nadzorcza. Mnóstwo odgórnych wytycznych. Sydney miał zupełnie inne podejście, był jedyny w swoim rodzaju.

Serial zawdzięcza Newmanowi bardzo wiele, bo dla pierwszego odcinka stworzył precedens: uznał, że nie jest zbyt dobry, ale nie anulował produkcji, tylko polecił nakręcić go jeszcze raz. To było niespotykane.

41823

I garść ciekawostek:

  • Biura ekipy produkcyjnej zrekonstruowano bardzo blisko miejsca, gdzie mieściły się w rzeczywistości. Nadano im taki sam kształt, jaki miały pięćdziesiąt lat temu, włącznie ze starymi maszynami do pisania i temperówkami do ołówków. Na tablicach wiszą przyczepione schematy TARDIS i notatki, z których wiele jest autentycznych – zachowały się w archiwum.
  • Warto zwrócić uwagę na postać Donalda Baverstocka: wcieli się w nią Mark Eden, który grał Marco Polo w najsłynniejszym chyba z zaginionych odcinków Pierwszego Doktora. Na pierwszej doktorowej okładce magazynu Radio Times była właśnie jego twarz. Aktor ma obecnie 84 lata.
  • W rolę Richarda Martina, reżysera pierwszego odcinka o Dalekach, wciela się Ian Hallard – partner Marka Gatissa.
  • W roli Patricka Troughtona zobaczymy Reece’a Shearsmitha, z którym Mark Gatiss pracował wcześniej nad Ligą Dżentelmenów.
  • TARDIS Pierwszego Doktora została dokładnie zrekonstruowana, choć nie było to łatwe: nie były dostępne materiały, z których wówczas ją zbudowano. Nikt, kto pojawił się na planie, nie mógł się oprzeć zabawie konsolą. Nie było trudno uwierzyć, że naprawdę cały plan przenosi do lat 60.
  • Wielu ludzi odwiedzało plan, między innymi Peter Capaldi. Nie gra w filmie żadnej roli – przychodził tylko popatrzeć i kibicować. Wnuczka Hartnella, Jessica Carney, wpadła do studia z dwoma świętymi relikwiami whomanistyki: sygnetem i futrem, które nosił Pierwszy Doktor.
  • Odcinek An Unearthly Child był kręcony dwa razy. W Przygodzie zobaczymy elementy obu wersji i tło ich produkcji – na przykład uparcie otwierające się drzwi TARDIS.

Źródło: RadioTimes (wywiad z Gatissem, Bradleyem, Coxem)Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

4 thoughts on “Przygoda w czasie i przestrzeni: kolejne komentarze i ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *