Poznajcie Mary Shelley i lorda Byrona
W najnowszym odcinku, Groza w Villi Diodati („The Haunting of Villa Diodati”), poznaliśmy dwoje uznanych twórców: Mary Shelley, twórczynię Frankensteina, uznawaną za prekursorkę literatury fantastyczno-naukowej, oraz lorda Byrona, jednego z największych brytyjskich poetów.
Jednym z materiałów promocyjnych, udostępnionych przez BBC z okazji premiery odcinka The Haunting of Villa Diodati, jest filmik, w którym jego scenarzyści: Maxine Alderton i Chris Chibnall, opowiadają o powstaniu odcinka oraz o poznanych przez nas bohaterach.
Chris Chibnall: Pomysł, aby odcinek dział się tamtej nocy w Villa Diodati nad brzegiem Jeziora Genewskiego, wyszedł od Maxine Alderton, scenarzystki. Ona jest fanką Mary Shelley, Byrona, całego tego okresu, i ich twórczości.
Maxine Alderton: Tej nocy powstała pierwsza powieść fantastyczno naukowa, więc pomyśleliśmy, że to niesamowite miejsce, w które możemy zabrać naszych bohaterów… Nowoczesne sci-fi spotyka oryginalne sci-fi. Pisanie odcinka dziejącego się w 1816 roku wymaga wielu badań. Czytałam pamiętniki, listy, znalazłam tyle biografii, ile mogłam.
Chris Chibnall: Myślę,że najbardziej uderzyło mnie to, gdy Max zaczęła o tym [stworzeniu odcinka] mówić, jak bardzo byli wtedy młodzi, ich ówczesny wiek – Byron, który miał wtedy dwadzieścia kilka lat, był tam najstarszy.
Maxine Alderton: Mary w tamtym czasie ma osiemnaście lat. Wzięła tajemny ślub z jej przyszłym mężem, Percym Bysshem Shelley, kiedy miała tylko szesnaście lat. Wiele podróżowała za granicą, a w tamtym czasie przybyła do Szwajcarii z jej przyrodnią siostrą, ponieważ jej przyrodnia siostra bardzo interesowała się lordem Byronem.
Maxine Alderton: Byron był szalonym, złym i niebezpiecznym człowiekiem. Był swego rodzaju odpowiednikiem gwiazdy rocka, bardzo znany z powodu swoich dzieł i wszędzie ścigany przez fanów. W tamtym czasie był w środku skandalu. Jego żona dowiedziała się, że ją zdradzał. Krążyły różne pogłoski o jego romansie z jego przyrodnią siostrą, więc nie miał wyboru – musiał uciec z kraju i wyjechać za granicę. Z pamiętników i relacji z jego podróży wiemy, że gdziekolwiek się nie wybrał, zawsze próbował zdobyć coś makabrycznego. Był fanem czaszek, kości, i wszystkiego, co miało związek z wojną.
Chris Chibnall: Napisany przez Byrona wiersz [Ciemność („Darkness”)], który znalazła Max, a który użyty został na końcu odcinka, opowiada o Doktor. Nie dosłownie, tylko w sensie poetyckim, ale gdy tylko nam to wskazała, stwierdziliśmy: „musimy umieścić ten wiersz w zakończeniu odcinka, ponieważ brzmi, jak gdyby [Byron] napisał go o Doktor”.
Maxine Alderton: Znajduje się tam linijka: „ona jest Wszechświatem”, zdaliśmy sobie sprawę, że to genialne połączenie faktów i fikcji.
Całą wypowiedź można obejrzeć poniżej:
Odcinek The Haunting of Villa Diodati w Polsce będzie miał premierę 1 marca na kanale BBC First.
Znaliście te postacie? Podobał się wam ich występ w serialu?
Źródło: Doctor Who Youtube.