Poznajcie Jodie Whittaker

Wiemy już, że Trzynastą Doktor zagra angielska aktorka Jodie Whittaker, fanom Doctora Who znana przede wszystkim z Broadchurch, w którym doszukiwaliśmy się wskazówek, w jaką stronę poprowadzi nasz ulubiony serial nowy główny scenarzysta, Chris Chibnall. Ale zanim zobaczymy nową Doktor, minie sporo czasu – w odcinku świątecznym pewnie pojawi się tylko krótka regeneracyjna scenka, a na jedenastą serię poczekamy wiele długich miesięcy. Mamy więc sporo czasu, by zdążyć się zaprzyjaźnić z Jodie Whittaker i nadrobić produkcje, w których dotychczas się pojawiła.

Jodie Who?

Jodie Whittaker urodziła się 3 czerwca 1982 roku w Skelmanthorpe w West Yorkshire. To miejsce znane ze swojego dialektu – jeśli więc będziecie się zastanawiać, jaki to jest ten charakterystyczny akcent, z którym mówi Jodie, to właśnie tamtejszy. Od najmłodszych lat chciała być aktorką. W wywiadzie udzielonym w 2007 roku powiedziała:

Jestem największym koszmarem spokojnej osoby. Zamykam się tylko wtedy, kiedy czytam – jestem książkowym geekiem. Byłam tym dzieckiem, które zawsze domagało się uwagi. Uważałam, że wszyscy w klasie powinni patrzeć tylko na mnie. Na szczęście udało mi się nadać temu kierunek – aktorstwo. W jakiejkolwiek innej profesji byłabym beznadziejna. Gdybym pracowała w jakimś biurze, wszyscy by mnie znienawidzili. Jestem głośna i zbyt pewna siebie – to może być zaletą tylko w środowisku aktorskim.

Gdy miała 16 lat, zrezygnowała z ogólnej edukacji, by kształcić się w kierunku aktorstwa. Uczęszczała do Guildhall School of Music and Drama – jej koleżankami ze szkoły były Hayley Atwell i Michelle Dockery. Ukończyła ją w 2005 roku z wyróżnieniem. Od tego czasu pracuje jako aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, znana z różnorodności wybieranych ról.

Co warto obejrzeć?

Jodie Whittaker ma na koncie sporo tytułów wartych uwagi – jeśli więc będziecie chcieli dobrze zapoznać się z jej dokonaniami, warto się zabrać za to jak najszybciej.

Seriale telewizyjne

Przede wszystkim Broadchurch – to chyba w tej chwili dla whovian pozycja obowiązkowa. Serial pisany przez Chrisa Chibnalla, w którym pojawiło się wiele znanych nam twarzy – od Davida Tennanta i Arthura Darvilla począwszy. Było to źródłem memów i żartów jeszcze przed ujawnieniem Trzynastki, można się więc spodziewać, że zjawisko eskaluje i bez znajomości Broadchurch wiele nam będzie umykać… Jest to, poza tym, serial bardzo ceniony i chwalony – na pewno więc warto się z nim zapoznać.

Jodie Whittaker wystąpiła w jednej z części serialowej antologii Black Mirror – w odcinku The Entire History of You. Gra tam żonę głównego bohatera, który wpada w obsesję na punkcie technologii umożliwiającej nagrywanie wszystkiego, co się widziało.

Fanom minimalistycznych produkcji BBC serdecznie polecam Cranford (BBC). To bardzo sympatyczny serial opowiadający o mieszkańcach małego miasteczka, do którego zbliża się rewolucja – doprowadzana jest do niego linia kolejowa. Whittaker pojawia się w dwuczęściowym odcinku świątecznym – The Return to Cranford.

The Smoke (Sky 1) to jednosezonowy serial opowiadający o strażakach. Jodie wciela się tam w partnerkę głównego bohatera, który próbuje wrócić do pracy po wypadku.

W serialowej antologii The Accused (BBC), w części Liam’s Story postać Jodie jest obiektem obsesji bohatera, w którego wciela się Andy Serkis (przyznajcie, że brzmi to wyjątkowo niepokojąco!). W tym serialu pojawiają się również, między innymi, Christopher Eccleston i Peter Capaldi.

Ciekawy wydaje się również amerykański serial The Assets, szpiegowski thriller, w którym Whittaker wcieliła się w główną rolę agentki polującej na sowieckich szpiegów.

Wkrótce też widzowie BBC zobaczą Jodie Whittaker w nowym serialu Trust Me.

Filmy

Filmowym debiutem Whittaker była jedna z głównych ról w Venus – zdobyła dzięki niej nominacje do British Independent Film Awards, Critic’s Circle Awards i nagrody Satellite.

Attack the Block wydaje się być obowiązkową pozycją do nadrobienia – opowiada o inwazji kosmitów na Londyn… Jodie Whittaker gra tam pielęgniarkę, która zostaje napadnięta przez młodzieżowy gang, musi się z nim jednak sprzymierzyć w tych, mimo wszystko, niecodziennych okolicznościach. Jedną z głównych ról w tym filmie gra znany nam z Gwiezdnych wojen John Boyega.

W The Night Watch (BBC), którego akcja rozgrywa się w latach ’40, Whittaker gra jedną z czterech głównych postaci, które doświadczają gwałtownych zmian obyczajowych w ogarniętym strachem przed wojną Londynie.

Z kolei St. Trinian to komedia, w której Jodie wcieliła się w rolę sekretarki Beverly.

Znów odwiedziła lata ’40 w filmie Good, w którym zagrała u boku Viggo Mortensena. To opowieść o niemieckim profesorze literatury, który obserwuje rozwój nazizmu.

 

Bardzo ciekawa wydaje się komedia Adult Life Skills, w którym Jodie Whittaker wcieliła się w główną rolę – i była również producentką wykonawczą. Jej bohaterka, Anna, zbliża się do trzydziestki, ciągle jednak nie wie, co zrobić ze swoim życiem. Mieszka w szopie przy domu swojej matki, z trudem dochodzi do siebie po traumie. Spędza dni, rozpamiętując i kręcąc film o astronaucie, który próbuje polecieć na słońce. W rolach głównych: jej własne kciuki.

Niedługo też premierę będzie mieć film Journeyman.

Teatr

Jodie Whittaker zadebiutowała na deskach szekspirowskiego teatru Globe w adaptacji Burzy w reżyserii Petera Oswalda. Znana jest też z roli Antygony w sztuce wystawianej przez Royal National Theatre. Tam również współpracowała z Christopherem Ecclestonem.

Występowała również w Bash w Trafalgar Studios i Awake and Sing oraz Enemies w teatrze Almeida.

Z jej karierą teatralną związana jest ciekawostka, która wiele mówi o jej aktorskim talencie. W 2007 w Royal Court wystawiano sztukę The Seagull. W jednej z ról występowała tam Carey Mulligan, ale gwałtownie zachorowała w połowie sezonu. Z dwugodzinnym wyprzedzeniem wezwano Jodie Whittaker, żeby ją zastąpiła – Jodie ubiegała się o tę rolę, ale jej nie dostała. Opowiadała o tym później tak:

Nigdy nie byłam tak przerażona, to jak najgorszy koszmar – wchodzisz na scenę i nie znasz swoich kwestii. Zadzwonili do mnie o 17:00 z pytaniem, czy mogę to zrobić. Głównie martwiłam się tym, że nie zdążyłam wcześniej nic zjeść – wyszłam na scenę głodna i bardzo niepewna. Siedziałam w gorsecie i myślałam, że zaraz stracę przytomność.

Gdy Carey Mulligan wróciła do pracy, Whittaker z ulgą oddała jej rolę – ale fakt, że podjęła się takiego wyzwania, dobrze wróży na przyszłość. W końcu Doctor Who wymaga i poświęceń, i zimnej krwi, i zdolności improwizacji.

Widzieliście Jodie Whittaker w którejś z tych ról? A może pominęłam coś ważnego? Podzielcie się rekomendacjami!

Źródła: DoctorWhoTV, The Doctor Who Companion, Telegraph, Den of Geek, Wired, DailyMail, The Independent

7 thoughts on “Poznajcie Jodie Whittaker

  1. oj tak wydaje się. że w tych trailerach widziałem sporo znajomych twarzy. czy rynek brytyjski jest tak mały??może w tych trailerach widać bedzie 14 doctora ? to bardzo interesujące…

    1. Tak się zastanawiałam, pisząc to, co sobie mógł pomyśleć taki Eccleston, słysząc, że Whittaker będzie Trzynastą. “Kurde, zaraziłem ją, może aktorów powinni zacząć szczepić”?

  2. Jak wcześniej wspomniałam, nie widziałam Jodie w ani jednej roli, ale filmografia aktorki wygląda na interesującą. W sumie jeszcze się waham, czy oglądać jej inne kreacje, czy też poczekać na Doktora, aby oglądać ją z czystą kartą, bez sugerowania się wcześniejszymi produkcjami i postaciami, jakie tam grała? Ze wszystkimi odtwórcami roli Doktora miałam tak, że Doktor był pierwszą rolą, jaką obejrzałam w ich wykonaniu, nie wiem, czy warto łamać tę tradycję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *