Powstała księga rekordów Doctor Who

Doctor Who jest już z nami ponad 50 lat. Serial odebrał wiele nagród, ale pobił także niesamowite rekordy, również swoje własne. Będziecie mogli poczytać o nich w nowej księdze rekordów Doctor Who.

28 września ukazała się nowa publikacja pod tytułem The Book of Whoniversal Records. Znajdziecie w niej przeróżne rekordy związane z serialem. Jej autorem jest Simon Guerrier.

W 2007 roku Doctor Who został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłużej trwająca seria science fiction. W 2009 roku serial otrzymał tytuł serialu odnoszącego najwięcej sukcesów na całym świecie. I oczywiście, w 2013 roku z odcinkiem Dzień Doktora („The Day of the Doctor”) otrzymał nagrodę za równoczesne nadawanie jednego programu o tej samej porze w różnych miejscach na świecie.

W nowo wydanej książce znajdziemy ciekawsze serialowe rekordy, m.in.: największy wybuch w całym wszechświecie, najdłuższe spadanie w przestrzeń kosmiczną czy pierwszy człowiek, który odbył podróż w czasie.

Jej twórca opowiada:

To w zasadzie Księga Rekordów Guinnessa, ale dla Doctor Who. Miesza rekordy ze świata z tymi serialowymi np. osoba, której nazwisko pojawia się najwięcej razy podczas napisów końcowych. Jest ogromna, rozwlekła i mam nadzieję, że pozwoli na całkiem oryginalny sposób eksploracji świata Doctor Who.  

Księga zawiera dziesięć rozdziałów, w których znajdziecie zaskakujące, a także najśmieszniejsze rekordy. Między innymi:

  • Doktor mówiący największą ilością języków na ekranie – Trzeci Doktor
  • Najbardziej niebezpieczny wyczyn kaskaderski – Godzina zamknięcia („Closing Time”)
  • Najlepszy sportowy moment – Black Orchid (piąta historia w 19 serii serialu)
  • Kosmita z najgorszą polityką płciową – Drahvini
  • Najlepsze miejsce we wszechświecie do odpoczynku – Oko Oriona

Twórca książki wyjaśnia:

Wiele z tych rekordów było myśleniem w bok*. Niektóre z nich są jednak kwestią osobistych opinii, musiałem więc się wytłumaczyć lub nadać im kontekst. Na przykład, jaki jest najlepszy efekt specjalny w Doctor Who? Zapytałem nagradzanego za efekty specjalne Mike’a Tuckera – ale nie pozwoliłem mu wybrać jakiegoś z jego efektów z serialu. Zapytałem też Christel Dee i Luke’a Spillane z Doctor Who: The Fan Show oraz Paula Franklina, który wygrał Oscara za pracę nad efektami do filmu Interstellar. Dzięki ich wypowiedziom utworzyła się interesująca perspektywa na temat tego, co czyni efekt specjalny wyjątkowym.

Jak Simon Guerrier przygotowywał się do tworzenia The Book of Whoniversal Records?

Jak zawsze powróciłem do oglądania odcinków. Oglądałem wiele z nich, robiłem notatki i starałem się ich użyć jako trampoliny do pomysłów. Przekopałem się także przez wiele różnorodnych źródeł, jak archiwa Andrewa Pixleya dla Doctor Who Magazine i szukałem rzeczy, których mógłbym użyć. Poświęciłem mnóstwo czasu, na przykład, na sprawdzenie, w ilu odcinkach Ron Grainer został umieszczony w napisach za stworzenie motywu przewodniego Doctor Who. Nie jest to takie proste, kiedy 97 odcinków jest zaginionych. Musiałem sprawdzić oryginalne papiery oraz różne źródła.

A co sprawiło mu najwięcej przyjemności?

Mój ulubiony research do książki to ten, przy którym mogłem skonsultować się z innymi ludźmi, np. zabrać Frazera Hinesa na lampkę wina, by porozmawiać o tym, dlaczego, ze wszystkich towarzyszy, on pojawił się w największej liczbie odcinków…

Co myślicie o takich książkach? Chcielibyście, żeby ta znalazła się na waszych półkach?

* O myśleniu w bok (myśleniu lateralnym) możecie przeczytać np. tutaj.

Źródło: Doctor Who Magazine 517

PATRONITEUwielbia herbatę i Donnę. Dużo czyta, pisze, gra, ogląda seriale i filmy. Kocha Marvela. Jest studentem i ma tysiąc pomysłów na minutę.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *