Poszukiwanie zaginionych klasyków

Fani od lat współpracują z BBC, aby odtworzyć zaginione przed laty odcinki serialu. W ostatnim czasie udało się zrekonstruować pięćdziesiąt klasycznych odcinków Doctor Who. Nadal jednak uważa się za zaginione 97 z 253 odcinków nagranych w pierwszych sześciu latach serialu. Ich poszukiwanie nie jest prostym zadaniem. W latach sześćdziesiątych, kiedy serial zaczął powstawać, telewizja działała zupełnie inaczej. W zasadzie wszystko było jednorazowe – po wyemitowaniu odcinka często wykorzystywano taśmę ponownie. W ramach oszczędności nagrywano nowe rzeczy na taśmach, które wcześniej czyszczono z poprzedniej zawartości. W 1978 roku BBC utworzyło archiwum telewizyjne i przypomniało sobie o starych, zaginionych treściach. Zaczęło odtwarzać zbiory archiwalne z pomocą archiwistów, fanów, kolekcjonerów i przy współpracy innych stacji telewizyjnych, zdobywając kopie odcinków z miejsc takich jak Cypr, Nigeria, Hong Kong  czy Australia.

Fani ruszają z pomocą

Nie ma wątpliwości, że fani Doctor Who są wyjątkowi. Znajdują się wśród nich niezwykli pasjonaci, którzy pomagają BBC w odtworzeniu zagubionych odcinków, często biorąc na siebie poszukiwanie informacji na temat tego, gdzie mogą znajdować się zaginione nagrania. Ciekawostką jest, że zaginione odcinki przetrwały w wersji audio właśnie dzięki fanom, którzy nagrywali je, gdy były nadawane. Zachowały się także kolorowe nagrania wykonywane przez fanów na taśmach 8 mm.

Ponad trzydzieści lat temu Paul Venezis, wówczas dziewiętnastoletni fan serialu, a później producent filmowy i reżyser, dowiedział się, że wiele odcinków Doctor Who z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zostało utraconych. Odkrył jednak, że zagraniczne stacje telewizyjne mogą posiadać swoje kopie tych odcinków.  W tamtych czasach nie istniały rejestry, w których można by było sprawdzić, do jakich krajów BBC wysłało kopie odcinków. Młody whovianin wziął więc na siebie zadanie odszukania kopii. W 1984 roku napisał do Cyprus Broadcasting Corporation (CBC) z pytaniem, czy stacja kiedykolwiek wyświetlała serial i czy posiada nadal kopie odcinków. Ta odpowiedziała, że wyświetlała Doctor Who i posiada nadal trzynaście taśm 16 mm. Trzy z nich były jedynymi znanymi wówczas kopiami. Dwie nadal są.

Venezis miał ochotę zdobyć zaginione odcinki, ale w tym czasie również BBC zaczęło poszukiwać starych nagrań. Wysłali do stacji telewizyjnych prośbę o zwrot nagrań i wszystkie odcinki trafiły z powrotem do nich. Dziś Venezis współpracuje z BBC, pomagając namierzyć i odzyskać utracone treści nadawcy. W tym, między innymi, zaginione odcinki Doctor Who.

Kiedy w 1989 roku zawieszono produkcję serialu, niewielka grupa fanów nadal współpracowała z BBC przy odtwarzaniu starych odcinków Doctor Who. Niektórzy z fanów mieli pomysły dotyczące przywrócenia starych nagrań i BBC ich zatrudniło. W latach dziewięćdziesiątych zespół rozpoczął pracę nad kolorowaniem odcinków emitowanych już w kolorze, a które zachowały się jedynie na czarno-białych kopiach. Naprawiali uszkodzenia starych taśm, oczyszczali je i skanowali w wysokiej rozdzielczości.

The Wheel In Space

Ostatnio udało się zrekonstruować sześcioczęściową historię The Wheel in Space z 1968 roku. Zostało to dokonane przez członków zespołu współpracujących z serwisem BritBox, na którym mają być dostępne klasyczne odcinki serialu.

W przypadku tej historii odzyskano jedynie taśmy audio nagrywane przez wiernych fanów. Dźwięk łączono ze zdjęciami z archiwów i reklam. BBC miało kilka zdjęć każdej sceny. Mark Ayres, inżynier dźwięku, zaczął odtwarzać dźwięk, a John Kelly połączył dźwięk z posiadanymi obrazami, a także krótkimi nagraniami z reklam.

Sriraman z BritBox powiedział:

To niepowtarzalna sytuacja. Nie znam innego programu w historii telewizji, którego fani tak aktywnie wchodzą w jego istnienie, mobilizują się wokół odnajdywania nagrań i wysyłają je ludziom, którzy powinni je zobaczyć.

A wy jak oceniacie pracę fanów? Widzieliście jakieś odtworzone odcinki?

Źródło: QUARTZ

Daj na ciastko!


Wielka miłośniczka fantasy i science fiction. Pożeraczka komiksów, książek i seriali. Wielbicielka folii bąbelkowej w popkulturze. Prywatnie jest goblinem i być z tego dumna! Kocha pisać i niestrudzenie marzy o własnym kluczyku do TARDIS.

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “Poszukiwanie zaginionych klasyków

  1. Ja widziałem kolorową wersję Marco Polo.
    Więc im więcej osób się zaangażuje to BBC może odzyskać wszystkie odcinki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *