Postać Marka Gatissa w odcinku świątecznym

Z wczorajszego zwiastuna świątecznego odcinka wiemy, że pojawi się w nim ponownie Mark Gatiss. Ten wszechstronny twórca, nie tylko piszący scenariusze, ale również mający na koncie sporo niezapomnianych ról, ponownie pojawi się w Doctor Who i to, jak się zdaje, w sporej roli.

Przypomnijmy, że to jego czwarty występ w serialu – widzieliśmy go już w 2007 roku w roli profesora Lazarusa w odcinku Eksperyment Lazarusa („The Lazarus Experiment”), dwukrotnie podkładał głos pod epizodyczną postać żołnierza zwanego Dannym (w Zwycięstwie Daleków („The Victory of the Daleks”), 2010 oraz w Dobry człowiek idzie na wojnę („A Good Man Goes to War”), 2011) oraz wcielił się w Gantoka, tajemniczą postać grającą w szachy z Jedenastym Doktorem w Ślubie River Song („The Wedding of River Song”). Od jedynej większej roli mija 10 lat – można mu więc chyba wybaczyć powrót… Zwłaszcza że, przynajmniej moim zdaniem, jest znacznie lepszym aktorem niż scenarzystą – choć wśród jego odcinków Doctor Who znajdzie się kilka perełek, a film o pierwszych latach serialu, który stworzył – czyli Przygoda w czasie i przestrzeni (“An Adventure in Space and Time”) – to obowiązkowa pozycja dla każdego whovianina. Więcej o jego wkładzie w Whoniversum przeczytacie w tym artykule.

O swoim pojawieniu się w odcinku świątecznym wspomniał mimochodem w wywiadzie dla Empire podczas Comic Conu w San Diego. Powiedział, że ta rola to dla niego „przywilej, honor i powód do wielkiej radości”.

Niewiele wiemy jeszcze o tym bohaterze – na razie tylko to, że jego postać podpisano jako Kapitana i jest on żołnierzem z pierwszej wojny światowej (nie, to nie brygadier ani Hitler!). To ładnie podsumowuje erę Stevena Moffata – Mark Gatiss jest wszakże jego przyjacielem i stałym współpracownikiem, a zbliżający się (powoli) odcinek świąteczny będzie prawdopodobniej stanowić pożegnanie z serialem dla obu z nich. Nie wiem, jak was, ale nas ta wieść bardzo ucieszyła.

Źródło: Radio Times, The Guardian

PATRONITE

3 thoughts on “Postać Marka Gatissa w odcinku świątecznym

  1. Pojawiły się różne teorię, że to może być ojciec Brygadiera. Szczerze byłoby ciekawie i chciałbym, żeby tak było.

  2. Ale trochę z wyglądu Hitlera przypomina (ten wąs i włosy zaczesane na bok).
    Mimo wszystko jestem dobrej myśli

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *