Podsumowanie roku 2015: część pierwsza

Poprosiliśmy was ostatnio o pomoc w dokonaniu podsumowania 2015 roku poprzez wypełnienie czterech ankiet. Oto wyniki pierwszej z nich.

Pierwszą ankietę wypełniło aż 375 osób – bardzo wam wszystkim dziękujemy! Odpowiedzi przedstawiają się następująco:

Najlepszy aktor/aktorka (pierwszy plan)

Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii jest Peter Capaldi – zagarnął 67% głosów, pozostawiając daleko w tyle pozostałych aktorów, którzy wystąpili w 9 serii w głównych rolach. Spośród nich wasze serca najbardziej podbiła Michelle Gomez, co pokazuje 14% głosów, które oddaliście właśnie na nią. Alex Kingston uzyskała 9% głosów, Jenna Coleman 6%, a Maisie Williams tylko 3%.

31-01-16-wykres-najlepszy-aktor

Krótko mówiąc, nasi czytelnicy nazwali wstecznie 2015 rokiem Petera Capaldiego i chyba odetchnęli z ulgą, że Jenna Coleman zrezygnowała z roli Clary…

Najlepszy odcinek

Tutaj również faworyt okazał się bezkonkurencyjny – waszym zdaniem najlepszym odcinkiem 9 serii był Dar niebios (“Heaven Sent”), czemu chyba trudno się dziwić, bo był nowatorski i wyjątkowo przejmujący. Uzyskał 53% spośród wszystkich udzielonych głosów (przypominam, że w większości pytań w tej ankiecie, włącznie z tym, mogliście zaznaczyć po dwie odpowiedzi. Nie każdy jednak z tej możliwości korzystał, dlatego liczba odpowiedzi nie pokrywa się z liczbą respondentów).

31-01-16-wykres-odcinek

Drugie miejsce zajęli Mężowie River Song (“The Husbands of River Song”), zdobywając 166 głosów.

Inne odcinki zdobyły głosów znacznie mniej – na podium zmieściłoby się jeszcze Z piekła rodem (“Hell Bent”), które uzyskało 42 głosy. Najmniej spodobała się wam Cisza przed potopem (“Before the Flood”), która jest jednym z dwóch ulubionych odcinków serii zaledwie dla 9 osób. Ogólnie można wysnuć wniosek, że poziom serii w pewnym momencie zaczął dość gwałtownie wzrastać.

Najlepsza czołówka

31-01-16-wykres-czolowka

Doceniliście gitarowe wyczyny Petera Capaldiego. Choć Cisza przed potopem (“Before the Flood”) w poprzednim pytaniu była na szarym końcu, tutaj zatriumfowała za sprawą wyjątkowej czołówki. Za najlepszą uznało ją bowiem 55% z was. Co ciekawe, bardziej niż inne specjalne czołówki – zimowa z Mężów River Song (“The Husbands of River Song”) i minimalistyczna z Nie zaśniesz już  (“Sleep No More”) – spodobała się wam standardowa czołówka, co chyba bardzo dobrze o niej świadczy.

Najlepszy występ gościnny aktorki

31-01-16-wykres-goscinna-aktorka

W kolejnym pytaniu zostaliście poproszeni o wybranie dwóch aktorek, które pojawiły się na drugim planie, ale zapadły wam w pamięć. Wszyscy kochamy Osgood – Ingrid Oliver, która wciela się w tę rolę, uzyskała aż 221 głosów, a więc zaznaczyło ją 59% osób biorących udział w ankiecie. Na drugim miejscu, ze 105 głosami, uplasowała się Sophie Stone, czyli Cass z Pod powierzchnią Ciszy przed potopem (“Under the Lake” i “Before the Flood”). Na trzecim miejscu mamy Jemmę Redgrave, czyli szefową UNIT-u, Kate Stewart (76 głosów) i Morven Christie, czyli Alice O’Donnell z Pod powierzchnią Ciszy przed potopem (“Under the Lake” i “Before the Flood”) (44 głosy). To interesujące, że tak wysoko oceniacie postacie z odcinków, które same nie uzyskały wcale tak wielu głosów.

Najlepszy występ gościnny aktora

31-01-16-wykres-goscinny-aktor

Tutaj wszystkich daleko w tyle pozostawił Julian Bleach, który wcielił się w rolę Davrosa w Uczniu magika Pupilku wiedżmy (“The Magician’s Apprentice” i “The Witch’s Familiar). Rozumiem, że baliście się zaznaczyć inne odpowiedzi, to chyba rozsądne… Uzyskał 115 głosów, a więc zaznaczyło go 31% respondentów. Aktorów na drugim planie było trochę więcej niż aktorek, głosy więc bardziej się rozłożyły. Drugie miejsce zajął Joivan Wade, czyli Rigsy ze Zmierz się z krukiem (“Face the Raven”), a trzecie Greg Davies, wcielający się w rolę króla Hydroflaxa w Mężach River Song (“The Husbands of River Song”).

Najlepszy scenarzysta

31-01-16-wykres-scenarzysta

Ten tytuł bezapelacyjnie zdobywa Steven Moffat, na którego zagłosowało 74% osób biorących udział w naszym plebiscycie. Doceniliście również Sarah Dollard (za Zmierz się z krukiem) i podobały się wam odcinki Petera Harnessa o Zygonach.

Najlepszy reżyser

31-01-16-wykres-rezyser

Najbardziej doceniliście pracę Rachel Talalay, która uzyskała 202 głosy. Przypominam, że jej zawdzięczamy niepowtarzalny nastrój Daru niebios Z piekła rodem (“Heaven Sent” i “Hell Bent”). Podoba się wam również styl Douglasa Mackinnona, odpowiedzialnego za Mężów River Song (“The Husbands of River Song”).

Zaskoczyło was cokolwiek w tych wynikach? Bo mnie przede wszystkim niewielka liczba głosów oddanych na Maisie Williams – choć rozumiem, że konkurencję miała bardzo poważną, popularność Mężów River Song (choć moim zdaniem cała seria była świetna i sama miałam problem z wyborem dwóch ulubionych odcinków) oraz popularność Rigsy’ego. Cieszy natomiast triumf Stevena Moffata, który dał nam naprawdę dobrą serię i Rachel Talalay, która jest, według mnie, jednym z najcenniejszych nabytków ostatnich lat.

Część druga, część trzecia, część czwarta.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

3 thoughts on “Podsumowanie roku 2015: część pierwsza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *