Podsumowanie roku 2015: część druga

Druga ankieta dotyczyła bardziej szczegółowych kwestii związanych z 9 serią. A oto jej wyniki.

Najsympatyczniejszy potwór lub przeciwnik

Najpierw zapytaliśmy was o przeciwnika, który wzbudził w was największą sympatię. Tak żeby nie było za łatwo…

03-02-16-wykres-sympatyczny-potwor

Nikt nie ma szans z Missy – znacznie wyprzedziła innych złoczyńców, choć wyraźnie spodobała się wam też Bonnie, czyli Zygonka, którą zagrała Jenna Coleman. Wielkim przegranym jest natomiast Leandro, czemu trudno się chyba dziwić.

Najciekawszy bohater odcinka

Poprzednia ankieta wykazała, że trudno komukolwiek konkurować z Peterem Capaldim, ale jednak poszczególne historie wypychały na pierwszy plan bohaterów, którzy musieli pojąć próbę zaistnienia w jednym kadrze z Dwunastym Doktorem.

03-02-16-wykres-bohater-odcinka

Jak widać, by tego dokonać, trzeba być kobietą, najlepiej taką znaną już wcześniej lub pojawiającą się kilkakrotnie: River Song, Missy i Lady Ja to wasze typy, nieźle poradziła sobie również Osgood – ale ona trochę oszukuje, bo występuje w dwóch osobach.

Najciekawsza postać drugiego planu

A co się dzieje na drugim planie? Czy komukolwiek udało się zapaść w pamięć widzom zapatrzonym w Petera Capaldiego i Maisie Williams?

03-02-16-wykres-najciekawszy-drugi-plan

Ponad wysoko zawieszoną poprzeczką prześlizgnął się z wężowym wdziękiem Zwój Sarff, a na drugim miejscu znaleźli się Alice O’Donnell i Generał.

Najlepszy powrót postaci

W 9 serii spotkaliśmy całkiem sporo postaci znanych już wcześniej. Który powrót uznaliście za najlepszy?

03-02-16-wykres-powrot-postaci

Oczywiście River Song – muszę przyznać, że nie sądziłam, że jest aż tak lubianą postacią. Wyraźnie macie też słabość do Missy, a sympatia do Osgood jest całkowicie naturalna. Przecież jest jedną z nas, honorową przewodniczącą naszego klubu.

Najlepsze nawiązanie do poprzednich serii lub epok serialu

Tu była dopiero zabawa! Zawsze miło obserwować, jak budowana jest ciągłość między nowymi historiami a tymi z poprzednich serii i epok.

03-02-16-wykres-nawiazanie

Większość z was czekała na wyjaśnienie zagadki twarzy Dwunastego Doktora zasygnalizowanej w jego pierwszym odcinku, Głębokim oddechu (“Deep Breath”). Wreszcie doczekaliśmy się odpowiedzi. Drugie miejsce zajęło domknięcie wątku River, czyli pokazanie nam wreszcie Śpiewających Wież na planecie Darillium, a także rozjaśnienie pochodzenia Davrosa i pokazanie jego młodości. Doceniliście również ponowne zamknięcie Clary w Daleku, odnalezienie Gallifrey, krótką wzmiankę o Jacku Harknessie, a także pokazanie, że River Song rzeczywiście nosi przy sobie zdjęcia wszystkich inkarnacji Doktora.

Najlepszy nowy element Whoniversum

Każda kolejna seria dokłada nowe cegiełki do ogromu Whonivrsum. Który z nowych elementów ma szansę wejść na stałe do tego świata?

03-02-16-wykres-nowy-element

Przede wszystkim dysk konfesyjny, testament Władcy Czasu, którego można użyć także jako kieszonkowego, psychodelicznego więzienia. Bardzo pomysłowe, trzeba przyznać. Inne nowości podobały się wam w porównywalnym stopniu, wybija się głównie nieśmiertelna Ashildr, którą pewnie jeszcze kiedyś zobaczymy i fakt, że Dalekowie wszystkie swoje emocje wyrażają jako nienawiść, co rzuca na mnie absolutnie nowe światło. Ciekawe, czy zobaczymy jakieś dalsze konsekwencje tego odkrycia…

Najlepsze nawiązanie do pozaserialowego świata

Doktorowi Who zdarza się czasami naruszać czwartą ścianę albo używać elementów znanych widzom, by mocniej związać Doktora z naszym światem. Które z nawiązań najbardziej was ucieszyło?

03-02-16-wykres-nawiazanie-swiat

Przede wszystkim pamiętna scena z Doktorem grającym Pretty Women do Missy i Clary, ale także monolog o Ludwigu van Beethovenie, baśń braci Grimm o pastuszku i ptaszku, która w kontekście odcinka stała się niezwykle przejmująca oraz Davros nawiązujący do Gwiezdnych wojen.

Zaskoczył was któryś z tych wyników?

Wyniki pozostałych ankiet: część pierwsza, część trzecia, część czwarta.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

One thought on “Podsumowanie roku 2015: część druga

  1. Mógłby ktoś przypomnieć, w którym odcinku jest nawiązanie do Rory’ego i Amy oraz mniej więcej w jakiej części odcinka :P?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *