Podsumowanie roku 2015: część czwarta

Ostatnia część naszego podsumowania ubiegłego roku.

W czwartej ankiecie znalazły się pytania dla nas najważniejsze – dotyczące fandomu i naszej strony.

Wydarzenie roku 2015

Po odpowiedziach na to pytanie widać, że nic nie może się równać z samym serialem – emisja dziewiątej serii i powrót River Song w odcinku świątecznym pozostawiły daleko w tyle całą resztę wydarzeń w świecie fanów Doktora Who. Sporo głosów uzyskała również dziesiąta rocznica New Who oraz odejście z serialu Jenny Coleman. Z kwestii niedotyczących bezpośrednio serialu najpopularniejsze było trafienie do sprzedaży doktorowego zestawu LEGO i otrzymanie przez Big Finish licencji na bohaterów z nowych serii.

16-02-24-wykres-wydarzenie-roku

Najlepsza analiza bohatera na Gallifrey.pl

Cykl analiz Ginny (Jack Harkness – krótkie studium kapitana SernikaCzy zawsze powinniśmy lubić towarzysza? Studium przypadku Clary OswaldDziesiąty Doktor – krótkie studium Zwycięskiego Władcy Czasu) jest bezkonkurencyjny – uzyskał 24% głosów. Drugie i trzecie miejsce zajęła K. – jej tekst Dwunasty Doktor – tylko idiota w budce? uzyskał 18% głosów, a cykl o postaciach historycznych (Madame de Pompadour – po drugiej stronie… kominka?Geniusz, artysta, oszust?) – 14%.

Najlepszy przewodnik po Whoniversum na Gallifrey.pl

Tekst Blownie Krew, łzy i Dalekowie, czyli top 10 audio przygód Doktora uzyskał tutaj 44% waszych głosów, drugie miejsce zajął Castigator ze swoim cyklem “Geografia Doktora” (Trogir, SewillaLanzarote) – 29% głosów, a trzecie przewodnik Ausira Jak słuchać Ósmego Doktora? Przewodnik po słuchowiskach (27%).

Najlepsza autorska analiza lub opinia na Gallifrey.pl

Pierwsze miejsce należy do redakcyjnej dyskusji Ze śmiercią im (nie) do twarzy (25% głosów), drugie – do Sherlockistki i jej doskonałego tekstu EXTERMINATE! Kogo eksterminowałabym, gdybym była Dalekiem (22%), a trzecie do Castigatora i jego cyklu SKARO – O Smicie, który nie był Tennantem,  O naszym młodym fandomieO arcydziele niedocenionym (20%).

Najlepszy tekst rozkładający Whoniversum na Gallifrey.pl

Najwięcej głosów, bo aż 23%, co przy sporej konkurencji plasuje go daleko przed całą resztą opcji w tym pytaniu, uzyskał cykl “Science Who” autorstwa K. – #1 – Technologia soniczna, #2 – Dwa serca #3 – Regeneracja#4 – Gdzie te inwazje?. Drugie, trzecie, czwarte i piąte miejsce z niemal taką samą liczbą głosów zajęły: znów tekst K., tym razem Była sobie hybryda, gościnny występ JJ w cyklu “Science Who” – Mózgi są cool,  Lierre i jej Czas się z tym zmierzyć: Gallifrey wróciła oraz analiza Ginny Doktor Who i czas (14-12%).

Najlepszy tekst promujący Classic Who i inne media na Gallifrey.pl

Na najwyższym miejscu podium widzimy Stormageddona i jego cykl recenzji klasycznych odcinków: Ale głupi ci Rzymianie – oglądamy „The Romans”Przeżyliśmy Tottenham, przeżyjemy kosmitów – oglądamy „The Dalek Invasion of Earth”Szedłem spać trzeźwy, wstanę pijany – oglądamy „The Rescue” (22% głosów), za nim – Blownie i Dlaczego da się (i warto) pokochać klasyki (19%), a dalej przewodnik – Ausira Jak słuchać Ósmego Doktora (18%) i artykuł Sherlockistki Trzy* powody, żeby posłuchać Doktora (16%).

Najlepszy tekst o byciu fanem na Gallifrey.pl

Pierwsze miejsce i 27% – Whoviańska lista prezentów, czyli o co poprosić Doktora pod choinkę autorstwa Lierre (dzięki!), drugie i 25% – Fanowskie początki: Jak zaprzyjaźniłam się z Doktorem Seven Roses, a trzecie i 19% – Między stanem euforii a stanem zaprzeczenia – mieszkając w Cardiff Blownie.

Najlepsza recenzja na Gallifrey.pl

Chyba ten, kto wpadł kiedyś na szalony pomysł, by po każdym odcinku cała redakcja próbowała spisać na gorąco wrażenia, miał prawdziwy przebłysk geniuszu. Cykl redakcyjnych recenzji 9 serii zajął tu pierwsze miejsce i uzyskał 40% waszych głosów! Te teksty to: Uczeń magika, Pupilek wiedźmy, Pod powierzchnią, Cisza przed potopem, Dziewczyna, która zginęła, Kobieta, która przeżyła,Inwazja Zygonów, Inwersja Zygonów, Nie zaśniesz już, Zmierz się z krukiem, Dar niebios,Z piekła rodem, Mężowie River SongDrugie miejsce zajął drugi cykl recenzji, tym razem autorskich, rocznicowych i autorstwa Castigatora: 10 lat minęło: Rose, The End of the World, The Unquiet Dead, Aliens of London, World War Three,  Dalek, The Long Game, Father’s Day, The Empty Child, The Doctor Dances, Boom Town, Bad Wolf, The Parting of the Ways,podsumowanie 1 serii, Born Again, Christmas Invasion (20%). Trzecie miejsce zajęła Ginny i jej niezależne wrażenia po jednym z odcinków: Osobne wrażenia Ginny, bo ich długość przytłoczyła Redakcję – „Inwersja Zygonów” (13%).

Najlepsze zdjęcie z konwentu

I ostatnie pytanie, uff!

Najbardziej spodobało się wam zdjęcie z Pyrkonu, na drugim miejscu jest zdjęcie… znowu z Pyrkonu, a na trzecim – z wrocławskich Dni Fantastyki (odpowiednio 26, 20 i 16%).

No i tyle! Tak właśnie wyglądał 2015 rok. Decydując się na taką formę podsumowania, nie przewidziałam, że tak wiele osób wypełni ankiety i opracowywanie danych będzie tak czasochłonne. Dlatego też podsumowania ukazywały się tak późno. Ale lepiej późno niż wcale, poza tym w tajmlordzkich słowniku w ogóle żadne “za późno” nie występuje, o.

Dziękuję Gingerstorm za eleganckie wykresy!

Podsumowanie 2015: część pierwsza, część druga, część trzecia.Exnaczelna Gallifrey na wygnaniu. Zapraszam na Whosome.pl!

Gallifrey.pl  wszystko o serialu Doctor Who

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *